Wykształcenie “drogowca” oraz wiedzę na temat tworzenia tras rowerowych Daniel zdobył we Wrocławiu. Co ciekawe, pierwszą pracę na stanowisku oficera rowerowego podjął w irlandzkim Cork. To doświadczenie pozwoliło mu jeszcze bardziej zgłębić tajniki promocji roweru jako alternatywnego środka transportu. Wkrótce życie postawiło przed Danielem kolejne wyzwanie - musiał szybko przestawić się na ruch prawostronny wracając do pracy we Wrocławiu, gdzie został zatrudniony w Urzędzie Miejskim - na stanowisku koordynatora ds. rozwoju ruchu rowerowego, oficera rowerowego.
Galeria zdjęć
Daniel pełnił funkcję wrocławskiego oficera rowerowego od 2007 roku przez 15 lat. Robił to z olbrzymim oddaniem i pasją. Jego pozytywne podejście, upór i konsekwencja sprawiły, że potrafił skutecznie przekonywać innych do korzyści płynących z korzystania z roweru jako codziennego środka transportu. Był on nie tylko strażnikiem bezpieczeństwa rowerzystów, ale także promotorem roweru, docierając do całkiem nowych odbiorców. Dzięki jego pracy Wrocław szybko stał się jednym z najbardziej rowerowych miast Polski, a on sam uznanym w środowisku samorządowym autorytetem w dziedzinie wdrażania ruchu rowerowego.
Daniel nie był jedynie pasjonatem dwóch kółek - drugą jego wielką miłością były góry. Nie tylko potrzebował je przemierzać i zdobywać, ale również odnalazł silne powołanie do niesienia pomocy innym w najtrudniejszych warunkach. Gdy po trasach rowerowych, które dzięki niemu we Wrocławiu powstały, jeździło już codziennie tysiące rowerzystów, Daniel uznał, że nastał moment, w którym może poświęcić się górskiej pasji całkowicie. Z miłości do gór zdecydował się na kolejny krok w swojej karierze i zaakceptował propozycję zostania prezesem karkonoskiej grupy ratowników GOPR. Ta decyzja była świadectwem jego pasji i oddania dla ratowania życia i niesienia pomocy innym.
Dnia 23 listopada 2023 roku Daniel zginął w lawinie w Alpach.
Choć Daniel odszedł z tego świata zbyt wcześnie, jego dziedzictwo pozostaje żywe. Jego pozytywne nastawienie, determinacja i przekonanie, że rowery pozwolą uczynić świat lepszym nadal inspirują innych do działania i promowania wartości, które reprezentował. Nagroda im. Daniela Chojnackiego stanowi hołd dla jego pamięci i kontynuację jego pasji i marzeń.