„Chłopi” – wszystkie kadry namalowane
Nowy obraz wyreżyserowany przez Dorotę Kobielę Welchman (występującą jako DK Welchman) i jej męża Hugh Welchmana, twórców nominowanego do Oscara filmu „Twój Vincent”, zasłużenie wygrał wyścig o bycie polskim kandydatem do Oscara. Wymagał wielu zabiegów i właściwie podwójnego nakładu pracy.
Najpierw studio BreakThru Films nakręciło film z aktorami. W obsadzie „Chłopów” zobaczymy m.in. Mirosława Bakę (Boryna), Roberta Gulaczyka (Antek Boryna).
Pozostałe role grają Ewa Kasprzyk (Dominikowa, matka Jagny), Andrzej Konopka (Piotr, wójt), Sonia Bohosiewicz (Wójtowa), Małgorzata Kożuchowska (organiścina), Maciej Musiał (Jaś, syn organisty), Dorota Stalińska (Jagustynka), Cezary Łukaszewicz (Michał, zięć Boryny).
W roli Jagny zobaczymy Kamilę Urzędowską, a producent „Chłopów” Sean Bobbitt podkreśla, jak ważne było, żeby w rolę Jagny wcieliła się nie tylko najpiękniejsza dziewczyna w całych Lipcach, ale żeby miała jeszcze mieszankę dziewczęcej beztroski, seksapilu i zadziorności. – To jest to, co zobaczyliśmy w Kamili Urzędowskiej – przyznaje Bobbitt.
Po nakręceniu filmu z aktorami do pracy przystąpiło ponad 100 malarzy w czterech studiach w Polsce (m.in. we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych), na Litwie, w Ukrainie i Serbii.
Przez 200 000 godzin malowali olejne obrazy na płótnie, które stały się klatkami kluczowymi w filmie. Animatorzy uzupełniali ujęcia namalowane przez malarzy, by całość filmu była płynna i przyjemna dla oka.
Technikę docenili zagraniczni recenzenci. Film był dotychczas pokazywany na Festiwalu w Toronto i tam zachwycił.
„Chłopi” – ekranizacja i feministyczny manifest
Scenariusz filmu (napisany przez Dorotę Kobielę i Hugh Welchmana) bazuje na słynnej, uhonorowanej Nagrodą Nobla powieści „Chłopi” Władysława Stanisława Reymonta, która w sposób zupełnie unikatowy oddaje rytm życia społeczeństwa chłopskiego.
Ale twórcy wiele uwagi poświęcili przede wszystkim kobietom, zwłaszcza tragicznej postać Jagny.
Jak podkreślają realizatorzy, unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stał się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.
Wielkim atutem filmu jest jego malarskość, a obejrzymy na ekranie kadry stworzone na podstawie malarstwa okresu Młodej Polski (m.in. obrazy Józefa Chełmońskiego „Bociany” czy „Babie lato”).
„Chłopi” – wśród realizatorów wrocławianie i Dolnoślązacy
Przy nowej superprodukcji „Chłopi” zaangażowani byli wrocławianie, jak wrocławska (choć obecnie mieszkająca na Wybrzeżu) malarka Karolina Belczyk-Behrendt.
Muzykę do filmu skomponował od wielu lat zagorzały wrocławianin L.U.C. Rostkowski. Zaprosił słowiański kolektyw światowej klasy muzyków (m.in. Tęgie Chłopy, Laboratorium Pieśni, T.Etno czy Maria Pomianowska) i stworzył, jak podkreślają realizatorzy, magiczny pejzaż dopełniający piękno malowanych obrazów.
Na tym nie koniec. Jednym z operatorów filmu (obok Radosława Ładczuka i Kamila Polaka) jest urodzony w Miliczu Szymon Kuriata. To, po realizowanej we Wrocławiu międzynarodowej produkcji „A Winter's Journey” z udziałem Johna Malkovicha, kolejny jego duży projekt operatorski.
Warto też dodać, że i w obsadzie aktorskiej mamy twórców z regionu. Robert Gulaczyk grający Antka Borynę (a w „Twoim Vincencie” tytułową rolę) pochodzi z Legnicy, zaś Cezary Łukaszewicz wcielający się w rolę zięcia Boryny – z Wrocławia.
„Chłopi” – pokaz z gwiazdami w Nowych Horyzontach
Tylko w czwartek 12 października po seansach „Chłopów” w Kinie Nowe Horyzonty o 19.14 i 20.45 odbędą się spotkania z Robertem Gulaczykiem, odtwórcą roli Antka Boryny i Piotrem Dominiakiem, reżyserem animacji. A w przestrzeni na piętrze 1 można obejrzeć fotosy z kadrami z filmu „Chłopi”.
Do wszystkich wrocławskich kin „Chłopi” wchodzą od 13 października.
Muzyka z „Chłopów” w NFM – są już bilety
Specjalny koncert z muzyką z „Chłopów” 14 stycznia 2024 w Narodowym Forum Muzyki. Wystąpią L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra oraz Sutari, Karolina Skrzyńska, Maria Pomianowska i NFM Orkiestra Leopoldinum, a na ekranie zobaczymy fragmenty tego niezwykłego filmu.
Pomysłodawca projektu Łukasz L.U.C. Rostkowski w tym projekcie do międzynarodowej orkiestry Rebel Babel Film Orchestra zaprosił najciekawszych wykonawców muzyki ludowej, proponując przekrojowe kompendium dawnej muzyki słowiańskiej.
Przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej zrezygnowali ze zdobyczy współczesnej techniki i sięgnęli po tradycyjne instrumentarium, by wytworzyć obecność minionego świata, jego dźwięków i afektów.
Żeby odtworzyć doświadczenia dźwiękowe mieszkańców dawnej wsi muzycy nagrania realizowali w skansenie i drewnianej chacie. Zdecydowanie nie jest to jedynie zwyczajna muzyka ilustracyjna w folkowym przebraniu.
Bilety są dostępne w sprzedaży od 12 października w Kasie NFM oraz przez stronę NFM.