Wrocław z dumą ogłasza powstanie nowych Nagród Rowerowych im. Daniela Chojnackiego - „Danków”. Inicjatywa ta ma na celu przede wszystkim wskazywanie dobrych, inspirujących praktyk rowerowych. Inwestycji rowerowych, innowacyjnych rozwiązań, rozwiązań kompleksowych ale też ludzi, którzy zmieniają rowerową rzeczywistość w Polsce i Europie.
Bo taki był Daniel Chojnacki - przez piętnaście lat (2007-2022) był pierwszym w historii oficerem rowerowym Wrocławia. Wcześniej, w podobnym charakterze, pracował w irlandzkim Cork. Z pasją promował rower jako codzienny środek transportu, przyczyniając się do przekształcenia Wrocławia w jedno z najbardziej przyjaznych dla rowerzystów miast w Polsce.prezydent Wrocławia Jacek Sutryk
Pierwsze statuetki „Danków” zostaną przyznane już w 2025 roku.
Cele i idea "Danków"
Nagroda została ustanowiona, by docenić osoby, organizacje oraz instytucje, które aktywnie przyczyniają się do rozwoju infrastruktury i popularyzacji rowerów jako zrównoważonego środka transportu w miastach. „Danki” będą przyznawane w kilku kategoriach, które obejmą zarówno miejskie, jak i regionalne projekty infrastrukturalne. Statuetka, która symbolizować będzie tę nagrodę zostanie wyłoniona w konkursie artystycznym, który zostanie ogłoszony już wkrótce. Organizatorem konkursu będzie Gmina Wrocław.
Nagroda skierowana będzie do tych, którzy wprowadzają realne zmiany w swoich miastach, poprawiając jakość i bezpieczeństwo ruchu rowerowego.
– Dla organizatorów, czyli aktywistów rowerowych, ale też miasta Wrocław kluczowe jest nagradzanie inicjatyw służących codziennej mobilności rowerowej, co było jednym z najważniejszych priorytetów Daniela Chojnackiego w trakcie jego kariery. Ważnym aspektem nagrody jest również międzynarodowy wymiar – planujemy aby kategorie „Danków” objęły zarówno działania lokalne, jak i międzynarodowe – mówi Olivier Schneider, Francuz, rowerzysta, który przez wiele lat mieszkał we Wrocławiu i był przyjacielem Chojnackiego.
Organizacja i Kapituła Nagrody
Choć Wrocław jako miasto-organizator będzie wyłączony z rywalizacji o nagrody, lokalne organizacje pozarządowe będą mogły ubiegać się o wyróżnienia. Kapituła nagrody, złożona z ekspertów z branży rowerowej oraz przedstawicieli miasta, wybierze laureatów w każdej z kategorii. Laureaci zostaną uhonorowani na uroczystej gali, a ich osiągnięcia będą promowane podczas specjalnych warsztatów i spotkań, towarzyszącym wręczeniu nagrody.
Daniel Chojnacki – człowiek, który inspirował
Daniel Chojnacki był nie tylko urzędnikiem, ale także pasjonatem i działaczem społecznym, który przez lata pracy jako oficer rowerowy promował rower jako zdrową, tanią i ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych środków transportu.