wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nowe zasady pisowni polskiej od 1 stycznia 2026 r.
Kliknij, aby zobaczyć galerię
Młoda kobieta pisząca coś na kartce pixabay.com/ilustracyjne
Młoda kobieta pisząca coś na kartce

Wielką literą będziemy pisać m.in. nazwy mieszkańców miast, osiedli, dzielnic i pierwsze człony nazw obiektów przestrzeni publicznej, typu Plac Dominikański czy Aleja Wiśniowa - to tylko niektóre zmiany zasad pisowni uchwalone przez Radę Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Będą obowiązywały dopiero od 1 stycznia 2026 roku, żeby Polacy mieli czas na przyzwyczajenie się do nowych norm. Co się zmieni?

Reklama

Komunikat Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN wywołał dużo emocji w mediach. I nie ma się właściwie czemu dziwić, bo to największa reforma w pisowni od 1936 r. Głównym jej celem jest uproszczenie i ujednolicenie zapisu oraz eliminacja wyjątków i błędów - tłumaczą eksperci z Rady Języka Polskiego.

"Rada uznała, że wprowadzenie tych zmian, dotyczących wyłącznie tzw. konwencjonalnych zasad pisowni, przyniesie korzyść w postaci uproszczenia i ujednolicenia zapisu poszczególnych grup wyrazów i połączeń, eliminacji wyjątków, a także likwidacji przepisów, których zastosowanie jest z różnych powodów problematyczne, np. wymaga od piszącego zbyt drobiazgowej analizy znaczeniowej tekstu. To zaś przyczyni się do zmniejszenia liczby błędów językowych oraz - być może - umożliwi piszącym skupienie się na innych niż ortograficzne aspektach poprawności tekstu".
Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN

Rada Języka Polskiego: Spokojnie, zmiany zasad pisowni dopiero od 1 stycznia 2026 r.

Rada zaznaczyła w swoim komunikacie, że większość z wprowadzonych zmian była proponowana już wiele lat temu, jednak z różnych powodów nie udało się ich wcześniej wprowadzić.

"Aby dać wszystkim osobom oraz instytucjom, zwłaszcza wydawcom, autorom słowników i programów szkolnych, czas na przygotowanie się do nowej sytuacji, Rada postanowiła, że uchwalone zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku".
Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN

Zobacz w galerii nowe zasady pisowni, uchwalone przez Radę Języka Polskiego 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Od 1 stycznia 2026 słowo "wrocławianie" będziemy pisać zawsze z wielkiej litery Marek Księżarek
Od 1 stycznia 2026 słowo "wrocławianie" będziemy pisać zawsze z wielkiej litery

Tym samym przestaną obowiązywać uchwały ortograficzne Rady z lat 1997–2008 oraz wszelkie inne dokumenty, niezgodne z nowymi zasadami.

Zmiany ortografii budzą sporo emocji 

"Dotychczasowe zasady wymagały pewnego namysłu. I to jest tak naprawdę najważniejszy zarzut względem nich. I to jest coś, z czym Rada Języka Polskiego zrobiła porządek. Musieliśmy pamiętać, że nazwy mieszkańców państw są pisane dużą literą, ale mieszkańców miast już małą literą" - mówił w Radiu Wrocław Grzegorz Zarzeczny z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dodał, że Rada Języka Polskiego uporządkowała zasady pisowni, kierując się przede wszystkim przyzwyczajeniami Polaków i uzusem, czyli praktyką językową.

Zmiany wywołały sporo emocji i komentarzy w mediach społecznościowych. "A czyli teraz, by eliminować błędy dostosujemy pisownię i jej zasady do poziomu (nie)wiedzy społeczeństwa, aniżeli wiedzę do zasad, jakie świat zna i stosuje. Może tak większy nacisk na lekcje języka ojczystego w szkołach? Bo zaraz się okaże, że prawa fizyki też można zmienić" - napisała jedna z internautek pod postem na Facebooku Polskiej Akademii Nauk.

PAN odsyła z kolei do kontaktu z ekspertami Rady Języka Polskiego. 

Redaktorka: "Te zmiany ułatwią nam życie"

Anna Wawryszuk, redaktorka i korektorka z wieloletnim stażem uważa, że zmiany w ortografii ułatwią życie Polakom, szczególnie osobom na co dzień pracującym z językiem.

Język polski nie należy do łatwych, zawiera wiele wyjątków, dlatego moim zdaniem ujednolicenie pewnych zasad przyniesie korzyść ogółowi użytkowników. Mam na myśli np. pisownię łączną nie z przymiotnikami i przysłówkami odprzymiotnikowymi również w stopniu wyższym i najwyższym, a także łączną pisownię cząstek niby-, quasi- z wyrazami zapisywanymi małą literą. Ilu z nas potrafi wyjaśnić, dlaczego nibynóżka pisana jest łącznie, a niby-człowiek z dywizem? A już niedługo nikt nie będzie miał takich dylematów.
Anna Wawryszuk, redaktorka i korektorka z wieloletnim stażem

Anna Wawryszuk zwraca uwagę, że dopuszczenie pisowni rozdzielnej takich cząstek, jak super- i mega-, w zasadzie jest uprawomocnieniem uzusu językowego, bo przecież na co dzień spotykamy się z taką pisownią np. w hasłach reklamowych.

- Zastanawiam się, dlaczego językoznawcy nie chcą pójść dalej i wprowadzając w nazwach obiektów przestrzeni publicznej pisownię wielką literą wszystkich wyrazów (oprócz przyimków i spójników), czyli aleja, bulwar, osiedle, plac, park, wyłączyli z tego zbioru słowo ulica. Może jeszcze nie jesteśmy gotowi na Ulicę Wiosenną? - mówi.

I dodaje: - Podsumowując, uważam, że zreformowanie polskiej ortografii ułatwi nam życie. Choć pewnie nie obędzie się bez emocji, bo z reguły boimy się zmian i wymagają one od nas pewnego wysiłku. Sama obawiam się, czy szybko je zapamiętam, ale najwyżej będę częściej sięgać do nowego słownika podczas pracy.

Tylko Rada Języka Polskiego może zmieniać zasady pisowni

Jak zaznacza RJP, jej kompetencje do ustalania zasad ortografii i interpunkcji są potwierdzone w art. 31 ust. 1 Ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim (z późn. zmianami).

A wy co sądzicie o nowych zasadach w pisowni? 

źródło: Rada Języka Polskiego PAN

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl