wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Otworzył się Nowy Pafawag. Program wydarzeń na weekend
Kliknij, aby powiększyć
Uczestnik otwarcia Nowego Pafawagu - piątek 22 marca Ewa Pawęzka
Uczestnik otwarcia Nowego Pafawagu - piątek 22 marca

Centrum kultury na Nowym Dworze powraca do swoich korzeni. W jego nazwie znów – jak przez lata – będzie Pafawag. Otwarcie Nowego Pafawagu już w ten weekend (22-24 marca). Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny. Zobaczcie co w programie!

Reklama

– Nazwa Centrum Kultury Wrocław-Zachód jednak się nie przyjęła. Wszyscy mówili, że przychodzą do Pafawagu, albo do starego Pafawagu. CK Nowy Pafawag to nowe rozdanie, a jednocześnie ukłon w stronę tradycji – mówi dyrektorka Elwira Szwedo-Mazurkiewicz zapraszając na wydarzenia weekendu 22-24 marca 2024. W galerii możecie zobaczyć m.in. zdjęcia z piątku 22 marca.

Cały program weekendowych wydarzeń znajdziecie poniżej.

Decyzję o zmianie nazwy podjęła obserwując od lat zwyczaje mieszkańców Nowego Dworu.

– Byłam związana z Centrum Kultury Wrocław-Zachód od początku powstania, czyli od 2002 roku, kiedy rozpoczynałam tu pracę. Placówka była filią Impartu, potem powstała osobna jednostka. Ale przez 10 lat mojej pracy wszyscy, którzy przychodzili do CK nazywali je Pafawagiem, nazwa CK Wrocław-Zachód okazała się niefortunna – przyznaje dyrektorka instytucji.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Sala widowiskowa Centrum Kultury obecnie</p> fot. Ewa Pawęzka
Sala widowiskowa Centrum Kultury obecnie

Kiedy Elwira Szwedo-Mazurkiewicz została szefową Centrum Kultury przy Chociebuskiej 4/6 wiedziała, że potrzebna jest zmiana nazwy.

– Nie zamierzałam wymyślać czegoś nowego, ale sięgnąć do tego, co było. Wprawdzie nie zdecydowałam się na Stary Pafawag, chciałam nadać sznyt nowoczesności, pokazać, że będzie inaczej, choć sięgamy, rzecz jasna, do tradycji – tłumaczy dyrektorka.

Nowa nazwa CK Zachód na cześć Starego Pafawagu

A tradycja jest wyjątkowo bogata, bo Dom Kultury „Pafawag” otwarto w tym samym miejscu w 1952 roku, w budynku mieściło się też popularne na Nowym Dworze kino „Pafawag”.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Zesp&oacute;ł muzyczny na scenie sali widowiskowej DK Pafawag, lata 60.&nbsp;</p> fot. archiwum prywatne państwa Olenderek
Zespół muzyczny na scenie sali widowiskowej DK Pafawag, lata 60. 

Od samego zakładu Pafawagu przy Fabrycznej nie było na Nowy Dwór daleko, wielu mieszkańców, którzy zamieszkali w wybudowanych blokach, pracowało właśnie w Państwowej Fabryce Wagonów we Wrocławiu.

Na fali transformacji ustrojowej dom kultury przestał istnieć na początku lat 90., potem były tu m.in. hurtownia owoców, lumpeks, a nawet wulkanizacja opon, wreszcie miasto zdecydowało, że znajdzie tu miejsce filia „Impartu”. Po 2000 roku powstało Centrum Kultury Wrocław-Zachód, które funkcjonowało do 2023 roku.

Na przełomie października i listopada 2023 zakończony został I etap remontu elewacji i zniknął stary napis CKWZ. Teraz pojawił się neon z właściwym nowym napisem. – Myślę, że wygląda ciekawie, nowocześnie, kolorowo, tak, by zachęcała ludzi, by do nas wstąpić – mówi Elwira Szwedo-Mazurkiewicz.

Nowemu Pafawagowi poświęcony jest już też odsłonięty w październiku 2023 mural na ścianie centrum od ul. Nowodworskiej, którego autorem jest Jakub Kamiński („Pan Kamiński”), zaś wykonała go Fundacja OK.Art „Kolorowe Podwórka”.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Mural Jakuba Kamińskiego poświęcony Nowemu Pafawagowi</p> fot. Ewa Pawęzka
Mural Jakuba Kamińskiego poświęcony Nowemu Pafawagowi

Nowy Pafawag – więcej atrakcji dla mieszkańców Nowego Dworu

Centrum Kultury Nowy Pafawag to nie tylko nowa nazwa, to też nowy program dla mieszkańców. – Punktem odniesienia są dla mnie choćby wspomnienia ludzi o tym, że miejsce było bardzo nastawione na mieszańców, każdy mógł tu przyjść, miło, rodzinnie spędzić czas – opowiada dyrektorka CK.

Kilka lat temu CK Wrocław-Zachód w sposób szczególny zaczęło realizować projekty dla osób z niepełnosprawnościami, ale przy okazji zaniedbano imprezy dla sporej grupy dotychczas korzystających z oferty mieszkańców Nowego Dworu.

– Chciałabym, abyśmy otworzyli się teraz bardziej dla wszystkich grup – od dzieci i młodzieży po seniorów, aby każdy znalazł coś dla siebie. Dlatego ważne są dla nas projekty animacji społecznej, wychodzenie w przestrzeń osiedla, zapraszanie mieszkańców. W tym celu powołaliśmy partnerstwo osiedli, spotykamy się ze szkołami, radami osiedla, aby posłuchać, co jest ważne, co można ciekawego zorganizować – tłumaczy Elwira Szwedo-Mazurkiewicz.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: CK na Nowym Dworze ma bogatą ofertę dla wszystkich grup wiekowych fot. Ewa Pawęzka
CK na Nowym Dworze ma bogatą ofertę dla wszystkich grup wiekowych

Nowa oferta zajęć jest dostępna już od września 2023 roku. Chętnych nie brakuje, w warsztatach wzięło dotychczas udział 3000 uczestników. – Trochę się bałam, czy będzie zainteresowanie, ale ludzie przychodzą z ochotą i dziękuję, że mają ciekawe zajęcia pod ręką. Najprostsze rozwiązania są najlepsze – przyznaje Elwira Szwedo-Mazurkiewicz.

Otwarcie Nowego Pafawagu – weekend 22-24 marzec 2024

Dyrektorka CK Nowy Pafawag zaprasza na 22 marca o 18.00 do budynku przy Chociebuskiej 4/6 na specjalny weekend, podczas którego nazwa CK zostanie oficjalnie zmieniona.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Obecny widok CK Wrocław Zach&oacute;d, już bez napisu, wkr&oacute;tce pojawi się neon z nazwą Nowy Pafawag</p> fot. Ewa Pawęzka
Obecny widok CK Wrocław Zachód, już bez napisu, wkrótce pojawi się neon z nazwą Nowy Pafawag

22.03.2024, piątek, godz. 18.00. Wstęp wolny!

  • Oficjalna zmiana nazwy z Centrum Kultury Wrocław-Zachód na Centrum Kultury „Nowy Pafawag”, oraz nadanie sali widowiskowej imienia Wacława Szpakowskiego.
  • Finisaż wystawy „Kowalscy potrzebują kultury”, zrealizowanej wspólnie z BWA.Projekcja animacji filmowej o Pafawagu autorstwa Kina Manual, zrealizowanej specjalnie na tę okazję. Wacława Szpakowskiego.
  • Prezentacja muralu na bocznej elewacji Centrum, projektu Jakuba Kamińskiego – Pan Kamiński.
  • Retrospektywa obrazów do produkcji filmów animowanych Anieli Lubienieckiej - Galeria na piętrze.
  • Oprawa muzyczna - Łukasz Szymański – gitarzysta udzielający się w różnorodnych projektach muzycznych – od bossa novy i world music, przez jazz po współczesne brzmienia electro-popowe i jazz-rockowe. Zagra on standardy muzyki popularnej i jazzowej we własnych aranżacjach. Usłyszymy m.in. utwory Stinga, Bryana Adamsa i innych.

23.03.2024, sobota, godz. 11.00

Warsztaty rodzinne, wstęp wolny: obowiązują zapisy poprzez stronę internetową Centrum Kultury Nowy Pafawag.

  • Projektujemy osiedle: warsztaty tworzenia makiety osiedlowej z Kasią Bury / Tekturowo

Wykorzystując kartony, kartoniki i kolorowe papiery zrobimy ogromną makietę Nowego Dworu. Postawimy bloki, posadzimy drzewa i zaprojektujemy place zabaw, a na koniec uruchomimy kolejkę. Wiek: 5-12 lat.

  • Robimy bomby nasienne i kwietniki

Wspólnie wykonamy bomby z nasionami, które będziecie mogli zabrać do domu i zasadzić na waszych ulubionych skwerach lub własnych balkonach. Nauczymy się jak sadzić rośliny i wykonamy wspólnie kwietnik z ziołami. Wiek: bez ograniczeń.

  • Centrum od kuchni i warsztaty wiosenne

Rodzinne oprowadzanie po miejscach, które są na co dzień zamknięte dla publiczności, zobaczymy reżyserkę, zaplecze sceny i wiele innych ciekawych miejsc. Oprowadzanie zakończymy pamiątkową sesją fotograficzną na scenie oraz warsztatami wiosennymi!

Wiek: 6-10 lat.

24.03.2024, niedziela, godz. 11.00. Bilet 30 zł

  • Spektakl teatralny dla dzieci ŚWINKI 3 – PEPA, MELA, KWI Agencji Artystycznej The Art.

Muzyczny spektakl opowiadający historię trzech świnek.

24.03.2024, niedziela, godz. 15.00. Wstęp wolny!

  • Spacer osiedlowy z przewodnikiem „Nowy Dwór wczoraj i dziś”.

Wrocławski przewodnik, Jacek Myszkowski zabierze nas na spacer po najciekawszych zakątkach Nowego Dworu. Poznamy elementy dawnego, przedwojennego osiedla a także jego współczesną historię nierozerwalnie związaną z Pafawagiem. Zbiórka pod wejściem głównym do Centrum Kultury.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl