Nie będziemy zastanawiać się, czy obrazy są nam potrzebne czy też nie. Wierzymy bowiem, że sztuka jest nam ciągle potrzebna. Zwłaszcza w płonącym świecie.Żaneta Wańczyk, BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej
Sztuka wjeżdża do miejsca płonącego życiem – na dworzec Wrocław Główny, a konkretnie go galerii BWA na dworcowej antresoli. Tam w piątek 20 października rozpoczyna się wystawa finalistów 14. Konkursu Gepperta (Eugeniusz Geppert – malarz kolorysta, profesor i rektor, patron ASP we Wrocławiu).
W tym roku zastosowaliśmy nową formułę, prezentując prace siedmiorga utalentowanych artystów i artystek wytypowanych przez jury konkursowe. Chociaż ich twórczość jest bardzo zróżnicowana, wszyscy wyraźnie czerpią inspiracje z osobistych przeżyć - zarówno tych bolesnych, jak i tych niosących radość lub tęsknotę. Wystawa pozwala wniknąć do wewnętrznego świata każdej i każdego z nich.uzasadnienie werdyktu jury
Siódemka finalistów: Monika Falkus, Bartłomiej Flis, Natalia Karczewska, Adam Kozicki, Klaudia Prabucka, Hanna Shumska, Konrad Żukowski.
Artyści pokażą obrazy, a także czerpiące z malarstwa asamblaże, animacje i pracę multimedialną. W pracach, wykonanych różnymi technikami, dominuje figuracja, postać ludzka. Mają one wspólny mianownik. Człowiek jest w nich najważniejszy.
Galeria zdjęć
Użyte medium interesuje nas mniej, niż osoby artystyczne, które w nim tworzą. Szczególnie ciekawią nas emocje, przeżycia, doświadczenia, sny i pragnienia, słowem wszystko to, co inicjuje powstanie dzieła.z opisu wystawy
„Treści zawarte w pracach finałowej siódemki powstały gdzieś pomiędzy sercem i głową, niepokojem i bliskością, bólem i miłością”, zapowiadają organizatorzy.
Wystawa konkursowa potrwa od 20 października 2023 (wernisaż o godzinie 19:00) do 28 stycznia 2024 w galerii BWA Wrocław Główny (budynek dworca). Wstęp wolny.
Organizatorem jest ASP Wrocław i BWA, kuratorkami Joanna Kobyłt i Marlena Promna. Produkcją zajęły się Karolina Jaworska i Patrycja Sikora.