wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Rowerzyści
  4. Przybywa parkingów dla rowerów. Będzie montaż ponad 1700 stojaków

1735 nowych stojaków dla rowerów zostanie zamontowanych w najbliższych miesiącach na wrocławskich chodnikach. Jeśli chcecie, by pojawiły się w waszym najbliższym sąsiedztwie, wypełnijcie formularz w internecie.

Reklama

 – Wybraliśmy wykonawcę na dostawę i montaż m.in. stojaków rowerowych na terenie Wrocławia, wraz z opracowaniem dokumentacji projektowej – informuje Maria Derwich ze ZDiUM-u. – Została nim firma VENAG Mirosław Gogolewski, która daje 60 miesięcy gwarancji na swoje prace. Za montaż otrzyma ok. 1 mln 200 tys. zł brutto.

W mieście stanie łącznie 1735 nowych stojaków:

  • 1616 w kształcie litery U na standardowe, duże rowery. Czyli takie, które najlepiej nadają się do przypinania do nich rowerów. Można bowiem za pomocą łańcucha lub innego zabezpieczenia przymocować do nich całą ramę bicykla. To zdecydowanie utrudnia zadanie ewentualnemu złodziejowi, w przeciwieństwie do innych stojaków, do których można przypiąć jedynie koło roweru. To o wiele mniej bezpieczne rozwiązanie. Wystarczy bowiem, że złodziej odkręci zapięte koło. Wtedy zostawi je razem z zapięciem, a rower będzie mógł ukraść ze sobą.
  • 116 typu U mini, dla mniejszych jednośladów.

Nowe parkingi rowerowe

Stojaki staną przy szkołach i parkach, na pętlach komunikacji miejskiej i przy wielu ważnych ulicach, m.in. przy Nowowiejskiej, Legnickiej, Grabiszyńskiej, Strzegomskiej czy też Kościuszki. Dokładne lokalizacje wskazali mieszkańcy, a ich sugestie zostały przeanalizowane przez oficera rowerowego i Wydział Inżynierii Miejskiej.

Kilka przykładów: ul. Chudoby 16 (5 sztuk), Biskupa Tomasza (6 sztuk), Traugutta 109 (7 sztuk), boisku na ul. Orzechowej (8 sztuk), a także przy przy szkołach podstawowych, np. nr 6, 30, 72, 84, 102.

– Kolejne stojaki pojawią się m.in. na Wyspie Słodowej, przy przychodni na Kozanowie, przedszkolach przy ul. Sowiej i Legnickiej, obok przychodni zdrowia przy ul. Dokerskiej na Kozanowie czy przy kładce Zwierzynieckiej na Grobli – wylicza Ewa Mazur, rzeczniczka ZDiUM.

Jak zgłosić montaż stojaka?

– Mieszkańcy sami zgłaszają miejsca, w których proszą o montaż stojaków. Wypełniają jedynie internetowy formularz – wyjaśnia Daniel Chojnacki, wrocławski oficer rowerowy. – Najpopularniejsze lokalizacje związane są z miejscem pracy czy zamieszkania. Łącznie zamontowano już 7,5 tys. stojaków, co daje 15 tys. miejsc postojowych. Wszystkie będą w kształcie odwróconej litery „U”. To standard w każdym kraju inwestującym w infrastrukturę rowerową.

Zgłoszenia trafiają do Wydziału Inżynierii Miejskiej we wrocławskim magistracie, a ten je weryfikuje. Wnioski są analizowane pod kątem ich zasadności (np. tego, czy w danym miejscu nie znajduje się już parking rowerowy lub czy nie jest planowany do budowy). Następnie informacje przekazywane są do ZDiUM-u, bo to on realizuje inwestycję. Kluczowe jest to, czy zaproponowane przez mieszkańca miejsce podlega gminie Wrocław.

– Stojaki montowane są tylko na gruntach, będących własnością gminy Wrocław. Nie są stawiane na gruntach prywatnych. To, czy w danym miejscu może zostać postawiony miejski parking rowerowy, najłatwiej sprawdzić na mapie własności dostępnej pod adresem: gis.um.wroc.pl/imap. Tu można też wypełnić także formularz – podkreśla Urszula Jagielnicka z Biura Zrównoważonej Mobilności we wrocławskim ratuszu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl