Pomnik Anonimowego Przechodnia to jedna z najbardziej lubianych rzeźb plenerowych we Wrocławiu. Odlane z brązu ludzkie postacie naturalnej wielkości (jest ich w sumie czternaście) można zobaczyć po obu stronach ul. Świdnickiej przy skrzyżowaniu z ulicą Piłsudskiego.
Wygląda to tak, jakby pasażerowie wehikułu czasu – każdy z nich nosi strój z lat 70. I ma atrybuty z tej epoki: wózek, walizkę, siatkę na zakupy – dziwnym trafem znaleźli się ruchliwym punkcie współczesnego miasta, schodzili do nieistniejącego przejścia podziemnego i wychodzili z niego po drugiej stronie ulicy.
Pomnik jest wymieniany w plebiscytach dotyczących architektury miejskiej i designu, a w 2011 roku trafił na listę 15 najpiękniejszych miejsc w Polsce magazynu „Newsweek”. Z kolei amerykański magazyn „Budget Travel” uznał go za jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie.
"Dbajmy o nasze wspólne dobro"
Pomnik jest bardzo chętnie fotografowany przez turystów z całego świata. Niestety mimo monitoringu (i związanej z nim nieuchronności kary) często pada także ofiarą wandali, podobnie jak Szermierz z placu przed uniwersytetem czy Fredro z Rynku.
Jak informowaliśmy w naszym portalu, w ubiegłym roku pewien pięciolatek oderwał od pomnika ważącą 5 kg laskę staruszki. Musiała być wcześniej naruszona, bo dziecko nie poradziłoby sobie z takim ciężarem.
– Gdy do Wrocławia przyjechali z Bielska Białej wykonawcy pomnika, Marek Żebrowski wraz z synem, okazało się, że naruszona jest także jego konstrukcja - rusza się teczka trzymana przez jedną z postaci, zniszczone są także koła dziecięcego wózka – mówi Damian Kret, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, mającego pomnik pod opieką. – Wszystko zostało już naprawione.
Zobacz na filmie, jak wyglądały prace przy renowacji pomnika.
Pomnik Anonimowego Przechodnia jest jednym z symboli Wrocławia i naszej historii, stąd nasz apel: nie niszczmy go i dbajmy o nasze wspólne dobro.Damian Kret, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta
Zobacz, jak wyglądał pomnik przed renowacją.
W tym roku pomnik obchodzi 20-lecie
Pierwowzorem tego niezwykle oryginalnego i docenianego na świecie pomnika była instalacja Jerzego Kaliny „Przejście”. Artysta stworzył ją w 1977 roku z gipsowych figur i prawdziwych, pomalowanych farbą ubrań, a zrobił to na potrzeby programu telewizyjnego o sztuce współczesnej.
Rzeźbę ustawiono wówczas w Warszawie u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej. Figury trafiły potem na kilka dekad do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Pomnik, który je uwiecznia, wykonany przez firmę Marka Żebrowskiego, odsłonięto w 2005 roku, a więc w tym roku będzie obchodził 20-lecie.