wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. Dolnośląska Biblioteka w Rynku z przepięknym holem
Kliknij, aby powiększyć
Kolaż dwóch zdjęć – na dużym nowy hol Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej, na małym – budynek biblioteki z zewnątrz fot. Marek Księżarek, Mat
Kolaż dwóch zdjęć – na dużym nowy hol Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej, na małym – budynek biblioteki z zewnątrz

Na ten remont Dolnośląska Biblioteka Publiczna czekała lata. Ale czytelnicy mogą już wejść do biblioteki przez zaaranżowany na nowo hol. Autorem rzeźbiarskiej koncepcji jest architekt Grzegorz Kłoda, który wprowadził wiele nowatorskich drewnianych elementów, ale wciąż nad wszystkim góruje przepięknie malowany plafon projektu Anny Szpakowskiej-Kujawskiej. Zobaczcie, jak wygląda nowy hol Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej na wrocławskim Rynku.

Reklama

Remont holu był wyjątkowo wymagający, jak podkreśla Jolanta Ubowska, dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej w rynku. – W czasie trwania remontu biblioteka była cały czas otwarta, zasłanialiśmy tylko poszczególne części holu – zwraca uwagę.

Biblioteka w Rynku – hol to pierwszy etap remontu

I dodaje, że hol to pierwszy etap zakrojonego na szerszą skalę liftingu biblioteki, którą kochają wrocławianie i mieszkający tu obcokrajowcy korzystający ze zbiorów znajdujących się pod dachem kamienicy z numerem 58 Biblioteki Niemieckiej, Koreańskiej, Romańskiej i Słowiańskiej oraz Amerykańskiego Centrum Informacji i Kultury.     

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Przy mikrofonie Jolanta Ubowska, dyrekr Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej, z prawej architekt Grzegorz Kłoda, autor projektu aranżacji holu gł&oacute;wnego</p> fot. Mat
Przy mikrofonie Jolanta Ubowska, dyrekr Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej, z prawej architekt Grzegorz Kłoda, autor projektu aranżacji holu głównego

Planujemy wyremontować wszystkie piętra naszej biblioteki. Hol to pierwszy etap, bo chcieliśmy zrobić na czytelniku wrażenie, aby wchodząc zadziwił się, że książki można czytać w tak niesamowitym miejscu. Być może to spowoduje, że będziemy mogli w miarę szybkim tempie wyremontować pozostałe pomieszczenia. Mamy problem z przeciekającą, zaniedbaną piwnicą, ale chcielibyśmy poświęcić czas na remont każdego piętra, na pewno w klimacie architektonicznym nowego holu.
Jolanta Ubowska, dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej

Czy piwnica służyłaby tylko celom bibliotecznym? – Zastanawiamy się, czy zrobimy tam – jak dotychczas – tylko magazyn czasopism, czy też część zaaranżujemy przestrzeń na inne działania – tłumaczy Jolanta Ubowska.  

Designerskie projekty w holu Dolnośląskiej Biblioteki

Autorem koncepcji architektonicznej nowego holu jest Grzegorz Kłoda, szef GK-Atelier, pracowni specjalizującej się w projektach pięknych i nowatorskich bibliotek, jak m.in. Biblioteki Nowy Horyzont w Kraśniku (nagrodzonej niedawno Property Design Awards), czy futurystycznego designu dla Metroteki powstającej w Warszawie.   

Grzegorz Kłoda przyznaje, że przestrzeń holu Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu była trudna. – Przede wszystkim z tego powodu, że mieszana – z jednej strony reprezentacyjna, z drugiej będąca galerią sztuki. W tych wnętrzach panuje sztuka, ona jest najważniejsza i chcieliśmy aby tak pozostało, dlatego formy architektoniczne, na które się zdecydowaliśmy są rzeźbiarskie, mają się wpisać w tą przestrzeń, funkcjonować z nią w pewnej symbiozie – wyjaśnia architekt.  

Odwiedzający bibliotekę będą mogli skorzystać z wygodnych siedzisk, podejść do oryginalnego stanowiska zapisów i informacji, czy ciekawie zaaranżowanej szatni.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Hol Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej w rynku po remoncie</p> fot. Marek Księżarek
Hol Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej w rynku po remoncie

Galeria pod Plafonem – jeszcze piękniejsza

Czytelnicy nie powinni zapomnieć spojrzeć w górę. Dominantą przestrzeni w holu pozostanie, rzecz jasna, plafon, któremu to miejsce zawdzięcza nazwę.

Hol to bowiem nie tylko wejście do biblioteki, ale przestrzeń wystawiennicza, słynna Galeria pod Plafonem, w której największą atrakcją jest odświeżone, przy okazji zakończonego remontu, malowidło „Rzeczywistość i marzenie”. Na początku lat 70. osobiście wykonywała je wrocławska malarka Anna Szpakowska-Kujawska, nestorka wrocławskiej sceny artystycznej. Była obecna także we wtorek 26 marca, podczas oficjalnego otwarcia holu po remoncie.  

Dolnośląska Biblioteka Publiczna – przewodnik

 • Informacja, zapisy, szatnia (Parter)
 • Dział pracy z dziećmi (Parter)
 • Książka mówiona (Parter)
 • Galeria pod Plafonem (Parter)
 • Wypożyczalnia (I piętro)
 • Fonoteka (I piętro)
 • Biblioteka Niemiecka i Koreańska (I piętro)
 • Amerykańskie Centrum Informacji i Kultury (II piętro)
 • Biblioteka Popularnonaukowa (II piętro)
 • Biblioteka Romańska i Słowiańska (III piętro)
 • Sala 35 na prelekcje, spotkania, wykłady (III piętro)

Dolnośląska Biblioteka Publiczna – godziny otwarcia

 • ZAPIS CENTRALNY
 • DZIAŁ PRACY Z DZIEĆMI - BIBLIOTEKA 7 KONTYNENTÓW
 • FONOTEKA
 • WYPOŻYCZALNIA
 • BIBLIOTEKA POPULARNONAUKOWA
 • DZIAŁ INFORMACJI
 • DOKUMENTY ŻYCIA SPOŁECZNEGO

poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 10:30-18:30środa, sobota 10:30-15:30 (wszystkie soboty w lipcu i sierpniu - nieczynne)

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Hol Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej w rynku po remoncie</p> fot. Marek Księżarek
Hol Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej w rynku po remoncie

 • BIBLIOTEKA NIEMIECKA
 • AMERICAN CORNER
 • BIBLIOTEKA ROMAŃSKA
 • BIBLIOTEKA KOREAŃSKA

poniedziałek, środa, piątek 10:30-15:30wtorek, czwartek 10:30-18:30, w soboty nieczynne

 • ODDZIAŁ KSIĄŻKI MÓWIONEJ

poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 10:30-18:30środa 10:30-15:30, w soboty nieczynne

 • GALERIA POD PLAFONEM

poniedziałek-piątekw godzinach otwarcia biblioteki

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl