Jedziesz za granicę? Warto wyrobić kartę EKUZ

Przed wakacjami chętnych nie brakuje, aby wyrobić kartę EKUZ. Dzięki karcie bezpłatnie dostaniemy się do lekarza w krajach Unii Europejskiej.


Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego warto mieć ze sobą podczas zagranicznych wyjazdów do krajów Unii Europejskich. Na jej podstawie można bezpłatnie korzystać ze świadczeń zdrowotnych. Dokument bezpłatnie wydaje Narodowy Fundusz Zdrowia wszystkim ubezpieczonym.

Bezpłatnie, ale nie wszędzie

W praktyce wygląda to tak, że w krajach Unii, gdzie opieka medyczna jest bezpłatna, polski pacjent, mając kartę EKUZ, też nie będzie płacił.

Jeżeli jednak leczenie jest płatne w jakimś zakresie, nasz pacjent jest traktowany tak, jak obywatel danego kraju, i musi zapłacić rachunek, ale to nie są duże pieniądze. Zazwyczaj to kilka, kilkanaście euro.

Jak otrzymać kartę EKUZ?

Na początek na stronie NFZ-u trzeba wybrać odpowiedni dla naszej sytuacji rodzaj wyjazdu: wyjazd wakacyjny bądź pracowniczy. Na stronie dostępny jest wniosek do pobrania oraz wzór poprawnie wypełnionego pisma.

Kolejnym krokiem jest dostarczenie wypełnionego wniosku do oddziału NFZ-u. Można to zrobić na kilka sposobów m.in. zeskanować i wysłać e-mailem, wysłać pocztą lub faksem, wysłać przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP albo przyjść osobiście do oddziału.

Ostatnim krokiem jest odbiór karty. Można ją odebrać osobiście, na poczcie, jeżeli we wcześniej wypełnionym wniosku zaznaczyliśmy opcję: „Przesłać pocztą na adres”. Gdy nie możemy odebrać naszej karty EKUZ, możemy upoważnić osobę trzecią do odbioru. Będzie to wymagało dodatkowego wniosku, który również jest dostępny do pobrania na stronie.

Formalności nie warto zostawiać na ostatnią chwilę. Kartę EKUZ można otrzymać we Wrocławiu w Oddziale NFZ przy ul. Dawida, w godz. od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku.

Dodatkowo w każdą środę karty można wyrobić do godz. 18.00.

Karta EKUZ ważna przez 12 miesięcy

Od lutego 2017 r. karta EKUZ ważna jest 12 miesięcy (wcześniej było to 6 miesięcy) oraz 5 lat – w przypadku emerytów i rencistów. Karta wydawana jest na podstawie dowodu osobistego.

W 2017 r. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego otrzymało ponad 280 tys. Dolnoślązaków. 

Zgłoś uwagę