wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Dariusz Kuś odwołany ze stanowiska prezesa lotniska. Prezydent Wrocławia: to nielegalne!
Na zdjęciu Dariusz Kuś, odwołany prezes wrocławskiego lotniska archiwum www.wroclaw.pl
Na zdjęciu Dariusz Kuś, odwołany prezes wrocławskiego lotniska

W czwartek, 29 września nadzwyczajne walne zgromadzenie zwołane przez urząd marszałkowski i zależne od rządu Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” podjęło decyzję o odwołaniu prezesa zarządu Portu Lotniczego Wrocławia Dariusza Kusia. Temu stanowczo sprzeciwia się miasto na czele z prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem, który w specjalnym oświadczeniu mówi o bezprawnym działaniu i zapowiada zaskarżenie tej decyzji do sądu. Przeczytajcie szczegóły.

Reklama

Dariusz Kuś był prezesem wrocławskiego lotniska od 2007 roku i przez 15 lat stał się jednym z najważniejszych architektów budowy najpierw nowego terminalu, a następnie rozwoju portu. Dzisiaj wrocławskie lotnisko jest jednym z najnowocześniejszych, najlepiej ocenianych pod względem jakości obsługi pasażera i najszybciej rozwijających się portów w Polsce.

Wystarczy spojrzeć na liczby: lata prezesury Dariusza Kusia to stały wzrost liczby pasażerów: od miliona w 2007 roku aż do rekordowych 3,5 mln podróżnych w 2019 roku. Łącznie - mimo dwóch lat pandemii - w ciągu 10 lat liczba pasażerów wyniosła 25 milionów
prezydent Wrocławia Jacek Sutryk
Czytaj także: Dariusz Kuś o powodach odwołania go ze stanowiska prezesa lotniska: />>To bzdury!< Zobacz również
Odwołanie prezesa Portu Lotniczego. Stanowiska prezydenta Wrocławia Jacka SutrykaTe sukcesy - zdaniem pozostałych udziałowców lotniska - nie obroniły jednak pozycji Dariusza Kusia.- Największym udziałowcem lotniska jest oczywiście miasto, ale pozostali większościowi właściciele podjęli decyzję o odwołaniu prezesa Kusia ze stanowiska. To decyzja podjęta niezgodnie z ustawą o gospodarce komunalnej, na mocy której działa spółka, ale też niezgodna ze statutem Portu Lotniczego. W świetle przepisów prawa jedynym organem uprawnionym do powołania bądź odwołania członków zarządu spółki jest jej rada nadzorcza. Stąd decyzja zostanie przez nas zaskarżona do sądu - podkreśla Jacek Sutryk.Stanowiska prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka w sprawie odwołania prezesa Portu Lotniczego Wrocław S.A.
Dlaczego Dariusz Kuś został odwołany? W tle centralizacja lotnisk w PolsceZdaniem prezydenta Wrocławia za zmianą na fotelu prezesa wrocławskiego portu lotniczego może kryć się chęć centralizacji i uzależnienia od rządu regionalnych lotnisk w całym kraju. - Dzisiejsze działania trudno zatem ocenić inaczej, niż jako wpisujące się w politykę pomniejszania przez rząd roli i znaczenia regionalnych lotnisk na rzecz budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Tym bardziej dziwi fakt, że samorząd województwa nie stoi w tej sprawie ramię w ramię z miastem - dodaje prezydent Wrocławia.
Po wakacyjnych zmianach legislacyjnych />>Porty Lotnicze<
Próba pozaprawnego odwołania prezesa Kusia może doprowadzić do paraliżu organizacyjnego lotniska. Oświadczam, że odpowiedzialność za to ponoszą wyłącznie mniejszościowi udziałowcy spółki
prezydent Wrocławia Jacek Sutryk
Port Lotniczy we Wrocławiu - jedno z najnowocześniejszych lotnisk w PolsceWrocławskie lotnisko jest jednym z najnowocześniejszych i najszybciej rozwijających się portów w Polsce. Pokazują to statystyki ruchu pasażerskiego, zaawansowana pod względem technologicznym infrastruktura, jak również portfolio przewoźników współpracujących z portem w stolicy Dolnego Śląska. We wszystkich rankingach branżowych Port Lotniczy Wrocław jest najlepszym lotniskiem w Polsce pod względem jakości i  jednym z najwyżej ocenianych w Europie.

Co roku – do pandemii lotnisko biło kolejne rekordy. Teraz skutecznie odbudowuje ruch. Wrocławski port to także 30 tys. operacji lotniczych rocznie, czyli ok. 300 tys. operacji w ciągu 10 lat. Z roku na rok gęstsza jest także siatka połączeń – aktualnie to prawie 90 połączeń do większości krajów europejskich, w tym do kilkunastu stolic.

W planach jest także planowany dalszy rozwój lotniska, w tym największa inwestycja Ryanaira w Polsce i rozbudowa terminalu pasażerskiego.

Lotnisko we Wrocławiu w liczbach:

Najważniejsze inwestycje wrocławskiego lotniska w ostatnich latach:

Pliki do pobrania

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl