wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Konkurs Gepperta 2023. Na dworcu Wrocław Główny rozpoczyna się wystawa finalistów
Kliknij, aby powiększyć
Po lewej: obraz z dwiema postaciami siedzącymi na gałęzi, po prawej: budynek dworca Wrocław Główny Konrad Żukowski / Oleksandr Poliakovsky
Po lewej: obraz z dwiema postaciami siedzącymi na gałęzi, po prawej: budynek dworca Wrocław Główny

Pociąg do sztuki odjeżdża ze stacji Wrocław Główny w piątek o godzinie 19:00. Podróż potrwa… ponad trzy miesiące. Na pokładzie: siódemka finalistów corocznego konkursu Gepperta, organizowanego przez ASP. Bilety nie będą kontrolowane.

Reklama

Nie będziemy zastanawiać się, czy obrazy są nam potrzebne czy też nie. Wierzymy bowiem, że sztuka jest nam ciągle potrzebna. Zwłaszcza w płonącym świecie.
Żaneta Wańczyk, BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej

Sztuka wjeżdża do miejsca płonącego życiem – na dworzec Wrocław Główny, a konkretnie go galerii BWA na dworcowej antresoli. Tam w piątek 20 października rozpoczyna się wystawa finalistów 14. Konkursu Gepperta (Eugeniusz Geppert – malarz kolorysta, profesor i rektor, patron ASP we Wrocławiu).

W tym roku zastosowaliśmy nową formułę, prezentując prace siedmiorga utalentowanych artystów i artystek wytypowanych przez jury konkursowe. Chociaż ich twórczość jest bardzo zróżnicowana, wszyscy wyraźnie czerpią inspiracje z osobistych przeżyć - zarówno tych bolesnych, jak i tych niosących radość lub tęsknotę. Wystawa pozwala wniknąć do wewnętrznego świata każdej i każdego z nich.
uzasadnienie werdyktu jury

Siódemka finalistów: Monika Falkus, Bartłomiej Flis, Natalia Karczewska, Adam Kozicki, Klaudia Prabucka, Hanna Shumska, Konrad Żukowski.

Artyści pokażą obrazy, a także czerpiące z malarstwa asamblaże, animacje i pracę multimedialną. W pracach, wykonanych różnymi technikami, dominuje figuracja, postać ludzka. Mają one wspólny mianownik. Człowiek jest w nich najważniejszy.

Użyte medium interesuje nas mniej, niż osoby artystyczne, które w nim tworzą. Szczególnie ciekawią nas emocje, przeżycia, doświadczenia, sny i pragnienia, słowem wszystko to, co inicjuje powstanie dzieła.
z opisu wystawy

„Treści zawarte w pracach finałowej siódemki powstały gdzieś pomiędzy sercem i głową, niepokojem i bliskością, bólem i miłością”, zapowiadają organizatorzy.

Wystawa konkursowa potrwa od 20 października 2023 (wernisaż o godzinie 19:00) do 28 stycznia 2024 w galerii BWA Wrocław Główny (budynek dworca). Wstęp wolny.

Organizatorem jest ASP Wrocław i BWA, kuratorkami Joanna Kobyłt i Marlena Promna. Produkcją zajęły się Karolina Jaworska i Patrycja Sikora.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl