Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Najwyższa Izba Kontroli podkreśliła w raporcie między innymi, że od początku 2019 roku do marca 2022 roku we Wrocławiu powstało ponad 26 km dróg dla rowerów, a także ponad 16 km dróg dla pieszych i rowerzystów.
Łącznie we Wrocławiu jest już około 1400 km tras przyjaznych rowerzystom. Oprócz wspomnianych dróg rowerowych należą do nich kontrapasy i strefy uspokojonego ruchu. Tylko w zeszłym roku w stolicy Dolnego Śląska powstały 34 km tras przyjaznych rowerzystom.
Wnioski w raporcie Najwyższej Izby Kontroli
Najwyższa Izba Kontroli wskazała trzy zadania, które powinno podjąć miasto, aby poprawić stan infrastruktury rowerowej we Wrocławiu. Pierwszy wniosek dotyczy stwierdzonych nierówności w nawierzchni infrastruktury rowerowej na ul. Kamiennej, Borowskiej i Komandorskiej.
Najwyższa Izba Kontroli w drugim wniosku wskazuje na fakt wliczania do szerokości pasów rowerowych również cieków przykrawężnikowych – taką sytuację kontrolerzy zauważyli na ul. Piłsudskiego, Małachowskiego, Mickiewicza, Świdnickiej, Skargi czy pl. Orląt Lwowskich.
Trzeci i ostatni wniosek pokontrolny NIK dotyczył usunięcia stwierdzonych niespójności pomiędzy dokumentacją organizacji ruchu a oznakowaniem. Mowa tu o trzech miejscach: Bulwarze Słonecznym, skrzyżowaniu Mickiewicza i Kopernika oraz ul. Piłsudskiego. Jak dodają urzędnicy te zadania również są już realizowane.
Rozwój infrastruktury rowerowej trwa w najlepsze
W 2022 roku we Wrocławiu pojawiło się około 7 km dróg rowerowych i 27 km tras przyjaznych rowerzystom. To efekt m.in. realizacji kolejnych etapów Promenady Krzyckiej czy trasy przy ul. Sądowej za blisko 2,5 mln zł.
Nowe drogi rowerowe powstają również przy okazji wszystkich największych inwestycji we Wrocławiu - m.in. w ramach budowy Trasy Autobusowo-Tramwajowej na Nowy Dwór, trasy tramwajowej na Popowice, Alei Wielkiej Wyspy czy realizowanego drugiego etapu obwodnicy Leśnicy.
Nowa trasa rowerowa powstanie także w ścisłym centrum miasta. Będzie miała ponad 1 km długości i poprowadzi ul. Bożego Ciała, przez pl. Teatralny, ul. Widok i Szewską. Zanim jednak dojdzie do realizacji tej inwestycji, wykonawca będzie musiał przygotować dokumentację projektową.
Plan Działań Rowerowych i Wrocławski Rower Miejski
W maju 2022 roku miasto przedstawiło Plan Działań Rowerowych do 2030 roku. Zakłada, że powstanie w tym czasie 150 km nowych i zmodernizowanych tras rowerowych. Plan był przygotowany w oparciu o głos tysięcy mieszkańców Wrocławia.
Najwyższa Izba Kontroli zwróciła również uwagę na fakt, że bardzo dobre wyniki notuje Wrocławski Rower Miejski. Działa już od 11 lat i korzysta z niego ponad 336 tys. zarejestrowanych użytkowników. W minionym roku WRM był wypożyczany ponad 2 mln razy, a liczba zarejestrowanych użytkowników zwiększyła się o ponad 40 tysięcy.