Wzrost stawek wynika z rosnącej płacy minimalnej. W 2025 roku wynosić ona będzie 4666 zł brutto zamiast obecnych 4300 zł brutto. A kary za nieopłacenie postoju wynoszą 5 proc. płacy minimalnej przy wniesieniu opłaty w ciągu siedmiu dni i 10 proc., gdy płacimy później. Za przekroczenie opłaconego czasu parkowania obowiązuje analogicznie 3 proc. i 6 proc. płacy minimalnej.
Płać za parkowanie - kary trudno uniknąć
Należność za parkowanie można wnieść w parkometrach znajdujących się w strefach płatnego parkowania, albo przy pomocy którejś z aplikacji: SkyCash, AnyPark lub mPay. Drugi sposób jest o tyle wygodniejszy, że możemy wcisnąć "start", a wracając do auta "stop" i zapłacić za faktyczny czas postoju nie narażając się na karę za przekroczenie wcześniej opłaconej np. jednej godziny. To praktyczne w sytuacji, kiedy nie wiemy, jak długo będziemy na zakupach, w urzędzie czy kawiarni.
Metoda zostawiania samochodu bez opłaconego postoju nie jest polecana, choćby tylko "na chwilkę". Kontrolerów ZDiUM-u od dwóch lat wspierają samochody e-kontroli. Jeżdżą, skanują tablice rejestracyjne i sprawdzają, czy zaparkowane pojazdy mają opłacone parkowanie. To znacznie zwiększyło efektywność kontroli, a co za tym idzie, trudniej bezkarnie unikać opłat za parkowanie.
Więcej o zasadach parkowania we Wrocławiu przeczytasz tutaj:
Bezpłatnie kierowcy mogą zostawiać swoje auta na parkingach typu Park and Ride. Pod warunkiem, że przesiadają się na komunikację miejską i mają Urbancard z ważnym biletem MPK.
W Sylwestra abonamentu nie kupimy
ZDiUM informuje, że we wtorek 31 grudnia w Biurze Obsługi Klienta nie będą wydawane abonamenty i identyfikatory. Nie będzie czynna również kasa (z wyjątkiem opłatomatu). Abonamenty w tym dniu będzie można kupić w e-sklepie.