FILTRUJ
5 czerwca o godzinie 18:00 zapraszamy na wydarzenie towarzyszące wystawie „Rób to, czego sobie życzysz”, podsumowującej piątą edycję programu mentorskiego OP_YOUNG. Podczas spotkania jedna z nagrodzonych artystek, Aleksandra Błach, opowie o swojej praktyce twórczej, przybliżając genezę unikatowej formy artystycznej, jaką są lalki BJD (ball-jointed dolls), techniki wykorzystywane w ich tworzeniu oraz własne inspiracje, które pozwalają spojrzeć na lalki jako medium narracyjne i rzeźbiarskie, osadzone zarówno w osobistym, jak i szerszym kulturowym, artystycznym i historycznym kontekście.
Następnie zaprosimy uczestników na oprowadzanie autorskie po wystawie. Będzie to okazja do zobaczenia z bliska prezentowanych prac oraz poznania technicznych i konceptualnych aspektów ich powstawania. Aleksandra Błach opowie o roli lalek w kontekście zagadnień efemeryczności, tożsamości i relacji emocjonalnych.
Artystka wizualna pracująca w obszarze rzeźby, rysunku, performansu oraz lalkarstwa. Realizuje swoje projekty w masie papierowej, żywicy oraz w gipsie. Tworząc swoje prace, eksploruje temat cielesności, samotności oraz kruchości ludzkiej psychiki. Absolwentka Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W 2024 roku obroniła dyplom w III Pracowni Rzeźby pod kierunkiem prof. Grażyny Jaskierskiej-Albrzykowskiej. Wyróżniona w programie OP_YOUNG 2024. Laureatka konkursu Najlepsze Dyplomy ASP Wrocław Sztuka Przejścia ’24 w dziedzinie rzeźby. Mieszka i tworzy we Wrocławiu.
Wystawa „Rób to, czego sobie życzysz” w OP ENHEIM stanowi podsumowanie kolejnej edycji programu mentorskiego OP_YOUNG. Inicjatywa powstała w 2020 roku, by wspierać młode artystki i artystów. W tym roku obiekty wypracowane podczas pracy projektowej w OP ENHEIM prezentują Kasia Banasiak, Aleksandra Błach, Aida Małgorzata Duda i Angelika Stefaniak. Tytuł wystawy nawiązuje do twórczości Michaela Ende, autora kultowych dzieł, takich jak „Niekończąca się historia” oraz surrealistycznych opowiadań „Spiegel im Spiegel”. Tak jak w książkach Ende’a, w pracach artystek pojawiają się motywy związane z poszukiwaniem sensu, władzy wyobraźni i przekraczania granic rzeczywistości.
pl. Solny 4, Wrocław 50-062