wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Artysta fotografik Włodzimierz Kałdowski skończył sto lat! Zobacz Wrocław na jego zdjęciach z lat 40., 50. i 60.

„Piękny to wiek i niezwykle bogate i pracowite życie” – pisze o Włodzimierzu Kałdowskim na Facebooku Marzena Smolak, kierowniczka Muzeum Historycznego w Pałacu Królewskim, gdzie kilka lat temu pokazywane były jego zdjęcia. Tuż po wojnie fotograf dokumentował zniszczenia Wrocławia. W 1952 r. zrobił pierwsze kolorowe zdjęcia. Zobaczcie, jak wyglądało miasto w kadrze pana Włodzimierza. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Miejskiego.

Reklama

Artysta fotografik, reżyser, operator filmów naukowych, inżynier. Włodzimierz Kałdowski urodził się w Bydgoszczy 18 marca 1923 roku, ale od 1946 mieszkał, uczył się, a potem pracował we Wrocławiu. Przyjechał tu po wojnie na studia i już pozostał. 

- W 1953 r. w Katedrze Fototechniki Politechniki Wrocławskiej pod kierunkiem prof. Witolda Romera obronił nowatorską pracę dyplomową, która przyczyniła się do produkcji w Polsce fotograficznych materiałów barwnych. Dzięki niej zakłady fotograficzne w kraju zaczęły wprowadzać barwne nośniki zdjęć. Pan Włodek pierwsze kolorowe fotografie zrobił w 1952 r. Był prekursorem w tej dziedzinie – mówi Marzena Smolak, kierownik Muzeum Historycznego we Wrocławiu, autorka książki „W poszukiwaniu koloru. Fotografia Włodzimierza Kałdowskiego”.

Grand Hotel przy ul. gen. Karola Świerczewskiego (obecnie marsz. Józefa Piłsudskiego), około 1960 Włodzimierz Kałdowski/zdjęcia ze zbiorów Muzeum Miejskiego we Wrocławiu
Grand Hotel przy ul. gen. Karola Świerczewskiego (obecnie marsz. Józefa Piłsudskiego), około 1960

Fotografie powojennego Wrocławia i filmy

W latach 1946-48 fotograf robił zdjęcia zniszczonego podczas wojny Wrocławia. Na jego fotografiach z lat 50. i 60. możemy zobaczyć miasto nocą z ówczesnymi neonami, czerwone tramwaje w Rynku, stare samochody, fasady kościołów, Muzeum Śląskie (dziś Narodowe), a nawet Finał Europejskich Indywidualnych Mistrzostw Świata na Żużlu. 

W latach 50. zainteresował się także filmem. Swój pierwszy czarno-biały obraz 16 mm „Szafą po Ziemi Kłodzkiej” nakręcił w 1954 r. W sumie na koncie ma ponad 150 filmów naukowych, popularno-naukowych, dokumentalnych i turystycznych. Był współtwórcą oddziału Polskiego Stowarzyszenia Filmu Naukowego we Wrocławiu.

- Pan Włodek to niesamowity człowiek, ciekawy świata, zawsze serdeczny. Do niedawna jeszcze korzystał z internetu, robił zdjęcia. Warto wspomnieć, że jest posiadaczem kilku patentów w dziedzinie środków audiowizualnych, bo zawsze pasjonowały go wszelkie nowinki. Wszędzie tam, gdzie pracował: na Uniwersytecie Wrocławskim, Politechnice, AWF-ie i w Akademii Medycznej organizował albo prowadził pracownie filmu i fotografii, rozwijając je i unowocześniając. Na tym się skupiał. Zdjęcia robił przede wszystkim dla siebie.
Marzena Smolak

W 2018 roku jego fotografie można było zobaczyć na wystawie w Pałacu Królewskim we Wrocławiu. Więcej o Włodzimierzu Kałdowskim i jego twórczości można przeczytać w książce Marzeny Smolak „W poszukiwaniu koloru. Fotografia Włodzimierza Kałdowskiego”, która jest dostępna w Muzeum Miejskim oraz internecie.

Panu Włodzimierzowi z okazji setnych urodzin życzymy wszystkiego najlepszego!

Poniżej możecie zobaczyć nagradzany na ogólnopolskich konkursach film „Spotkanie na Odrze” (1956, w kolorze).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama