wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne informacje
  4. Atrakcje dookoła Wrocławia
  5. Odwiedź Świebodzice. Poznaj małą Szwajcarię z lotu ptaka. Wśród atrakcji zabytki i loty turystyczne

Odwiedź Świebodzice. Poznaj małą Szwajcarię z lotu ptaka. Wśród atrakcji zabytki i loty turystyczne

Redakcja www.wroclaw.pl,

Kliknij, aby powiększyć
Fontanna w centrum Świebodzic UG Świebodzice
Fontanna w centrum Świebodzic

Świebodzice to liczące około 750 lat miasteczko w stóp Gór Wałbrzyskich. Oferuje nie tylko garść ciekawostek z przeszłości i zestaw atrakcji. Do obejrzenia są kilkusetletnie mury obronne, a wśród atrakcji koncerty organowe i loty na okolicą. Jest także doskonałą bazą podczas wypraw po okolicy.

Reklama

Świebodzice prawa miejskie otrzymały w prawdopodobnie ok. 1279 roku. Wynika to z zapisu w jednym z dokumentów, w którym książę Henryk Probus zwracał się do świebodziczan „mieszczanie”. Ok. 1509 r. przeszło we władanie rodu Hochbergów i pod ich wpływem pozostało aż do zakończenia II wojny światowej.

Spacer wzdłuż średniowiecznych murów

Do najciekawszych zabytków miasta należą fragmenty średniowiecznych murów obronnych z basztą przy ul. Piłsudskiego. Jest to jeden z najlepiej zachowanych systemów obwarowań miejskich w Polsce, zachowało się 80 procent jego oryginalnej konstrukcji.

Centrum miasta ozdabia klasycystyczny ratusz, wzniesiony przez znanego architekta Christiana Schultza w XVIII w. Dwupiętrowy budynek z trzykondygnacyjną wieżą ma taras widokowy, który nadaje mu niepowtarzalny charakter. 

W Świebodzicach i okolicy jest również kilka interesujących zabytków sakralnych. Najstarsze to pozostałości kościoła św. Anny w Pełcznicy – jak podejrzewają historycy – z przełomu XII i XIII wieku. Według legendy obiekt spłonął od uderzenia pioruna, inne źródła podają, że kościół został zniszczony podczas najazdu Tatarów. 

Ratusz w Świebodzicach

Ratusz w Świebodzicach

Warto zobaczyć kościół św. Franciszka z Asyżu w dzielnicy Ciernie. Obiekt powstał w pierwszej połowie XIII wieku jako budowla romańska, był przebudowywany w XIV i XV wieku. Wewnątrz zachowało się gotyckie sakramentarium,  późnobarokowe organy oraz ołtarz główny z XVII w. W drugiej połowie XX w. w czasie prac konserwatorskich odkryto cenne średniowieczne malowidła. 

Skoro już jesteśmy w Cierniach to nie wolno ominąć Pałacu Wdów. Obiekt wzniesiono na przełomie XVIII i XIX wieku jako rezydencję dla wdów z rodu Hochbergów. Nie został jednak nigdy ukończony i od wojen napoleońskich stanowi malowniczą ruinę. Z Hochbergami związana jest także historia kościoła p.w. św. Mikołaja. Znajduje się tam kryptę książęcego rodu z pięknie odrestaurowanymi sarkofagami barona Jana Henryka I oraz Zuzanny Jadwigi z rodu Schaffgotsch.

Świebodzicki kościół św. Piotra i Pawła przyciąga nie tylko jako zabytek, ale i jako miejsce koncertowe, w którym organizowane są wieczory muzyki organowej. Organy firmy Schlag und Söhne założonej przez Christiana Schlaga według znawców ukształtowały krajobraz muzyczny Dolnego Śląska. 

Miasto zegarów mistrza Beckera

Świebodzice szczycą się swoimi dawnymi i obecnymi mieszkańcami. Nazywane bywają „Śląskim miastem zegarów” oraz „Małą Szwajcarią”. Tytuły te zawdzięczają wybitnemu zegarmistrzowi Gustavowi Beckerowi. Po praktykach w Szwajcarii, Austrii i największych niemieckich miastach, wrócił do rodzinnych Świebodzic, w których stworzył fabrykę czasomierzy. Zegary sygnowane marką „Gustav Becker” do dzisiaj są cenione wśród antykwariuszy i hobbystów.

Ostatnie lata życia spędził w Świebodzicach prof. Jan Mikulicz-Radecki, wybitny chirurg, żyjący na przełomie XIX i XX wieku. Do dzisiaj w dzielnicy miasteczka – Pełcznicy, można obejrzeć willę, w której mieszkał.

Świebodzice pojawiają się także w biogramie Emila Krebsa, poligloty posługującego się biegle 68 językami, co traktowane jest za najlepsze osiągnięcie na świecie.

Zamek Książ oglądany z góry

W XIX w. do miasta dotarła kolej. Linia Wrocław-Świebodzice była trzecią linią w ówczesnych granicach kraju. To spowodowało dynamiczny rozwój przemysłu i turystyki. 

Lotnisko w Świebodziach

Lotnisko w Świebodzicach

I dzisiaj gmina Świebodzice przyciąga pięknymi widokami, terenami zielonymi i bogatą historią. Jest doskonałą bazą do wypadów po okolicy. W pobliżu miasteczka jest m.in. Zamek Książ. Ogromnym atutem gminy jest lotnisko, z którego startują małe samoloty  i szybowce, a raz w roku odbywa się piknik lotniczy. 

Jak dojechać z Wrocławia do Świebodzic?

Z Wrocławia do Świebodzic jest 70 km, przejazd zajmuje nieco ponad godzinę. Najlepiej ruszyć A4 w stronie granicy z Niemcami. Na węźle Kostomłoty zjeżdżamy w kierunku Strzegomia, a stamtąd w stronę Świebodzic.

Pociągiem z dworca Wrocław Główny dojedziemy do Świebodzic w 55 minut.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl