wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

27°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Antropocen, czyli jak uratować świat przed klimatyczną zagładą. Wystawa w Muzeum Architektury

Wystawa „Antropocen” w Muzeum Architektury to interesująca prezentacja rozwiązań w architekturze, które mogą ograniczyć degradujący wpływ człowieka na środowisko. Punkt obowiązkowy dla wątpiących w ocieplenie klimatu oraz dla szukających rozwiązań jak wyhamować proces niszczenia Ziemi.

Reklama

Podporządkowanie Ziemi potrzebom człowieka możemy obserwować codziennie i wszędzie.

Tylko 3 procent ziemskich ekosystemów nie zostało zmienione przez człowieka. Kolejne przemiany związane z postępem w nauce i rewolucjami przemysłowymi wzmacniają wpływ człowieka na środowisko. Pozytywny i negatywny – piszą w zapowiedzi wystawy jej autorzy. - Równocześnie gatunek ludzki staje się odporniejszy na choroby i żyje dłużej, a co za tym idzie konsumuje więcej. Szuka komfortu i bezpieczeństwa, najczęściej nie analizuje kosztów swoich decyzji ani ich skutków w przyszłości. Przyroda ze współgospodarza Ziemi stała się środowiskiem, w którego środku stoi człowiek.

Według opublikowanego 20 marca raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu wzrost temperatury Ziemi o 1,5 stopnia Celsjusza wskutek emisji gazów cieplarnianych jest przesądzony. Proces ma degradujący wpływ na środowisko i jakość życia większości ludzi.

Przywykliśmy do bycia straszonymi i do komunikatów, które wyrażają pewną beznadzieje. W tym samym dokumencie jest mowa o tym, że jest czas, żebyśmy zaczęli działać. To znaczy, że wprowadzimy teraz zmiany, to jest szansa, że wyhamujemy proces utraty zasobów Ziemi. Jednak to raczej perspektywa tego, jak wiele jeszcze zepsujemy. Jeśli zadziałamy szybko, to możemy zepsuć mało. Na wystawie pokazujemy, że mamy narzędzia do pozytywnego działania.
Kacper Kępiński, kurator wystawy Antropocen

Budownictwo wraz z branżami pokrewnymi odpowiada za ponad 30 proc. produkcji dwutlenku węgla, którego nadmiar jest główną przyczyną zmiany klimatu. W miastach ponad 80 proc. emisji dwutlenku węgla pochodzi z budowania i funkcjonowania budynków.

- Naszym założeniem było nie straszenie jak jest źle, lecz pokazanie jak działać przy użyciu architektury regenerującej. Jak możemy zmieniać budynki czy fragmenty miasta, aby one nie tylko były neutralne klimatycznie dla swojego otoczenia, lecz by mogły zmieniać na lepsze - mówi współautor ekspozycji.

W harmonii z przyrodą

Wystawa „Antropocen” prezentuje pozytywne przykłady współczesnych i historycznych projektów, realizacji i technologii, które są w stanie tworzyć bezpieczne i sprawiedliwe środowisko życia zarówno dla człowieka, zwierząt i roślin.

Kacper Kępiński: - Dzięki naszej wystawie widzowie zaczynają dostrzegać na jak wielu polach działa architektura. To znaczy, że budynek, w którym mieszkamy czy pracujemy wpływa na temperaturę wokół, na zwierzęta, na rośliny. Sama świadomość tych wszystkich procesów, na które mają wpływ budynki, najczęściej degradująco, sprawia, że dostrzegamy jak złożony jest to problem.

Nie pokazujemy wzorca, architektury ekologicznej. Nie ma jednego rozwiązania, czasem bardziej ekologiczny jest budynek betonowy, a czasem drewniany. Staramy się pokazać narzędzia i rozwiązania, które można wykorzystać w już istniejących budynkach. To często technologie dawniej stosowane, ale wyparte przez nowe rozwiązania, na przykład klimatyzację. To bywają zresztą tańsze sposoby.

Na wystawie prezentowany jest budynek ambasady polskiej w New Delhi, przykład architektury z lat 60., w którym nie było klimatyzacji. Korzystając z systemu wewnętrznych oczek wodnych, łamaczy światła, odpowiedniego kształtu okien, udało się wewnątrz uzyskać warunki, które pozwalały na komfortową pracę. Ten budynek funkcjonuje do dzisiaj.

Antropocen: artystyczne i społeczne wydarzenie roku

Wystawa przygotowana przez zespół Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki miała swoją premierę jesienią 2022 roku w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury. Przez specjalistów została uznana za jedno z najważniejszych artystycznych roku. Teraz można ją zobaczyć we wrocławskim Muzeum Architektury (do 21 maja 2023 r.).

Ekspozycji towarzyszy program wydarzeń – spotkań, warsztatów i debat – oraz działań edukacyjnych.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl