wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Konkursy
  4. Książki od Ośrodka Kultury i Sztuki [ZAKOŃCZONY]

Tym razem mamy dla Was wydawnictwa Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, m.in. katalogi wystaw, dużą publikację o sztuce w PRLu-u, czy powieść z Wrocławiem w tle. Konkurs trwa do 2 grudnia do 9.00.

Reklama

Portal wroclaw.pl jest patronem medialnym 29. Wrocławskich Targów Dobrych Książek (2-5 grudnia w Hali Stulecia). Proponujemy Wam konkursy, w których nagrodami są książki wydawców prezentujących swoją ofertę w ramach imprezy. 

Do wzięcia są

1 egz. „Sztuka idzie na wolność. Sztuka w PRL, CSRS i WRL w latach 80. XX wieku” pod redakcją Igora Wójcika

Zbiorowa publikacja „Sztuka idzie na wolność” podejmuje się analizy i konfrontacji bezprecedensowego zjawiska, jakim była niezależna kultura w latach 80. w krajach Europy Środkowej. Wychodząc od pojęcia wolności nakreśla procesy zachodzące w tkance społecznej i artystycznej Polski, Czechosłowacji i Węgier, przeobrażania się sztuki wobec przemocy ówczesnych reżimów. Jak pisze Igor Wójcik: nadrzędnymi postulatami walczących stały się ludzka godność oraz respektowanie prawa każdego człowieka do wolności. Sztuka stanęła na barykadach w obronie tych wartości. Wspólne doświadczenie komunizmu, bliskość granic i usytuowanie na obrzeżach Europy, zarówno tej gospodarczej jak i kulturowej, stają się tu punktem wyjścia do rozmowy o kluczowych momentach w historii tego regionu, w których przekraczane były granice konformizmu, a sztuka stawała się najważniejszym i najskuteczniejszym mechanizmem w wywalczaniu wolności. 

1 zestaw publikacji, a w nim:

Katalog Łódź Kaliska „Prawdopodobnie najlepszy z możliwych światów” towarzyszący wystawie prezentowanej w Galerii FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, w dniach od 19.06.2020 do 08.08.2020. Katalog zawiera wybrane reprodukcje fotografii pokazywanych na ekspozycji, a także tekst kuratora wystawy, Manfreda Batora oraz manifest grupy artystycznej Łódź Kaliska pt. „II Manifest Futyrystyczny”.

Katalog wystawy „Imperatyw”. Ideą przyjętą przez kuratorów wystawy było zaprezentowanie dokonań sześciu oryginalnych postaw twórczych, z których niektóre znalazły swoje trwałe miejsce w historii sztuki współczesnej, ale także autorów (Andrzej P. Bator, Łukasz Berger, Łukasz Gierlak, Wacław Szpakowski, Stach Szumski, Igor Wójcik), których dokonania artystyczne wykazują zdeterminowaną ideowo twórczość, która miała już szansę na pozytywną weryfikację. Widzowie wystawy mieli sposobność spotkania się z kreacjami artystycznymi zrealizowanymi w różnorodnych materiach i technikach plastycznych, a więc w rysunku, rzeźbie, tkaninie, szkle, obiektach przestrzennych oraz w realizacjach fotomedialnych i ekranowych.

Katalog „Organic” Magdy Hueckel – Zbudowaną z trzech odrębnych cykli wystawę „Organic” Magdaleny Hueckel łączy wspólny przekaz, zgodny z postawą życiową i twórczą artystki, a którą to postawę można scharakteryzować słowami Lou Andreas-Salome: „Sztuka staje się życiem, a życie sztuką”. Osadzony w systemie uniwersalnych wartości przekaz nobilituje każdą chwilę TU i TERAZ i każde istnienie. W nieustannym podróżowaniu artystka odkrywa prawdy dotyczące istoty trwania w bogatym i różnorodnym świecie przyrody, wzajemnych relacji i odpowiedzialności.

2 zestaw publikacji, a w nim:

Album „Dopełnianie” – katalog z wystawy prezentującej unikatowe, wykorzystujące zjawiska optyczne, szklane kompozycje Małgorzaty Dajewskiej i malarstwo Piotra Błażejewskiego. Twórcy od wielu lat łączą działalność artystyczną z pracą naukową i pedagogiczną na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tworzą także artystyczny tandem. Ich wspólne przedsięwzięcia pozwalają na oddziaływanie i wzajemne przenikanie odmiennych rodzajów sztuki. Ekspozycja została zorganizowana z okazji 35-lecia pracy twórczej artystki i 45-lecia działalności Piotra Błażejewskiego. Prezentuje osiemdziesiąt szklanych obiektów i osiemdziesiąt obrazów wypożyczonych z kolekcji muzealnych i od osób prywatnych (krajowych i zagranicznych), wśród których są prace znane z wcześniejszych wystaw i publikacji oraz zupełnie nowe, powstałe z myślą o jubileuszowej ekspozycji.

Powieść „&” Janusza Jaroszewskiego – książka pisarza i profesora malarstwa na wrocławskiej ASP, dzieje się współcześnie i bez wątpienia we Wrocławiu, i dzieje się niesłychanie wartko. Przechadzamy się po znanych ulicach, odwiedzamy znane instytucje kultury i popularne kawiarnie, spotykamy znanych wrocławian, bo w jakimś stopniu jest to również powieść z kluczem. Talent narracyjny autora, który wiąże różne wątki i plany powieściowe z wielką wirtuozerią, jest wart podziwu i podkreślenia, bo dobrze opowiedzianych powieści współczesnych nie ma przecież zbyt wiele. 

„Syntezy. Eseje krytyczne” Andrzeja Mazura – to wyjątkowa książka, w której autor – krytyk sztuki i kurator wystaw Andrzej Mazur – przedstawia w osobnych tekstach sylwetki i twórczość 17 artystów utożsamianych między innymi z Nową Ekspresją, konceptualizmem, strukturalizmem czy abstrakcją geometryczną. Są wśród nich zarówno pedagodzy Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, jak i jej absolwenci: Maciej Albrzykowski, Manfred Bator, Piotr Błażejewski, Małgorzata Dajewska, Anita Damas, Wanda Gołkowska, Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, Witold Liszkowski, Marlena Promna, Piotr Saul, Krzysztof Skarbek, Anna Szewczyk, Radek Ślany, Katarzyna Tomaszewska, Lech Twardowski, Igor Wójcik, Jacek Zachodny.

„Cmentarz nieśmiertelnych” Henryka Wańka – w książce zebrano kilkanaście esejów dotyczących w olbrzymiej części Szklarskiej Poręby, w odniesieniu do ludzi, którzy kształtowali atmosferę Schreiberhau na przełomie XIX i XX wieku, czyniąc ze śląskiego kurortu miejsce wyjątkowe – kolonię artystów, wcale zresztą nie gorszą od innych, takich choćby jak ta archetypiczna w Worpswede. Eseje Wańka kreślą jednak szlaki dalece wybiegające poza Szklarską Porębę, Świeradów-Zdrój, Jagniątków-Agnieszków, gdzie ostatecznie w dostojnym pałacu Wiesenstein zamieszkał noblista Gerhart Hauptman. (…) Mówią nie tylko o tym, co miało miejsce tu, na Śląsku, ale również w Jenie, gdzie studiował i doktoryzował się Carl Hauptmann, w tyrolskim Bozen, gdzie z kolei Gerhart bawił w towarzystwie rodziny Tomasza Manna, a tego ostatniego zainspirował, zupełnie niechcący, do sportretowania swej „nobliwej” osoby pod postacią groteskowego Peeperkorna – bohatera Czarodziejskiej góry. 

Jak wygrać książki

Aby wygrać książki trzeba do czwartku 2 grudnia do godz. 9.00 wysłać formularz konkursowy wpisując w jego treść imię, nazwisko, numer telefonu kontaktowego.

Nagrodę wygra co ósma osoba, która przyślę prawidłową odpowiedź. Zwycięzcy o wygranej, miejscu i czasie odbioru nagrody zostaną poinformowani mailowo w dniu rozwiązania konkursu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl