wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Rozrywka
  4. Tydzień Małżeństwa – Czas na miłość

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa to społeczna kampania promująca małżeństwo jako wartość społeczną i pokazująca potrzebę stałego rozwijania więzi partnerskiej.

Jej celem jest również promowanie programów i inicjatyw wspierających rozwój relacji małżeńskich i tworzenie okazji do pogłębienia więzi małżeńskiej poprzez udział w konferencjach, seminariach, debatach i warsztatach oraz wspólne, twórcze spędzanie czasu (uczestnictwo w wydarzeniach artystycznych, sportowych, psychoedukacyjnych). Kampania służy także motywowaniu ogółu społeczeństwa, specjalistów, mediów i osób publicznych do promowania znaczenia dobrych relacji małżeńskich. Tydzień Małżeństwa odbywa się równolegle w 22 krajach w terminie 7-14 lutego.

W Polsce projekt został zainicjowany w 2015 r. przez Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich. Wrocław dołączył do niego w 2018 r. Od tego czasu odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, rekreacyjnym i rozrywkowym. Więcej na temat idei Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa i harmonogram wydarzeń w poszczególnych miastach na stronie www.tydzienmalzenstwa.pl

Hasłem tegorocznej kampanii jest „Czas na miłość!”. Po dwóch latach organizacji wydarzeń w przestrzeni cyfrowej, nadeszła pora na wspólne doświadczanie, spędzanie czasu i budowanie, wzmacnianie relacji małżeńskich w realnym świecie.

Program:

Eko we własnym domu. Prelekcja

Każda zmiana ma znaczenie. Rok 2023 otwieramy pod hasłem MNIEJ. Mniej plastiku. Mniej konsumpcjonizmu. Mniej odpadów. Górnolotne hasła? Być może, ale pokażemy wam, jaką mają moc w waszym własnym domu. Będzie to także rok pod znakiem WIĘCEJ. Więcej eko-świadomości.

Pokażemy wam, jakich zamienników możecie użyć w domu, by nie przyczyniać się do produkcji mikroplastiku. Opowiemy o eko gąbkach do naczyń, szmatkach i płynach. Poznacie kilka prostych i sprawdzonych receptur na środki czystości, które nie zrujnują domowego budżetu. Jeśli chcecie stworzyć miejską dżunglę na swoim balkonie, wskażemy wam, gdzie znaleźć informacje o roślinach, a także na jakim forum można wymienić się szczepkami. Poznacie również eko sposoby na podlewanie i nawożenie – bez odkręcania kranu i kupowania chemikaliów.

Wspólnie, na bazie własnych doświadczeń, stworzymy siatkę miejsc, które wspierają lokalne eko biznesy.

Autorka prelekcji: Magdalena Trela

Mów do mnie miło, czyli rzecz o komunikacji. Wykład dla seniorów z elementami warsztatu 

Autorka prelekcji: Ilona Zakowicz - gerontolożka, kulturoznawczyni, nauczycielka akademicka, autorka kilkudziesięciu publikacji i artykułów naukowych i popularnonaukowych dotyczących starości i osób starszych, edukatorka, popularyzatorka wiedzy gerontologicznej

Jak rozmawiać o konfliktach w związku. Warsztaty dla par

Pierwsze tygodnie i miesiące zakochania są najpiękniejsze. Świat obserwujemy przez różowe okulary, a partner / partnerka wydają się ideałem. Jednak kiedy zakochanie przeradza się w miłość, zaczynamy budować wspólną drogę. I wtedy pojawiają się również pierwsze konflikty. Konflikty to sygnał, że warto o czymś porozmawiać, że któraś ze stron nie ma do końca zgody na zaistniałą sytuację. Konflikt to tak naprawdę droga do zmiany na lepsze w relacji. 

Jednak aby dobrze odebrać sygnały, które daje nam sytuacja trudna, zapętlona, konfliktowa, trzeba się nauczyć o niej rozmawiać. Możemy być wspaniale dopasowani, mieć podobne poczucie humoru, pasje, spojrzenie na świat, ale jeśli nasze granice zostaną przekroczone - będziemy ich bronić. Jak to zrobić z uważnością na drugą osobę? Jak opowiedzieć o swoich potrzebach i uczuciach, żeby zostać dobrze zrozumianą/ym? 

Zapraszamy na spotkanie, na którym postaramy się odpowiedzieć na te pytania. Oraz na wszystkie inne, które chcecie zadać.

Prowadzenie: Dorota Whitten, Fundacja Dom Pokoju

Wnętrza! Zróbcie to sami. Prelekcja

Projektanci wnętrz nas znienawidzą! Poznajcie kilka trików, aby odmienić swoje wnętrze w jeden weekend. 

Urządzanie własnego mieszkania to bardzo przyjemny proces zadomawiania się, dopasowywania wystroju do swojego gustu, temperamentu, poczucia komfortu… i nie zawsze potrzebujecie do tego architektka czy architektki. Podczas spotkania opowiemy o tym, co można zrobić, aby łatwo (i najczęściej także tanio) zmienić wystrój swojego mieszkania. Porozmawiamy o kolorach i materiałach, o meblach i roli oświetlenia. Powiemy też o tym, co uważamy za “ładne”, a czego się wstydzimy i co wyrzucamy. Autorka podzieli się kilkoma sposobami na to, jak kupować wartościowe używane meble lub na czym łatwo można oszczędzić. Ze spotkania będzie można wynieść kilka konkretnych i łatwych w wykonaniu pomysłów, dzięki którym w krótkim czasie zmienicie swoje mieszkanie. 

Chętne osoby prosimy o przesłanie zdjęć swojego wnętrza, które chcielibyście zmienić - wybrane z nich omówimy wspólnie na koniec spotkania. Zdjęcia prosimy przesyłać do 6.02 mailowo na adres: [email protected]

Autorka: Weronika Mazurek – architektka i kulturoznawczyni, zajmuje się projektowaniem graficznym i projektowaniem wnętrz. Jest miłośniczką mocnych kolorów i eksperymentów, a we wnętrzach stawia na renowację i użycie mebli z drugiej ręki. 

weromazurek.com

Walentynkowa sesja zdjęciowa w bibliotece

Szukasz nietuzinkowego walentynkowego prezentu? Przychodzimy z pomocą. Mediateka oraz Klimatyczne Fotografie zapraszają na profesjonalne sesje zdjęciowe dla par, które odbędą się w klimatycznym wnętrzu biblioteki.

Zdjęcia będą wykonane profesjonalnie, ale Wy nie musicie znać się na pozowaniu. Może to być Wasza pierwsza sesja w życiu. Gwarantujemy miłą atmosferę i piękną pamiątkę.

Uwaga! Mile widziane są wszystkie pary, nie tylko romantyczne.

W zgłoszeniu należy podać imiona i nazwiska zgłaszanych osób, numer telefonu do kontaktu, adres mailowy, na który zostaną przesłane zdjęcia z sesji, wybraną datę sesji oraz numery kart bibliotecznych (jeśli są).

Terminy, w których realizowane będą sesje:

  • 4.02 – 11:00 | 11:40 | 12:20 | 13:00 | 13:40
  • 9.02 – 16:00 | 16:40 | 17:20 | 18:00 | 18:40
  • 11.02 – 10:00 | 10:40 | 11:20 | 12:00 | 12:40

Koszt wzięcia udziału w sesji:

  • 25 zł za parę, jeśli obie osoby posiadają karty MBP im. T. Różewicza we Wrocławiu,
  • 35 zł za parę, jeśli tylko jedna lub żadna z osób nie posiada karty.

Szczegóły.

Koncert relaksacyjny dla par z użyciem mis tybetańskich

Zapraszamy na wyjątkową terapię dźwiękiem z użyciem instrumentów archaicznych, m.in. mis i gongów tybetańskich. W trakcie koncertu uczestnicy będą leżeć w wygodnej pozycji, a fala dźwiękowa będzie odprężać, zmniejszać stres i wyciszać nasze ciała i umysły. Wibracje dźwięku mis i gongów tybetańskich jako fala dźwiękowa przenikają głęboko nasze ciała i masują je, powodując rozluźnienie oraz regenerację na poziomie o wiele głębszym niż nocny odpoczynek. Terapia dźwiękiem polepsza samopoczucie i łagodzi napięcia. 

Prosimy o zabranie ze sobą maty do leżenia, koca i wody do picia oraz ubranie się w wygodny, niekrępujący ruchów strój. W koncercie uczestniczymy w pozycji leżącej. 

Wykonawczyni: Agata Białoszewska - od 2006 r. zajmuje się terapią dźwiękiem, jest absolwentką wielu kursów, między innymi w szkole Petera Hessa. Ukończyła kurs gry na gongu prowadzony przez Don Conreaux. Jest również trenerką świadomego oddechu.

Chemia zmysłowości - zmysłowość chemii. Warsztaty perfumiarskie dla par

Zmysł węchu jest jednym z najbardziej pierwotnych. Jest także jednym z najbardziej wysublimowanych. O tym, jak zapach wpływa na nasze postrzeganie miłości i o tym, jak miłość wpływa na odbiór zapachu podczas warsztatów dla par opowie perfumiarka, ekspertka zapachowa i popularyzatorka sztuki perfumerii Klaudia Heintze.

Blisko-bliżej. Warsztaty dla par

Jesteście razem. Trzy lata, trzynaście, a może trzydzieści trzy. Praca i obowiązki zabierają większość dnia, do tego dzieci, telefony, kredyty, Facebooki, spotkania ze znajomymi. Jak utrzymać bliskość w natłoku spraw do ogarnięcia? Czy to możliwe, by wrócić do motyli w brzuchu, intensywności spędzanego razem czasu? A może potrzebujecie pogłębić bliskość między wami albo zbudować ją zupełnie na nowo i spojrzeć na swojego partnera tak, jakby nie było minionych lat razem?

Zapraszamy na warsztat budowania i pogłębiania bliskości dla par, niezależnie od stażu relacji. Opierając się na prostych narzędziach, takich jak koło zgody, głębokie pytania, krąg, intencyjny ruch i śmiech będziemy poszerzać rozumienie tego, czym jest bliskość i jak budować ją w codziennym, zabieganym życiu, uczyć się, jak komunikować swoje potrzeby, by być słyszanym i jak słuchać drugiej osoby, nie gubiąc swojej autonomii.

Na warsztacie:

  • zajrzycie w swoją relację, poznając się na nowo;
  • poznacie komunikację opartą na kole zgody Betty Martin;
  • będziecie mogli eksplorować w nowy sposób konsensualny dotyk;
  • będziecie się dobrze bawić, spędzając razem czas.

Dobrze mieć ze sobą matę do ćwiczeń (lub kocyk) i coś do siedzenia, np. poduszkę, a także chusteczki oraz coś do picia.

Prowadząca: Katarzyna Hedone Kucharska – założycielka Akademii Przyjemności, terapeutka seksuologiczna ciała, praktykerka clean coachingu, absolwentka Seks&Love School Karo Akabal i rocznego treningu prowadzenia kobiecych kręgów z zakresu seksualności, podyplomowych studiów z zakresu psychologii w biznesie, masażystka, tantryczka, wielbicielka rozmów i książek. Trenerka oddechu po szkole Prana Visions Rani Spets Edgren, instruktorka jogi śmiechu, ambasadorka przyjemności, w wieloletnim, kochającym związku, mama dwóch dorosłych córek. W wolnej chwili medytuje, czyta i rozkoszuje się życiem.

Spotkanie z Alicją Urbanik-Kopeć na temat książki „Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym"

Zapraszamy na spotkanie z Alicją Urbanik-Kopeć, autorką książek “Anioł w domu, mrówka, w fabryce”, “Instrukcja nadużycia. Służące w XIX-wiecznych polskich domach” i “Chodzić i uśmiechać się wolno każdemu. Praca seksualna w XIX wieku na ziemiach polskich”. Tym razem autorka opowie o swojej najnowszej książce poświęconej dziewiętnastowiecznemu rynkowi matrymonialnemu. Jak wyglądały etapy związku naszych prababek i pradziadków? Jaka była sytuacja młodych kobiet - robotnic, mężatek, starych panien oraz wdów? Czy małżeństwo było dla nich wybawieniem, czy może smutną koniecznością? To tylko niektóre wątki, które poruszymy na spotkaniu. 

Walentynkowy maraton filmowy

Z okazji Walentynek zapraszamy na maraton filmów dla zakochanych. Czeka Was dobre kino i deszcz miłości. Pozwólcie się zaskoczyć. Zapraszamy w dowolnych konfiguracjach.

Bilety: 10 zł* / 20 zł

informacje: [email protected]

wiek: 16+

Bilety do nabycie w CBK FAMA od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 20:00 oraz w serwisie biletyna.pl. Dla posiadaczy karty bibliotecznej MBP im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu, w ramach programu „Otwarta kultura” obowiązuje cena biletu: 10 zł.

Miejsce

Zobacz także