Jakość powietrza: dobra

4. Szermierz będzie miał nowy basen! Rozpoczął się remont fontanny [GALERIA]

Przez kilka miesięcy nagiego Szermierza na placu przed Uniwersytetem Wrocławskim będzie można podziwiać tylko zza ogrodzenia – rozpoczął się remont marmurowego basenu fontanny. Naturalnej wielkości młodzieniec z pokrytego patyną brązu nie wymaga remontu, ale niewykluczone, że podczas prac musiał na jakiś czas trafić do magazynu.

Fontanna z Szermierzem – jeden z najbardziej znanych i lubianych pomników Wrocławia – stoi na placu Uniwersyteckim od 1904 roku, a zaprojektował niemiecki rzeźbiarz Hugo Lederer.

Legenda głosi, że  Szermierz, to tak naprawdę autor rzeźby i późniejszy profesor we własnej osobie. Dlaczego nagi i ze szpadą? Bo gdy przyjechał do Wrocławia i rzucił się w wir studenckiego życia, wszystko, co miał (z ubraniem włącznie), przegrał w karty. Koledzy zostawili mu tylko szpadę -  symbol męskiego honoru i stanu szlacheckiego. Z kolei cztery maski, z których wylewa się woda, to podobno wykładowcy, którzy podczas wykładów zbyt często lali wodę.
Agata Mitek z Uniwersytetu Wrocławskiego

Szermierz regularnie traci szpadę. Teraz znów jej nie ma, ale przy okazji remontu ją odzyska.

Szermierz bywa nie tylko okradany, ale obdarowywany, zwłaszcza ubraniami. Miał już na sobie bardzo różne części garderoby: czapki, szaliki, koszulki, sweterki, tęczowe flagi i bieliznę różnego typu od bokserek po koronkowe figi.

– Można powiedzieć, że choć jest zrobiony z brązu, intensywnie uczestniczy w życiu miasta – mówi Agata Mitek.

Warto także wiedzieć, że Szermierz ma bliźniaka, który stoi na dziedzińcu zamku Czocha w Suchej.

Fontanna z Szermierzem. Jaki jest zakres remontu?

Roboty renowacyjno-konserwatorskie obejmą wyłącznie zrobiony z różowego marmuru basen fontanny o średnicy sześciu metrów, a także schodki.

Figura młodzieńca nie wymaga żadnych zabiegów remontowych ani konserwacyjnych, jednak na czas realizacji prac rozbiórkowych, geologicznych i budowlanych może zostać zdeponowana w magazynie. Na razie jednak tak się nie stało i być może nie będzie to konieczne.
Ewa Mazur, ZDIUM

Do kiedy będzie trwał remont?

Dookoła fontanny stanął już płot, trwają już pierwsze prace. Do końca maja spodziewana jest dostawa różowego marmuru, z którego powstanie misa fontanny. Jeśli podczas prac nie pojawią się jakieś niespodzianki, fontanna zostanie odsłonięta do końca czerwca.

Dlaczego remont fontanny jest konieczny?

Remont jest niezbędny, by marmurowa misa, która jest elementem fontanny, mogła odzyskać szczelność, bo –  jak się okazało podczas próbnego napełnienia jej (takie próby są standardem przed rozruchem po zimowej przerwie) – przecieka, i to w wielu miejscach. Po szczegółowych oględzinach ustalono, że do zrobienia jest więcej: podczas inspekcji i odkrywek stwierdzono brak izolacji pod misą fontanny, posadowiona ją bezpośrednio na gruncie.

Wszelkie prace, w tym demontaż płyt dennych fontanny, dwa głębokie na 10 metrów odwierty geologiczne w rejonie fontanny, mające na celu określenie rodzaju podłoża, będą prowadzone pod nadzorem konserwatora dzieł sztuki o specjalności konserwacja i restauracja rzeźby kamiennej i elementów architektonicznych, oraz w uzgodnieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków we Wrocławiu.
ZDiUM

Remont obejmuje także instalację zasilającą pompy oraz instalację iluminacji. Koszt prac: nieco ponad 422 700 zł. Remont jest finansowany ze środków Gminy Wrocław.