3. Inwestycje
  4. Bliżej remontu mostu Sikorskiego we Wrocławiu. Projektant może zabierać się za pracę
Samochód wjeżdżający na most Sikorskiego Tomasz Hołod
Samochód wjeżdżający na most Sikorskiego

W dniu 113. rocznicy otwarcia Grunwaldzkiego (10 października) nadeszła dobra informacja o jego starszym kuzynie znad Kępy Mieszczańskiej. Most Sikorskiego ma firmę, która zaprojektuje jego remont. Grunwaldzki natomiast wciąż takiej poszukuje.

Zabytkowe mosty Grunwaldzki i Sikorskiego to bliscy krewni, ponieważ łączy ich kolor. Dzieli natomiast 35 lat różnicy wieku. Starszy jest ten drugi, pochodzący z drugiej połowy XIX stulecia. „Obecnie jest jedną z najstarszych wciąż czynnych przepraw w naszym mieście” – zauważa w mediach społecznościowych Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Prezydent przypomniał także: „ostatni poważny remont przechodził prawie cztery dekady temu”. Doprecyzujmy, że stało się to w roku 1986, kiedy miał 111 lat. Później wiekowy most był naprawiany i systematycznie przechodził przeglądy.

„Chcemy o niego kompleksowo zadbać, właśnie podpisaliśmy umowę na opracowanie dokumentacji projektowej” – ogłosił Jacek Sutryk 10 października 2023 roku.

Zrobi to spółka YLE Inżynierowie z Warszawy, która w przetargu (organizowanym przez Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu) zaoferowała około 640 tysięcy złotych. Na wykonanie zadania ma rok. Informacja cieszy tym bardziej, że do wyłonienia projektanta potrzebnych było kilka prób.

Na szczęście się udało, więc należy przypomnieć zakres remontu mostu Sikorskiego:

• wymiana płyty pomostowej i jezdni,
  • zabezpieczenie przed korozją,
  • podniesienie nośności,
  • wymiana chodników,
  • renowacja balustrad,
  • modernizacja podpór,
  • wymiana torowiska i sieci trakcyjnej,
  • remont wodociągów, biegnących pod mostem.

Prace na przeprawie zaczną się nie wcześniej niż na początku 2025 roku.

Grunwaldzki i inne mosty do remontu

W Mieście Stu Mostów wiele się dzieje wokół przepraw. W styczniu zakończył się prawie trzyletni remont Pomorskich. W podobnym czasie dobiegła końca modernizacja Świętej Klary.

Latem zakończył się remont „karmazynowego seniora”, czyli Piaskowego, jak również Marszowickiego – nad Bystrzycą, przy granicy Leśnicy z Praczami Odrzańskimi.

Wszyscy czekają na otwarcie nowych mostów Chrobrego (możliwe, że w październiku) oraz na finalizację remontu Zwierzynieckiego (oby jak najszybciej). To jeszcze nie wszystko, bowiem trwa odbudowa drewnianego mostu Świętego Antoniego nad fosą, a w przygotowaniu są projekty na gruntowne prace na Trzebnickich i Osobowickich.

Na zakończenie wróćmy na Grunwaldzki, który także stoi w kolejce po remont. Na razie trzeba znaleźć projektanta. Pierwsza próba była nieudana, więc ZDiUM rozpisał przetarg ponownie i lada dzień powinien otworzyć oferty (jeżeli jakieś wpłynęły).