wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne informacje
  4. Atrakcje dookoła Wrocławia
  5. Ziębice: Księga henrykowska z listy UNESCO i inne skarby

Katalog miejsc wartych zobaczenia w gminie Ziębice jest tak obfity, że ich poznanie wypełni cały weekend.

Reklama

Ziębice to niespełna dziesięciotysięczne miasto położone na Przedgórzu Sudeckim. Urzeka zabytkową architekturą i krajobrazem.

Miłośników historii zainteresują pozostałości murów miejskich z XIII i XIV wieku, a także jedyna zachowana bramę miejską – nazywaną Paczkowską – z połowy XV wieku.

Nad centrum Ziębic góruje kościół parafialny św. Jerzego i NMP. To największa i najstarsza z ziębickich świątyń, a zarazem najstarsza z zachowanych ziębickich budowli. Wzniesiono w pierwszej połowie XIII stulecia. Później była wielokrotnie rozbudowywana i przebudowywana. Dziś to imponująca gotycka budowla i niezwykle rzadki przykład połączenia dwunawowej hali z trójnawową bazyliką w prezbiterium.

O znalezisku w dawnym kościele ewangelickim w Ziębicach donosiły media na całym świecie. Podczas remontu w 2020 roku w kopule wieży natrafiono na kapsułę czasu, w której znajdowały się dokumenty i monety pochodzące z końca XVIII wieku.

Trzeba zajrzeć do ziębickiego Parku Miejskiego. To doskonały  przykład wczesnej rekultywacji terenów poprzemysłowych. Pod koniec XIX w. zakończono tu wydobycie gliny dla miejscowych zakładów ceramicznych. Staraniem ówczesnego Towarzystwa Upiększania Miasta oraz dzięki przekazaniu miastu gruntów przez rodzinę Schottländerów, założono na tym obszarze park, którego malownicze alejki wiją się wśród niewielkich wzniesień.

Czytaj także: Kudowa Zdrój: w parku zdrojowym serce bije szybciej

Są tu wieża ciśnień, tzw. Zamek Wodny i ogromna figura Orła Piastowskiego autorstwa Tadeusza Tellera. To najwyższa rzeźba ceramiczna w Europie.

Dla młodszych objawieniem będzie wizyta w Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w ziębickim ratuszu. To doskonała okazja, aby zobaczyć na własne oczy dawne żelazka, pralki, chłodziarki i setki innych przedmiotów, a wyjaśnienie zasad ich działania będzie wyzwaniem dla rodziców.

Księga z listy „Pamięć świata” UNESCO

W otaczających Ziębice wsiach znajdują się liczne zabytki sztuki sakralnej. Lecz szczególne znaczenie ma Henryków i kompleks dawnego klasztoru cysterskiego. W henrykowskim opactwie żył niemiecki mnich, który zapisał słowa wypowiedziane przez czeskiego chłopa do żony, Polki: „Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai”. To pierwsze zapisane zdanie w języku polskim, dlatego XIII-wieczny manuskrypt jest uważany za wyjątkowo cenny dla kultury polskiej i polszczyzny.

Kronika, której oryginał przechowywany jest we wrocławskim Archiwum Archidiecezjalnym, to cenne źródło informacji o dziejach Śląska. Znajdują się w niej informacje o mieszkańcach blisko 120 miejscowości, a także opis założonego w 1227 roku opactwa cystersów. W 2015 r Księga henrykowska została wpisana na listę „Pamięć Świata” UNESCO.

W Henrykowie na uwagę zasługuje cały zespół klasztorny, na który składa się XIII-wieczny kościół Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela, a wewnątrz budowli unikatowe w skali europejskiej – drewniane stalle. Ściany kościoła zdobią obrazy najsłynniejszego śląskiego malarza z epoki baroku – Michała Willmana. Barokowy klasztor z XVII wieku kryje w swoich wnętrzach sale: Purpurową, Dębową i Żółtą.

Zwiedzanie na sportowo

Poznawanie barwnej historii okolicy można połączyć z rekreacją. W gminie Ziębice organizowanych jest wiele wydarzeń kulturalnych i  imprez sportowych. Już dzisiaj warto zaplanować sportowy weekend w Henrykowie (23 i 24 kwietnia).

Czytaj także: Złotoryja - El Dorado w krainie wulkanów

W programie imprezy są biegi i rajdy rowerowe. Na sobotę 23 kwietnia zaplanowano 11. Półmaraton Henrykowski oraz 7. Dyszkę Księgi henrykowskiej.

Natomiast w niedzielę, 24 kwietnia, swoich sił będą mogli spróbować rowerzyści w 5. Maratonie Rowerowym "Ora et ride". Impreza rozgrywana jest na terenie malowniczego parku cysterskiego, okolicznych lasów i polnych dróg pośród Wzgórz Strzelińskich. Rajd rozgrywany jest na trzech trasach, dostosowanych do możliwości zawodników: mega, mini i fun, dla zaawansowanych w wyścigach rowerowych, początkujących oraz dla najmłodszych cyklistów.  Zapisy na obie imprezy, regulaminy i dodatkowe informacje, dostępne są na stronie pro-run.pl.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl