Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
W okresie od czerwca do września 2022 roku wrocławskie MPK przewiduje kilka znaczących inwestycji. Choć nie wszystkie postępowania przetargowe zostały już rozstrzygnięte, a sytuacja na rynku komplikuje proces wyłonienia wykonawców prac, przedstawiciele spółki są dobrej myśli.
Mam nadzieję, że wszystkie inwestycje uda nam się zrealizować. To oczywiście jest też zależne od przetargów, które obecnie trwają. Wiemy, że sytuacja na rynku nie jest zbyt stabilna i pewna, ale mimo wszystko mamy nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem.Krzysztof Pieszko, rzecznik prasowy MPK Wrocław
Problemem aktualna sytuacja na rynku
MPK planuje między innymi remont skrzyżowania placu Kościuszki z ul. Świdnicką, a także rozjazdu w ul. Świdnicką. Otrzymane przez przewoźnika oferty przekraczają jednak przewidziany budżet o niemalże 2 mln zł. Niewykluczone, że spółka postara się o dodatkowe finansowanie lub spróbuje zoptymalizować plan tej inwestycji.
Sytuacja na świecie jest niewesoła. Zaburzone łańcuchy dostaw, rosnące ceny materiałów i paliwa - to sprawia, że nawet kosztorysy inwestorskie wykonywane w pierwszym kwartale tego roku stają się już nieaktualne teraz, gdy wykonawcy składają oferty. Z tego wynikają różnice.Dariusz Talaga, zastępca dyrektora ds. inwestycji w MPK
Te inwestycje na pewno zostaną zrealizowane
Wiemy jednak, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy wrocławskie MPK zrealizuje cztery bardzo istotne inwestycje z punktu widzenia pasażerów.
Wymiana rozjazdów przy Moście Zwierzynieckim
Remont na wysokości Mostu Zwierzynieckiego i ulicy Mickiewicza, gdzie planowana jest wymiana rozjazdów. Przetarg zakłada możliwość rozszerzenia prac o kolejne rozjazdy, a całość modernizacji potrwa maksymalnie 77 dni.
Rozjazd przy ul. Piłsudskiego i ul. Stawowej
25 czerwca rozpocznie się wymiana rozjazdu z ul. Piłsudskiego w ul. Stawową. Prace potrwają do 16 lipca.
Wymiana rozjazdów przed zajezdnią tramwajową Borek
2 lipca rozpocznie się wymiana rozjazdów przed zajezdnią tramwajową Borek. Ruch nie zostanie jednak wstrzymany, a tylko ograniczony, aby prace mogły przebiegać płynnie bez konieczności odcinania miasta od komunikacji tramwajowej.
Remont torowiska i trakcji na Leśnicy
Zmiany na pewno czekają też pasażerów na Leśnicy, gdzie przeprowadzony zostanie remont torowiska, trakcji i pętli – od ostatniego przystanku Jeleniogórska aż do samej pętli właśnie. Zmodernizowany zostanie niemalże 500-metrowy odcinek trasy. Plany przewidują, że ruch tramwajowy w tym miejscu zostanie wstrzymany na 37 dni. W tym czasie pasażerowie skorzystają z komunikacji zastępczej. Prace rozpoczną się pod koniec września.
Oczywiście, w tych miejscach możemy spodziewać się utrudnień w ruchu kołowym i tramwajowym, ale - jak przy każdej inwestycji, którą realizujemy - będziemy starali się, aby było ich jak najmniej. Zagwarantujemy mieszkańcom również komunikację zastępczą.Krzysztof Pieszko, rzecznik prasowy MPK Wrocław
Co istotne, już na początku lipca ma się zakończyć piąty etap remontu pl. Jana Pawła II, czyli jedna z najważniejszych inwestycji, jakie MPK we Wrocławiu zaplanowało na 2022 rok.