wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne informacje
  4. Atrakcje dookoła Wrocławia
  5. Pomysł na weekend: Polskie Carcassonne i kawałek Austrii pod Śnieżnikiem
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu porośnięte gęstym lasem wzgórze. Masyw Śnieżnika P. Rakowski
Na zdjęciu porośnięte gęstym lasem wzgórze. Masyw Śnieżnika

Tyrolskie domy, cudowna figurka z Dolnej Austrii i krajobraz niczym z Langwedocji, który natchnął malarzy i reżyserów filmowych – w Bystrzycy Kłodzkiej i Międzygórzu oraz w masywie Śnieżnika można zrobić sobie wycieczkę w przeszłość do odległych krain. A to tylko 120 km od Wrocławia.

Reklama

Turystyczną stolicą gminy jest Międzygórze w masywie Śnieżnika. Gdy pod koniec XIX wieku w uruchomiono tu konkurencyjne dla Sokołowska, pierwsze luksusowe sanatorium leczenia chorób płuc (dzisiejszy OW Gigant), lekcji jazdy na nartach udzielał sprowadzony z Alp Mathias Zdarsky, a na Śnieżnik, Igliczną i Przełęcz Puchaczówka prowadziły liczne szlaki turystyczne, miejscowość była już uznanym ośrodkiem rekreacyjnym sponad 100 miejscami noclegowymi.

Bystrzyca Kłodzka, fot. J.Sobański

Bystrzyca Kłodzka. fot. J.Sobański

A w okresie międzywojennym działało tu 10 hoteli i liczne pensjonaty, była tu skocznia narciarska, tory saneczkowe, basen i kąpielisko. Dziś Międzygórze okalają liczne trasy narciarstwa biegowego i rowerowe single treki.

W hołdzie księżnej Mariannie Orańskiej

Ale leśna osada drwali diametralnie zmieniła swój charakter kilkadziesiąt lat wcześniej, gdy w 1840 roku wieś kupiła księżna Marianna Orańska, przekształcając ją w popularną miejscowość letniskową. To wtedy powstały dla pierwszych letników drewniane domy gościnne w stylu tyrolskim, gospoda, urządzono stawy, w których hodowano pstrągi. Można było wynająć przewodnika na Śnieżnik a nawet tragarzy i lektykę.

Międzygórze, fot. J. Sobański

Międzygórze, fot. J. Sobański

Księżna, dzięki której Międzygórze stało się wielką turystyczną atrakcją doczekała się „Transgranicznego szlaku Królewny Marianny Orańskiej”. Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej wytyczono szlak, oznakowano ciekawe historyczne miejsca, powstały materiały promocyjne, przewodnik, strona internetowa. W Międzygórzu elementami szlaku są dawny młyn / kuźnia (restauracja Złoty Róg), schronisko na Hali pod Śnieżnikiem, Mariańskie Skały, Zajazd pod Dobrą Datą (DW Leśnik), dawny kościół ewangelicki, Wodospad Wilczki i Dom nad Wodospadem.

Wodne atrakcje

Willa księżnej i liczne budynki w stylu tyrolskim powstały przy zjawiskowym wodospadzie Wilczki, drugim co do wysokości w Sudetach (22 m), gdzie woda z hukiem spada do tzw. kanionu amerykańskiego. To księżna kazała wytyczyć kaskadowe alejki i przerzucić nad wodospadem urokliwy mostek. Dziś Rezerwat Wodospad Wilczki jest zrewitalizowany, po zmroku alejki na tarasach, połączone kamiennymi schodkami i sam wodospad są oświetlone.

Inną wodną atrakcją Międzygórza jest zapora wysokości ponad 29 m i długości około 108 m, utworzona na początku XX wieku. Choć podczas powodzi w 1997 roku nadmiar wody przelewał się ponad koroną zapory, budowla wytrzymała zagrożenie. Spacer metalową kładką zawieszoną na wysokości 30 m to prawdziwy Sky Walk.

Cudowna figurka z koroną od papieża

Zapora znajduje się przy wjeździe do Międzygórza, przebiega przez nią zielony szlak pieszy w kierunku na „Marię Śnieżną” - Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości na Górze Iglicznej. Od połowy XVIII wieku, gdy została tutaj przywieziona kopia cudownej figurki Matki Bożej Śnieżnej z Maria Zell w Dolnej Austrii, sanktuarium to cel wycieczek i pielgrzymek. W 1983 r. papież Jan Paweł II ukoronował figurkę podczas swojej drugiej pielgrzymki do Polski.

Spalona, fot. R. BogdalSpalona, fot. R. Bogdal

Spalona, fot. R. Bogdal

Bajkowe zbocze Lesieńca

Po drodze z Międzygórza do Sanktuarium na Górze Iglicznej znajdziecie inne cudo – to kaskadowy Ogród Bajek na zboczu Lesieńca, który powstał w latach 20-tych XX wieku w hołdzie baśniom, urzekającej okolicy, a także Duchowi Gór.

Baśniowe figurki, totemy, domki i altanki wykonano w większości z korzeni i konarów drzew. Umieszczone zostały pośród interesujących okazów ozdobnych roślin ogrodowych oraz typowo górskich. W ostatnim czasie dodawane są kolejne postacie bajkowe, tym razem pochodzące ze współczesnych filmów animowanych polskich i zagranicznych.

Prawie jak w Langwedocji

Międzygórze stoi w dużej mierze wodą, a Bystrzyca Kłodzka – ogniem. Muzeum Filumenistyczne od kilkudziesięciu lat pozyskuje, chroni i udostępnia do oglądania kolekcje związane z historią regionu i niecenia ognia. Są tam np. zapalniczki, krzesiwa, itp. urządzenia do wzniecania ognia z całego świata.

SpalonaSpalona. Trasa narciarska, fot. UG Bystrzyca Kłodzka

W samej Bystrzycy Kłodzkiej, polskim Carcassonne, w pełni zachował się średniowieczny układ urbanistyczny z kompleksem rzadko spotykanych fortyfikacji w Polsce. Obszar ograniczony murami miejskimi liczył niegdyś prawie 5 ha i przybrał kształt owalu. Warto przespacerować się wzdłuż średniowiecznych murów obronnych z trzema wieżami: Basztą Rycerską, Basztą Kłodzką i Bramą Wodną. Wiele uliczek i zaułków łączących okolice rynku z dolinami obu rzek zbudowano w postaci stromych przejść, niekiedy wiodących po kamiennych stopniach. 

Natchnienie dla malarzy i reżyserów

Zabudowa tarasowa miasta, z górującym nad nim gotyckim kościołem św. Michała Archanioła, ostro opadająca ku Nysie Kłodzkiej, najlepiej prezentuje się z prawego brzegu rzeki. Jedna z najpiękniejszych panoram miejskich w Polsce była wabikiem dla malarzy, fotografików i reżyserów: kręcił tu Kazimierz Kutz („Nikt nie woła”), Aleksander Ford („Pierwszy dzień wolności”), Krzysztof Krauze („Nowy Jork, czwarta rano”), Izabella Cywińska („Boża podszewka), Bogusław Linda („Sezon na leszcza”) i Piotr Wereśniak („Stacja”).

Jak dojechać z Wrocławia do Międzygórza?

Z Wrocławia do Międzygórza krajową ósemką a od Kłodzka drogą nr 33 (na Międzylesie) jest nieco ponad 120 km. Za Bystrzycą Kłodzką w Domaszkowie skręcamy na Miedzygórze. Podróż powinna zająć nieco więcej niż 2 godziny.

Można dojechać również pociągiem (do Kłodzka – Miasto) a następnie autobusem. Podróż zajmie 2,5 – 3 godziny, cena biletów to ok 40 zł.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl