Kolejki po kartę EKUZ

Średnio, godzinę trzeba odstać w kolejce by we Wrocławiu otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Przed wakacjami chętnych nie brakuje bo dzięki karcie EKUZ, bezpłatnie dostaniemy się do lekarza w krajach Unii Europejskiej.


Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego warto mieć ze sobą podczas zagranicznych wyjazdów na ferie do krajów Unii Europejskich. Na jej podstawie można bezpłatnie korzystać ze świadczeń zdrowotnych. Dokument, bezpłatnie wydaje Narodowy Fundusz Zdrowia wszystkim ubezpieczonym.

– Mamy kilkakrotnie więcej klientów. Są dni, że wydajemy 2500 kart EKUZ. Dlatego zdarza się, że po dokument trzeba stać w kolejce ok. godziny. Chętnych może być jeszcze więcej, bo zbliżają się wakacje – mówi Joanna Mierzwińska, rzecznik Oddziału NFZ we Wrocławiu.

Bezpłatnie, ale nie wszędzie

W praktyce wygląda to tak, że w krajach Unii, gdzie opieka medyczna jest bezpłatna, polski pacjent mając kartę EKUZ też nie będzie płacił.

– Jeżeli jednak leczenie jest płatne w jakimś zakresie, nasz pacjent jest traktowany tak, jak obywatel danego kraju i musi zapłacić rachunek, ale to nie są duże pieniądze. Zazwyczaj to kilka, kilkanaście euro – wyjaśnia Joanna Mierzwińska.

Jak otrzymać kartę EKUZ?

Załatwienie formalności nie warto zostawiać na ostatnią chwilę. Kartę EKUZ można otrzymać we Wrocławiu w Oddziale NFZ przy ul. Dawida, w godz. od 8 do 16, od poniedziałku do piątku. W każdą środę, od 21 czerwca do 9 sierpnia 2017 r., karty będzie można wyrobić do godz. 18.

Wniosek można też przesłać pocztą lub drogą elektroniczną i wtedy NFZ prześle nam kartę EKUZ na wskazany adres.

Karta EKUZ ważna przez 12 miesięcy

Od lutego 2017 r. karta EKUZ ważna jest 12 miesięcy (było 6 miesiecy) oraz 5 lat w przypadku emerytów i rencistów. Karta wydawana jest na podstawie dowodu osobistego.

W 2016 roku Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego otrzymało prawie 250 tys. Dolnoślązaków. 

Zgłoś uwagę