wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne informacje
  4. Atrakcje dookoła Wrocławia
  5. Pomysł na weekend: Kostomłoty. Barokowy ogród i piramida w parku. Tylko 40 minut od Wrocławia
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu głaz w parku w Piotrowicach UG Kostomłoty
Na zdjęciu głaz w parku w Piotrowicach

W Kostomłotach jest wiele ciekawych miejsc dla miłośników lokalnych historii oraz oryginalnej architektury. A park krajobrazowy w Piotrowicach to świetne miejsce na piknik, spacer, wyprawę rowerową. Niewielkie Kostomłoty trzeba nanieść na mapę weekendowych wypraw po Dolnym Śląsku. Zobaczcie, dlaczego!

Reklama

Nad jego najstarszą częścią dominuje bryła kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Pierwsze wzmianki o świątyni w tym miejscu pochodzą z 1201 r. Dzisiaj to gotycka budowla z elementami renesansowymi.

Wokół kościoła i w najbliższej okolicy obejrzeć można także XIX-wieczny krzyż wotywny, pomnik św. Jana Nepomucena, granitowy krzyż pokutny oraz średniowieczny pręgierz.

Dzisiejszy hotel i restauracja Stary Ratusz stoją w centrum, w miejscu gdzie w XVII w. działała gospoda. Dowodem na to są kolebkowe sklepienia piwnic.

Historyczny park z piramidą z piaskowca

Wyjątkowym miejscem jest park krajobrazowy w Piotrowicach. Dla tych, co szukają ustronnego, cichego miejsca na odpoczynek, ten  XVIII-wieczny barokowy ogród, ma wszystkie cechy Arkadii. Można tu urządzić piknik, pospacerować lub pojeździć rowerem.

To także miejsce nasączone historią. Od końca XVIII w. do ok. 1828 r. realizowano barokowe założenie ogrodowe, które z czasem przekształcono w park. Znajdziemy tam pozostałości cmentarza rodowego hrabiów zu Limburg-Strium założonego w latach 60. XIX w. w północno-wschodnim narożu parku. 

Park w Piotrowicach

Park w Piotrowicach

Do obejrzenia jest grobowiec w kształcie piramidy wzniesiony przed 1887 r.  z bloków piaskowca, z kryptą i sklepionym wnętrzem. Byli w nim grzebani członkowie rodziny ziemskiej von Limburg - Stirum, do których należały ówczesne dobra w Piotrowicach. Zmarłych chowano do końca lat 30. XX wieku. Po 1945 roku parafia ewangelicko - augsburska zrzekła się praw do kościoła ewangelickiego w Piotrowicach i tym samym roszczeń w stosunku do grobowca-piramidy.

W parku trafimy także na obelisk z granitu w formie ostrosłupa. Wzniesiony w 1792 r. przez ówczesnego właściciela dóbr barona Carla von Stillfried und Rattonitz, z wyrytymi nazwiskami właścicieli posiadłości. W 1868 r. na polecenie hrabiego Friedricha Wilhelma zu Limburg-Stirum umieszczono na obelisku medalion z popiersiem Bismarcka oraz upamiętniającą go tablicę inskrypcyjną. Wykuto też nazwiska 35 okolicznych mieszkańców poległych w wojnie z 1866 r.

Oryginalnym śladem po dawnych właścicielach jest głaz, upamiętniający okolicznych mieszkańców poległych w I wojnie. Jego fundatorem był hrabia Richard zu Limburg-Strium.

Koncerty w Najświętszej Marii Pannie

Podczas wyprawy do gminy Kostomłoty warto zajrzeć do Osieku. W tamtejszym gotyckim kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny często organizowane są koncerty muzyki poważnej, jazzowej, kresowej oraz koncerty okolicznościowe i świąteczne. Dotąd w świątyni występowały m.in. Tercet Egzotyczny i zespół Pectus.

Kościół w Kostomłotach

Kościół w Kostomłotach

Podczas wyprawy do gminy Kostomłoty warto zajrzeć do Osieku. W tamtejszym gotyckim kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny często organizowane są koncerty muzyki poważnej, jazzowej, kresowej oraz koncerty okolicznościowe i świąteczne. Dotąd w świątyni występowały m.in. Tercet Egzotyczny, zespół Pectus, Eleni czy Anna Wyszkoni.

Wykorzystano materiały informacyjne UG Kostomłoty

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl