wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. „Beksiński we Wrocławiu” od soboty! Do zobaczenia 45 obrazów malarza z Sanoka
Kliknij, aby powiększyć
Lustrzane odbicie obrazu, w środku: Z. Beksiński, obok: obraz Zdzisława Beksińskiego, bez tytułu (R6), olej na płycie pilśniowej, 132 x 98 cm, 2001, Muzeum Historyczne w Sanoku Zdzisław Beksiński
Lustrzane odbicie obrazu, w środku: Z. Beksiński, obok: obraz Zdzisława Beksińskiego, bez tytułu (R6), olej na płycie pilśniowej, 132 x 98 cm, 2001, Muzeum Historyczne w Sanoku

45 obrazów Zdzisława Beksińskiego przyjechało do Wrocławia na ponad trzy miesiące! Wystawa, jakiej dawno nie było, zaczyna się w sobotę 4 listopada w hali IASE (w sąsiedztwie Hali Stulecia). Malarstwo występuje w zestawie z multimedialną prezentacją dorobku wszechstronnego artysty.

Reklama

W mieście niemałe poruszenie wywołuje zbliżająca się wielkimi krokami wystawa „Beksiński we Wrocławiu”. Od jakiegoś czasu wiadomo, że przyjedzie na nią 45 obrazów. Przedsmakiem niech będzie 5 z nich.

Malarstwo pokazywane będzie we Wrocławiu (hala IASE) dzięki uprzejmości muzeum z Sanoka – miasta, w którym Zdzisław Beksiński urodził się w 1929 roku i pracował w lokalnej fabryce autobusów jako projektant. Wszechstronny artysta zmarł w 2005 roku w Warszawie. Został zamordowany.  

Mocą testamentu przekazał swój artystyczny dorobek Muzeum Historycznemu w Sanoku, które przez lata zorganizowało kilkadziesiąt wystaw w największych polskich miastach, a także za granicą. Zwiedziło je kilkaset tysięcy widzów - informuje Kamil Śliwiński z fundacji Beksiński.

Malarstwo i multimedia

„Beksiński we Wrocławiu” to przede wszystkim 45 obrazów, ale nie tylko. Uzupełnieniem będzie multimedialna atrakcja Human Condition Beksiński Multimedia Exhibition, która zaprezentuje całokształt osiągnięć artysty. Druga część dodatkowa to pokaz obrazów w stereoskopii (3D).

— Przy organizacji wydarzeń z nim związanych zawsze staramy się, aby były one jak najbardziej wierne wizji i podejściu do sztuki samego mistrza, a jednocześnie trafiały, dzięki językowi, jakim się w nich posługujemy, do kolejnych, coraz młodszych i odleglejszych od Beksińskiego pokoleń — mówi Janusz Barycki, prezes i założyciel fundacji Beksiński.

— Zbliżająca się wystawa to całkiem nowy sposób na doświadczenie dzieł tego nietuzinkowego artysty, który cieszy się niesłabnącym, a wręcz coraz większym, zainteresowaniem — dodaje.

Ekspozycja rozpocznie się 4 listopada 2023 roku i potrwa do 18 lutego 2024 roku. Szersza zapowiedź wydarzenia, z informacjami o biletach i rezerwacjach, jest na naszym portalu – tutaj.

Zdzisław Beksiński (1929-2005)

Malarz, rzeźbiarz, fotografik i grafik komputerowy. Urodził się 24 lutego 1929 r. w Sanoku, zmarł tragicznie 21 lutego 2005 r. w Warszawie. Uważany jest obecnie za jednego z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych polskich artystów współczesnych.

W latach 1947-1952 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Po ukończeniu studiów odbył kilkuletni nakaz pracy, mieszkając w Rzeszowie i Krakowie. W 1955 r. powrócił do rodzinnego Sanoka, gdzie pracował jako projektant w Sanockiej Fabryce Autobusów.

Na początku lat 50. rozpoczął działalność artystyczną jako fotografik, wystawiając swe prace na kilku wystawach w Gliwicach, Warszawie i Poznaniu. Równocześnie zajmował się malarstwem, rysunkiem, grafiką i rzeźbą. Pierwszy sukces przyniosła mu wystawa zorganizowana w 1964 r. przez Janusza Boguckiego w Starej Pomarańczarni w Warszawie. Beksiński porzucił wówczas pracę w Autosanie i zajął się wyłącznie twórczością artystyczną.

Kolejna wystawa przygotowana przez Janusza Boguckiego w 1972 r. ukazała nowe, wyzwolone z wpływów abstrakcji oblicze artysty. Ukształtował się wtedy charakterystyczny, wizyjny styl obrazowania, który trwał do połowy lat 80. – w twórczości artysty nazywany jest on „okresem fantastycznym”.

W 1977 r. Beksiński opuścił Sanok, przenosząc się z rodziną do Warszawy. Systematycznie utrzymywał kontakt z Muzeum Historycznym w Sanoku, przekazując do kolekcji swe najlepsze dzieła.

Ostatnie kilkanaście lat twórczości przyniosło zauważalne zmiany – artysta zredukował szczegółowość i ilość treści, skupiając się bardziej na formie i malarskiej warstwie obrazu. Dominującym tematem pozostały architektura oraz zdeformowane postaci ludzkie i zwierzęce, traktowane jednak w odmienny, monumentalny sposób.

Pod koniec lat 90. artysta zajął się również tworzeniem fotomontaży komputerowych oraz rysunków modyfikowanych komputerowo. Ostatnie lata życia poświęcił wyłącznie malarstwu, doprowadzając swój warsztat do maestrii. W lutym 2005 r. został brutalnie zamordowany w swoim warszawskim mieszkaniu.

Prace artysty znajdują się w najważniejszych muzeach w Polsce oraz poza granicami kraju, m. in. we Francji, Szwecji, Niemczech, Belgii i Japonii.

Największa kolekcja jego prac znajduje się w Galerii Zdzisława Beksińskiego w Muzeum Historycznym w Sanoku, które w sposób retrospektywny prezentuje tę, składającą się z kilku tysięcy prac, kolekcję twórczości polskiego Mistrza dystopijnego.

(Tekst noty biograficznej: Kamil Śliwiński.)

Źródło: materiały organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl