Bruno Schulz. Festiwal

Bruno Schulz. Festiwal

Bruno Schulz. Festiwal (BSF) to międzynarodowy festiwal sztuki i literatury. W tym roku to już jego szósta edycja, która odbędzie się we Wrocławiu 11-21 października 2017.

Bruno Schulz – patron BSF – pozostaje jednym z najczęściej czytanych, tłumaczonych, komentowanych i adaptowanych autorów piszących w języku polskim na świecie. Od końca roku 2012 prawa do jego twórczości weszły w domenę publiczną, co oznacza, że za sprawą możliwych wznowień (nie tylko w Polsce, ale i poza granicami naszego kraju) dzieło autora „Sanatorium pod Klepsydrą” będzie jeszcze intensywniej obecne w kulturowym krwioobiegu. Bruno Schulz jest także symbolem tragicznej historii narodu żydowskiego i ofiarą Holokaustu – najdrastyczniejszego epizodu w europejskiej historii narodu żydowskiego. Stąd decyzja o postawieniu figury „Bruno Schulz”, jako podstawowego znaku cyklicznego festiwalu – święta sztuki i literatury.

BSF kreuje wyjątkowe wydarzenia i łączyć je ze sobą w ten unikalny sposób. Jego celem jest z jednej strony zapewnienie bardzo dużej frekwencji w czasie wydarzeń festiwalowych oraz różnych działań z pozoru nieprzystających do powagi tematu (gry miejskie, happeningi, murale, koncerty i cały szereg inicjatyw głównie z wykorzystaniem internetu i nowego kanonu komunikacji społecznej – które były już elementami pierwszej edycji BSF), z drugiej zaś prezentowanie z głęboką refleksją i bezkompromisową powagą jak największej liczby rozmów o literaturze czy – szerzej – o kulturze i sztuce oraz skuteczne włączanie ich w społeczno-ideową tkankę Wrocławia i Polski, a może, kto wie, i całego świata.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. 

Partnerami BSF są Prezydent Wrocławia i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jego dyrektorem generalnym Irek Grin.

Program

Lokalizacja

Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

 

Komentarze