13 kwietnia 1940 roku Sowieci, funkcjonariusze NKWD, zabili strzałami w tył głowy blisko 22 tysiące polskich obywateli – jeńców wojennych więzionych w obozach radzieckich – oficerów, urzędników, pracowników uczelni, artystów, policjantów i innych. Egzekucję wykonali w ramach zaplanowanej akcji eksterminacji polskich elit.
Sylwetki ofiar, ze zdjęciami, listami, które pisali z obozów, kartami informacyjnymi, są w internetowej bazie Muzeum Katyńskiego – tutaj.
Dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń z 1940 roku Narodowe Centrum Kultury od kilkunastu lat prowadzi akcję społeczną „Podziel się guzikiem”, która polega na rozdawaniu repliki guzika z polskiego munduru oficerskiego odnalezionego w lesie katyńskim. Symbole wręczane są zwykle w Warszawie, Katowicach, Łodzi, Lublinie i Gdyni.
W marcu i kwietniu do osób i organizacji z całej Polski, które się do nas zgłosiły, wysyłaliśmy przypinki - guziki katyńskie.Narodowe Centrum Kultury
Na szczeblu centralnym obchody z okazji 85. rocznicy zbrodni odbędą się w Muzeum Katyńskim w Warszawie. Poprzedzi je msza w intencji ofiar w katedrze polowej Wojska Polskiego.
We Wrocławiu w kościele i pod pomnikiem
We naszym mieście dzień pamięci – w poniedziałek 14 kwietnia – także będzie miał początek w kościele wojskowym – w bazylice św. Elżbiety koło rynku – o godzinie 10:00.
Następnie o godzinie 12:00 rozpoczną się uroczystości w parku Słowackiego – pod pomnikiem upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej. W programie: przemówienia, modlitwa, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców i zniczy.
Galeria zdjęć
Zależy nam na dotarciu do jak największej liczby wrocławian i zapraszamy wszystkich do kościoła garnizonowego oraz pod pomnik.Tomasz Strogulski, wiceprezes stowarzyszenia Dolnośląska Rodzina Katyńska