Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
To tymczasowy zakaz, o zniesieniu którego Młodzieżowe Centrum Sportu Wrocław poinformuje w kolejnych komunikatach. Na razie jednak istnieje ryzyko, że w wodzie są sinice.
Czym są sinice i jak często występują?
W wodzie, która uległa zanieczyszczeniu mogą pojawić się sinice - bakterie, które nigdyś brane były za rośliny. Stąd mowa o zakwitaniu sinic.
To organizmy samożywne, które są w stanie przeprowadzić proces fotosyntezy. Dzięki temu ich zdolności do przeżycia niemal wszędzie, są ogromne. Sinice najchętniej wybierają wodę morską, choć mogą pojawić się w każdym akwenie.
Występowanie sinic jest dość popularnym zjawiskiem. Woda zaczyna wydzielać specyficzny zapach, a na jej powierzchni pojawia się kożuch w postaci piany.
Z sinicami nie warto zadzierać. Kąpiel przypłacimy zdrowiem
Choć o występowaniu sinic w wodach badanych przez Sanepid informują znaki, czerwone flagi i zakazy, plażowicze czasem je ignorują. A to już igranie z poważnym niebezpieczeństwem.
Sinice są toksyczne. Nie bez powodu noszą nazwę cyjanofity. Kąpiel w wodzie z sinicami może oznaczać poparzenia skóry z bolesnymi bąblami. Ale to nie wszystko. Dużo gorzej jest jeśli woda dostanie się naszych ust.
Zatrucie sinicami grozi wysoką gorączką i wymiotami, ostrym bólem brzucha, niekiedy także głowy. Do tego możemy odczuwać dolegliwości w obrębie stawów i mięśni.
Zakaz kąpieli na Królewieckiej - do kiedy?
Na tę chwilę nikt nie zna odpowiedzi. Sanepid będzie badać wodę i kiedy stanie się ona bezpieczna, MCS wyda komunikat o możliwości zażywania kąpieli przy Królewieckiej.
Póki co możemy bez przeszkód korzystać ze strefy rekreacji i plaży.