wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Parkingi Park & Ride

Parkingi Park & Ride we Wrocławiu. Gdzie są i jak z nich skorzystać?

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja:

Parkuj i Jedź (ang. Park&Ride, w skrócie P&R lub P+R) to sieć bezpłatnych parkingów zlokalizowanych w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej i kolejowych. Pozwalają w wygodny sposób łączyć podróż samochodem z komunikacją zbiorową oraz - co ważne - unikać wjeżdżania autem do centrum miasta. Sprawdź, gdzie we Wrocławiu są parkingi P&R i jak z nich korzystać!

Reklama

Jednym z głównych celów Wrocławskiej Polityki Mobilności jest zwiększenie atrakcyjność komunikacji zbiorowej oraz zachęcanie kierowców do pozostawienia samochodów oraz kontynuowania jazdy środkami komunikacji publicznej. Z tego względu powstały dedykowane parkingi Parkuj i Jedź (Park&Ride), które zlokalizowane są w pobliżu przystanków oraz węzłów przesiadkowych, umożliwiając dalszą podróż tramwajem czy autobusem.

Dlaczego warto korzystać z Park&Ride?

System Parkuj i Jedź pozwala nie tylko na uniknięcie problemów z parkowaniem w centrum miasta, ale przede wszystkim redukuje korki czy ryzyko wypadków na drogach. Co istotne przyczynia się on do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza oraz walki ze smogiem.

Regulamin parkingów Park&Ride we Wrocławiu materiały ZDiUM
Regulamin parkingów Park&Ride we Wrocławiu

P&R to również szereg dodatkowych rozwiązań wpływających na bezpieczeństwo korzystania z tych obiektów: m.in. kamery wideomonitoringu, tablice DIP, system kontroli dostępu (szlabany) w wyznaczonych lokalizacjach oraz terminale do ich obsługi.

Parkingi są także wyposażone w system zliczania pojazdów, co służy zarówno określeniu statystyk, jak i umożliwia dostęp do informacji o wolnych miejscach za pośrednictwem serwisu internetowego ITS.

Ponadto wybudowano tam miejsca dla osób z niepełnosprawnością, a na wybranych z nich dostępne są również zadaszone stojaki rowerowe.  

Jak działa system parkingów Parkuj i Jedź we Wrocławiu?

We Wrocławiu w 30 lokalizacjach znajduje się aż 2808 miejsc postojowych, na których można bezpłatnie zaparkować. Na większości z nich wjazd dostępny jest dla wszystkich zmotoryzowanych osób.

Mapa przedstawia lokalizację i spis parkingów P+R we Wrocławiu UMW
Mapa przedstawia lokalizację i spis parkingów P+R we Wrocławiu

W przypadku parkingów rozmieszczonych tam, gdzie bezpłatne miejsca postojowe są szczególnie pożądane, wjazdu na P+R strzegą szlabany. To zasada kontrolowanego dostępu, z której mogą skorzystać jedynie stali użytkownicy wrocławskiej komunikacji zbiorowej, jeśli:

  • kierowca pojazdu wykaże się posiadaniem ważnego biletu okresowego komunikacji zbiorowej lub
  • będzie posiadał prawo bezpłatnych przejazdów wrocławską komunikacja zbiorową i spełni określone warunki dokumentujące ten fakt (Karta Parkingowa zarejestrowana przez ZDiUM).

Obowiązuje ona na 13 parkingach:

  • P&R w rejonie pętli tramwajowej Leśnica (dostęp na podstawie przynajmniej 24-godzinnego biletu na komunikację miejską)
  • P&R Kosmonautów – Boguszowska (dostęp na podstawie przynajmniej 24-godzinnego biletu na komunikację miejską)
  • P&R Kosmonautów – Kamiennogórska (dostęp na podstawie przynajmniej 24-godzinnego biletu na komunikację miejską)
  • P&R Kosmonautów – gen. Fieldorfa 
  • parking 1 (dostęp na podstawie przynajmniej 24-godzinnego biletu na komunikację miejską)
  • parking 2 (dostęp na podstawie przynajmniej 24-godzinnego biletu na komunikację miejską) 
  • P&R w rejonie przystanku kolejowego Wrocław Kuźniki (dostęp na podstawie przynajmniej 24-godzinnego biletu na komunikację miejską)
  • P&R przy pętli tramwajowej Osobowic (dostęp na podstawie przynajmniej 24-godzinnego biletu na komunikację miejską)
  • P&R (południowy) w rejonie przystanku kolejowego Wrocław Grabiszyn (dostęp na podstawie przynajmniej 24-godzinnego biletu na komunikację miejską)
  • P&R przy pętli tramwajowej Klecina (dostęp na podstawie przynajmniej 24-godzinnego biletu na komunikację miejską)
  • P&R Ślężna – Kamienna (parking nr 2 jest dostępny na podstawie przynajmniej 24-godzinnego biletu na komunikację miejską, parking nr 1 - otwarty)
  • P&R Bardzka – Świeradowska (dostęp na podstawie przynajmniej 24-godzinnego biletu na komunikację miejską)
  • P&R Opolska – Głubczycka (dostęp na podstawie przynajmniej 24-godzinnego biletu na komunikację miejską)
  • P&R Opolska – Karwińska (dostęp na podstawie przynajmniej 24-godzinnego biletu na komunikację miejską)

Powyższe parkingi nie są jednak całodobowe. Przerwa konserwacyjna trwa między godziną 2 a 4 w nocy. Na stronie Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu dostępny jest dokładny regulamin korzystania z usługi Park&Ride.

Gdzie znajdziesz parking Park&Ride we Wrocławiu? [MAPA]

Jeśli jednak nie posiadasz karty miejskiej, a poszukujesz bezpiecznego miejsca postojowego, sprawdź mapę z listą wszystkich dostępnych parkingów Park&Ride we Wrocławiu!

Pomiń mapę

Parkingi Park & Ride

Ilość znalezionych miejsc

Wyświetlono:

    Przesuń mapę dwoma palcami

    Filtry

    Logotyp unijny - parkingi Park&Ride materiały ZDiUM
    Logotyp unijny - parkingi Park&Ride

    Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

    Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

    Reklama