Dni Wzajemnego Szacunku 2019

Dni Wzajemnego Szacunku 2019

 2005 roku, dzięki inicjatywie Bente Kahan, odbył się pierwszy Marsz Wzajemnego Szacunku. Od tego czasu, setki wrocławian co roku w wieczór 9 listopada biorą udział w pochodzie z dziedzińca synagogi Pod Białym Bocianem do pomnika upamiętniającego spaloną w 1938 roku Nową Synagogę przy dzisiejszej ul. Łąkowej.

W Marszu uczestniczą władze Wrocławia i województwa dolnośląskiego, dyplomaci z Niemiec, Izraela i innych krajów oraz przedstawiciele różnych wyznań. Kończy się on modlitwą prowadzoną przez aktualnego rabina gminy żydowskiej we Wrocławiu.

Z czasem idea Marszu Wzajemnego Szacunku przerodziła się w o wiele szerszy cykl wydarzeń, które łączy zadanie upamiętnienia pogromu nocy kryształowej. Jednak Dni Wzajemnego Szacunku, które organizowane są przez Fundację Bente Kahan w Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej, nie ograniczają się tylko do refleksji historycznej, dotyczą także tego, co obecnie dzieje się na świecie (w 2015 roku organizowany był na przykład koncert charytatywny na rzecz działań Polskiej Akcji Humanitarnej na terenie Syrii).

W ramach Dni Wzajemnego Szacunku odbywają się przedstawienia teatralne, pokazy filmów, koncerty, wykłady, wernisaże wystaw prezentowanych w synagodze Pod Białym Bocianem.

Program:

03.11 (niedziela)

  • 11:00 – Droga Dźwięku, Droga Ciszy – alternatywny warsztat z pogranicza muzyki, medytacji, psychologii i zajęć ruchowych z Jackiem Ostaszewskim. Cena:100 zł, obowiązują zapisy, kontakt: [email protected]

04.11 (poniedziałek)

  • 17:00 – Wernisaż wystawy „Porządek i Zagłada” 
  • 18:00 – Jacek Ostaszewski, lider grupy “Osjan” – koncert w mykwie. Bilety: 50 zł, dostępne w salonach MediaMarkt, na stronie www.ticketmaster.pl oraz godzinę przed koncertem w synagodze

05.11 (wtorek)

  • 17:00 – Katarzyna Opielka – Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach – wykład: „Kultura. Wartości. Działanie. Historie lokalne w kontekście europejskiego dziedzictwa żydowskiego na przykładzie Domu Pamięci Żydów Górnośląskich”
  • 18:00 – Dagmara Budzioch – spotkanie autorskie wokół książki “Zdobione zwoje Estery ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego na tle tradycji dekorowania megilot Ester w XVII i XVIII w. Zarys problematyki”, spotkanie poprowadzi Leszek Kwiatkowski

07.11 (czwartek)

  • 14:00 – wykład prof. Piotra Kuroczyńskiego “Cyfrowe modelowanie Synagogi na Wygonie” 
  • 18:00 – Wernisaż wystawy: Parallel Traces – Dziedzictwo żydowskie w nowej perspektywie (w ramach projektu Parallel Traces)

09.11 (sobota)

  • wraz z Gminą Wyznaniową Żydowską zapraszamy na: Marsz Wzajemnego Szacunku o godz. 18.00
  • Pamiętając o przeszłości, idziemy z nadzieją na lepszą przyszłość. Marsz z Synagogi Pod Białym Bocianem do pomnika na miejscu spalonej 9 listopada 1938 r. Nowej Synagogi przy ul. Łąkowej.

14.11 (czwartek)

  • 19:00 – Sylwia Najah, Joanna Lisek, Bente Kahan, Jan Skopowski, Aleksandra Czudżak Tańczę między kindżałami – jidyszowy głos kobiet , poezja i pieśni w mykwie. Bilety: 50 zł, dostępne w salonach Media Markt, na stronie www.ticketmaster.pl oraz godzinę przed koncertem w synagodze

Dni Wzajemnego Szacunku dofinansowano ze środków Gminy 

Lokalizacja

Synagoga pod Białym Bocianem

Włodkowica 5a, 50-072 Wrocław

Komentarze