Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Od kilku lat prezydent Wrocławia przyznaje stypendia artystyczne. Wybrane osoby dostają pieniądze na realizację projektu opisanego wcześniej we wniosku. Jednym z laureatów jest Hubert Bujak, malarz i rzeźbiarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu z 2010 roku.
— Celem projektu jest stworzenie cyklu wielkoformatowych prac malarskich, na temat jednej z moich najwcześniejszych i najważniejszych, osobistych inspiracji artystycznych, mianowicie sztuki wrocławskich ekspresjonistów — pisał artysta, kiedy ubiegał się o stypendium.
„Światło Zachodu” Huberta Bujaka
Stworzył? Stworzył. I pokaże w Bulvarach przy ul. Księcia Witolda i mostach Pomorskich. Na wernisaż wystawy „Światło Zachodu” zaprasza w sobotę 7 grudnia o godz. 16:00. — Projekt ma autobiograficzny charakter, wystawa łączy ze sobą wiele wątków, które od dawna są obecne w mojej twórczości, a związanych z doświadczeniami dzieciństwa i wczesnej młodości. Jej zadaniem jest również sięgnięcie do źródeł wyboru takiej, a nie innej formy artystycznego wyrazu — opisuje Hubert Bujak.
Autor, odnajdując się w różnorodnej tematyce, pozostaje w charakteryzującym jego malarstwo ekspresjonistycznym amoku, upychając w jednym obrazie wiele jego cech. Odważne działanie kolorem, uporczywy gest malarski, kadry w kadrze czy nadawanie płaszczyźnie nieco reliefowej formy powodują, że forma i treść przenikające się w dziełach, nabierają jednocześnie groteskowej i metafizycznej oprawy.fragment tekstu kuratorskiego Justyny Teodorczyk
Kuratorka pisze, że dojrzały dziś artysta nostalgicznie wraca do wrocławskiego ekspresjonizmu końca zeszłego wieku, wspominając swoich mistrzów: Waldemara Cwenarskiego, Zdzisława Nitkę i Krzysztofa Skarbka. Hubert wyjaśnia, że w ich obrazach czuł powiew czegoś nowego, lekkość i świeżość. Zawsze miał poczucie, że dobrze rozumie ich malarstwo i że chciałby kontynuować tego rodzaju twórczość.
Otwarcie „Światła Zachodu” Huberta Bujaka jest częścią wydarzenia Bulvary Day. W tym dniu – 7 grudnia – swoją twórczość zaprezentuje ponad 20 artystów na wystawach, koncertach i performansach.
Inne ekspozycje na Dniu Bulvarów
Wystawy:
- Anna Mierzejewska – „Miasto ciszy”
- Soda.Studio – „Sztuka AI: Dialogi Przyszłości”
- Grzegorz Waluś – Chebba Design + set DJ
- Miruna Gheordunescu – wystawa zbiorowa ASP – „Sound Storyteling”
- Pablo Spasibo - „Funeralizm”
- Bartek Rychard – „Multiplikacja”
Oprócz wydarzeń artystycznych w programie są warsztaty oddechowe, uważności oraz tańca intuicyjnego z muzyką na żywo. Ponadto jeden lokal zamieni się w punkt wymiany ubrań.
Bulvary i program na sobotę
Opisy wystaw oraz pełen program Bulvary Day dołączamy pod tekstem (plik PDF). Wydarzenie potrwa od godz. 10:00 do 20:00. Wstęp wolny.
Bulvary, otworzone przy mostach Pomorskich w 2023 roku, to w gruncie rzeczy lokale do wynajęcia. Działają w nich kawiarnie, restauracje, fryzjerzy itd. Niezajęte (jeszcze) lokale udostępniane są nieodpłatnie twórcom i różnorodnym inicjatywom kulturalnym.
– Dajemy przestrzeń dla artystów, szerzymy kulturę i sztukę dla szerokiego grona odbiorców w ścisłym centrum miasta. Udostępniamy miejsce do inspirujących wykładów, rozmów, koncertów czy spotkań z autorami książek. Dopóki mamy wolne i dostępne przestrzenie, będziemy kontynuować naszą inicjatywę – mówi współwłaściciel Bulvarów, Arkadiusz Rodziewicz.