wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

27°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Artysta fotografik Włodzimierz Kałdowski skończył sto lat! Zobacz Wrocław na jego zdjęciach z lat 40., 50. i 60.

„Piękny to wiek i niezwykle bogate i pracowite życie” – pisze o Włodzimierzu Kałdowskim na Facebooku Marzena Smolak, kierowniczka Muzeum Historycznego w Pałacu Królewskim, gdzie kilka lat temu pokazywane były jego zdjęcia. Tuż po wojnie fotograf dokumentował zniszczenia Wrocławia. W 1952 r. zrobił pierwsze kolorowe zdjęcia. Zobaczcie, jak wyglądało miasto w kadrze pana Włodzimierza. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Miejskiego.

Reklama

Artysta fotografik, reżyser, operator filmów naukowych, inżynier. Włodzimierz Kałdowski urodził się w Bydgoszczy 18 marca 1923 roku, ale od 1946 mieszkał, uczył się, a potem pracował we Wrocławiu. Przyjechał tu po wojnie na studia i już pozostał. 

- W 1953 r. w Katedrze Fototechniki Politechniki Wrocławskiej pod kierunkiem prof. Witolda Romera obronił nowatorską pracę dyplomową, która przyczyniła się do produkcji w Polsce fotograficznych materiałów barwnych. Dzięki niej zakłady fotograficzne w kraju zaczęły wprowadzać barwne nośniki zdjęć. Pan Włodek pierwsze kolorowe fotografie zrobił w 1952 r. Był prekursorem w tej dziedzinie – mówi Marzena Smolak, kierownik Muzeum Historycznego we Wrocławiu, autorka książki „W poszukiwaniu koloru. Fotografia Włodzimierza Kałdowskiego”.

Fotografie powojennego Wrocławia i filmy

W latach 1946-48 fotograf robił zdjęcia zniszczonego podczas wojny Wrocławia. Na jego fotografiach z lat 50. i 60. możemy zobaczyć miasto nocą z ówczesnymi neonami, czerwone tramwaje w Rynku, stare samochody, fasady kościołów, Muzeum Śląskie (dziś Narodowe), a nawet Finał Europejskich Indywidualnych Mistrzostw Świata na Żużlu. 

W latach 50. zainteresował się także filmem. Swój pierwszy czarno-biały obraz 16 mm „Szafą po Ziemi Kłodzkiej” nakręcił w 1954 r. W sumie na koncie ma ponad 150 filmów naukowych, popularno-naukowych, dokumentalnych i turystycznych. Był współtwórcą oddziału Polskiego Stowarzyszenia Filmu Naukowego we Wrocławiu.

- Pan Włodek to niesamowity człowiek, ciekawy świata, zawsze serdeczny. Do niedawna jeszcze korzystał z internetu, robił zdjęcia. Warto wspomnieć, że jest posiadaczem kilku patentów w dziedzinie środków audiowizualnych, bo zawsze pasjonowały go wszelkie nowinki. Wszędzie tam, gdzie pracował: na Uniwersytecie Wrocławskim, Politechnice, AWF-ie i w Akademii Medycznej organizował albo prowadził pracownie filmu i fotografii, rozwijając je i unowocześniając. Na tym się skupiał. Zdjęcia robił przede wszystkim dla siebie.
Marzena Smolak

W 2018 roku jego fotografie można było zobaczyć na wystawie w Pałacu Królewskim we Wrocławiu. Więcej o Włodzimierzu Kałdowskim i jego twórczości można przeczytać w książce Marzeny Smolak „W poszukiwaniu koloru. Fotografia Włodzimierza Kałdowskiego”, która jest dostępna w Muzeum Miejskim oraz internecie.

Panu Włodzimierzowi z okazji setnych urodzin życzymy wszystkiego najlepszego!

Poniżej możecie zobaczyć nagradzany na ogólnopolskich konkursach film „Spotkanie na Odrze” (1956, w kolorze).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl