Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
To propozycja korzystna dla tych wrocławian, dla których dojeżdżanie do pracy lub szkoły pociągiem to najbardziej optymalne rozwiązanie. Zyskują również mieszkańcy innych miejscowości - mogą kupować bilet kolejowy tylko do stacji granicznej, a dalej pociągiem i komunikacją miejską przemieszczać się na podstawie miejskiego biletu np. zakodowanego na Urbancard.
Porozumienie było możliwe dzięki współpracy samorządów województwa i Wrocławia. Wspólny bilet zabezpieczy dobrą komunikację dla mieszkańców Wrocławia i okolicznych miejscowości. W przyszłości być może będzie również wspólny bilet na wszystkie środki transportu po Dolnym Śląsku, ale to ambitne wyzwanie.Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego
Siatka połączeń kolejowych na terenie Wrocławia - skąd dokąd dojedziemy i w jakim czasie
Ile kosztuje pociąg na Urbancard?
Posiadacze biletów okresowych nic więcej nie zapłacą, jednak "nie ma darmowych obiadów". 33-36 mln zł przekaże Wrocław, pięć milionów złotych Urząd Marszałkowski, natomiast milion złotych Starostwo Powiatowe. To kwoty dotyczące przyszłego roku, całych 12 miesięcy. Tegoroczny koszt dla miasta to około 15 milionów złotych.
Jeśli ktoś chce współpracować i robić dobre rzeczy dla mieszkańców, to jest na to przestrzeń. To porozumienie wpisuje się w politykę poprawiania transportu publicznego. Wzmacnia również wzajemne zaufanie. To zaufanie wyraża się konkretnymi działaniami, których będzie więcej.Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia
Aby pieniądze mogły zasilić kolejowych przewoźników, radni miejscy, powiatowi, a także wojewódzcy, muszą na swoich sesjach zatwierdzić te wydatki. Dopiero wtedy możliwe będzie podpisanie umowy.
Głównym płatnikiem będzie miasto Wrocław i urząd marszałkowski oraz powiat wrocławski. Partycypować będzie również Stowarzyszenie Aglomeracyjne.Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia
Kto może jeździć pociągami na Urbancard?
Urbancard w pociągu będzie obowiązywać na stacjach i przystankach kolejowych posiadających w nazwie "Wrocław", a także do puli został włączony przystanek "Iwiny", z którego m.in. korzystają mieszkańcy Jagodna.
Galeria zdjęć
Te same ulgi, które mamy na komunikację miejską, dotyczą kolei. Bilet na Urbancard kupujemy jak zwykle, wg tych samych zasad, z tą różnicą, że od 1 sierpnia na terenie Wrocławia możemy jeździć pociągami (KD i Polregio).
Jakie bilety miejskie obowiązują w pociągach?
Korzystanie z pociągów w mieście możliwe jest już od momentu zakupienia 24-godzinnego biletu na komunikację miejską. I wszystkich kolejnych obowiązujących przez dłuższy okres czasu. W grę wchodzą również miesięczne, półroczne, roczne i semestralne.
Osoby, które kupują bilet na dwie wybrane linie, nie mogą skorzystać z trzeciej - kolejowej. Chcąc podróżować pociągiem powinny zakupić okresowy bilet na wszystkie linie - imienny lub na okaziciela.
To oferta dla mieszkańców Wrocławia, korzystających z Urbancard wraz z ulgami nadanymi uchwałą Rady Miejskiej Wrocławia. Te ulgi obowiązują również mieszkańców innych miejscowości wjeżdżających do Wrocławia i podróżujących na Urbancard.Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia
Bezpłatnie pociągami po Wrocławiu jeżdżą więc ci, którzy nie płacą za komunikacje miejską, czyli uczący się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych do ukończenia 21. roku życia, a także seniorzy od ukończenia 65. roku życia.
Dla studentów, krwiodawców, inwalidów itd., itp. obowiązują cały czas te same ulgi. Porozumienie z koleją nie zmienia ich.