wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Rowerzyści
  4. O czym marzą „wrowerzyści”? Studenci ASP już to wiedzą [WIZUALIZACJE]

Stojaki z ochronną, elastyczną warstwą, dzięki której rowery się nie niszczą, wiaty, w których można przechowywać pojazdy w pionie, rowerowe huby, w których można odpocząć, naprawić rower, a nawet naładować komórkę… pedałując. Akademia Sztuk Pięknych i miasto Wrocław połączyły siły, by w ramach projektu „Przyjazne Miasto” rozwiązywać problemy rowerzystów.

Reklama

Projekt "Przyjazne Miasto" prowadzony jest  przy współpracy Akademii Sztuk Pięknych z Biurem Smart City Urzędu Miejskiego Wrocławia. Na czym polega ta współpraca?  Studenci  ASP inspirują, a miasto sprawdza czy proponowane projekty można wykorzystać przy tworzeniu małej architektury we Wrocławiu.

Dla potrzeb projektu powołany został zespół projektowy w składzie:

  • ze strony UM Wrocławia: Katarzyna Kusowska, Oficerka Rowerowa oraz Robert Bednarski z-ca dyrektora ds. SmartCity,
  • od strony katedry wzornictwa: prof. Piotr Jędrzejewski z pracowni projektowania kinetycznego, dr Krzysztof Kubasek oraz dr Jarosław Kowalczyk z pracowni komunikacji wizualnej.

Właśnie zakończył się pierwszy etap tej współpracy: tworzenie przez studentów projektów, które mogłyby rozwiązać problemy rowerzystów, a właściwie – jak podkreślili – „wrowerzystów".

Zanim młodzi twórcy zabrali się pracę, gruntownie zgłębili temat: rozmawiali z rowerzystami o ich potrzebach, uważnie przyjrzeli się wynikom ankiet, przeanalizowali własne doświadczenia i rozmawiali z urzędnikami.

Ustalili, że użytkownikom jednośladów potrzebne są m.in. dobrze zorganizowane miejsca wypoczynku i integracji oraz warsztaty, w których w razie potrzeby można wygodnie naprawić pojazd.

Stojaki, wiaty, warsztaty, huby

Wśród zaprezentowanych pomysłów są m.in. proste, eleganckie stojaki z elastyczną warstwą zrobioną z gumy lub specjalnego tworzywa, która chroni ramę roweru przed zarysowaniami. Zostały pomyślane w taki sposób, by dało się do nich przypiąć każdy rower bez wyjątku, niezależnie od jego konstrukcji.

Inny pomysł: wiata, w której można przechowywać rowery także w pionie.

I jeszcze jeden: stacja, w której można naprawić rower, zawieszając go na specjalnym haku lub ustawiając na podłożu – z wygodną przestrzenią roboczą (przewidziano nawet zagłębienie na śrubki, dzięki czemu nie staczają się z blatu roboczego!) oraz narzędziami zawieszonymi na linkach w taki sposób, by się nie plątały.

Ciekawym pomysłem są huby rowerowe, w których można odpocząć wśród zieleni, naprawić pojazd, pogadać z innymi, a nawet doładować telefon za pomocą własnych mięśni – pedałując.

Kiedy będziemy korzystać z tych rozwiązań?

– Pomysły są bardzo interesujące, świeże. Mamy nadzieję, że zaistnieją w przestrzeni miejskiej – podsumował Krzysztof Kubasek, kierownik pracowni prospołecznej w katedrze wzornictwa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Kiedy mogłoby to nastąpić? Niestety nie da się tego zrobić od ręki.

– Domykamy etap koncepcji, ale zanim będzie można podejmować decyzje dotyczące wprowadzania pomysłów w życie, konieczne  jest m.in. sprawdzenie zaproponowanych rozwiązań pod kątem technicznym i technologicznym oraz przetestowanie ich – powiedziała Katarzyna Kusowska, oficerka rowerowa. 

Dodała, że obserwowanie procesu twórczego studentów od samego początku, włącznie z analizowaniem wywiadów i wyników ankiet, było fascynujące.

Niekiedy zbyt mocno przywiązujemy się do istniejących rozwiązań, a tymczasem można spojrzeć na sprawę zupełnie inaczej.
Katarzyna Kusowska, oficerka rowerowa

Projekt "Przyjazne Miasto" zakłada długofalową współpracę Urzędu z Akademią Sztuk Pięknych. W kolejnym semestrze studenci mają pochylić się nad kwestią rozwiązań dedykowanych pieszym.

-  Opierając się na założeniach idei SmartCity, chcemy zaoferować mieszkańcom miasto z wysoką jakością życia, dobrą infrastrukturą, przyjaznym środowiskiem i transportem oraz prężną gospodarką i edukacją. CityLab ma na celu wytworzenie w przestrzeni miasta obszarów w ramach których przedsiębiorcy, start-up, naukowcy i konsorcja tych podmiotów będą mogły testować autorskie, unikalne i niespotykane do tej pory w przestrzeni publicznej rozwiązania - mówi Robert Bednarski, zastępca dyrektora ds. SmartCity w Wydziale Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl