wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Palisz? Zbadaj płuca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu – bezpłatnie i bez skierowania [SZCZEGÓŁY]
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu: zdjęcie rentgenowskie płuc / zdjęcie ilustracyjne fot. freepik.com
Na zdjęciu: zdjęcie rentgenowskie płuc / zdjęcie ilustracyjne

Rozpoczął się nabór do kolejnej edycji programu profilaktycznych badań płuc dla palaczy. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej we Wrocławiu można szybko i bez skierowania zbadać płuca za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej. Kto może zgłosić się na badanie? Jak wygląda rejestracja? Zobacz szczegóły.

Reklama

Zatroszcz się o swoje płuca i oddychaj pełną piersią!

Rak płuc to najczęstszy nowotwór złośliwy na świecie i należy do grupy nowotworów o najwyższej śmiertelności z uwagi na często bezobjawowe pierwsze stadia choroby.

Do badania wykorzystuje się nowoczesny aparat, emitujący niską dawkę promieniowania rentgenowskiego. Nie wymaga również podania pacjentowi środka kontrastowego. Dzięki temu obrazowanie jest bezpieczne i pozwala wcześnie wykryć ewentualne zmiany w miąższu płuc.

Badania NDTK dostarczają nam znacznie dokładniejszą informację niż konwencjonalne zdjęcia RTG, dzięki czemu mamy szansę dostrzec nawet małe zmiany i wykryć chorobę w najwcześniejszych jej stadiach.
dr Mateusz Patyk, koordynator programu, radiolog z Uniwersyteckiego Centrum Diagnostyki Obrazowej USK we Wrocławiu

Program profilaktyki nowotworów płuc pozwala wykryć również inne choroby układu oddechowego, jak np. rozstrzenie oskrzeli, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc czy zwłóknienie płuc.

Kto może przyjść na badanie płuc?

W badaniu mogą wziąć udział osoby w wieku 55-74 lat, które paliły dużo przez wiele lat. Ilości skonsumowanej nikotyny zostały określone w „paczkolatach”, których musi być 20. Oznacza to np. palenie jednej paczki papierosów dziennie w ciągu 20 lat lub dwóch paczek w ciągu 10 lat. Mogą zgłosić się także ci, którzy zerwali z nałogiem nawet na 15 lat. 

Druga grupa pacjentów, którzy mogą skorzystać z programu, to również osoby palące, tym razem w wieku 50-74 lat  z dodatkowymi czynnikami ryzyka zawodowego lub rodzinnego. Chodzi przede wszystkim o zawodowe narażenie na szkodliwe czynniki oraz choroby nowotworowe zależne od palenia tytoniu, występujące wśród najbliższych krewnych (rodzice, dzieci, rodzeństwo). 

Badania w ramach programu będą realizowane jeszcze w tym i przyszłym roku.

Zadbaliśmy o to, aby również osoby aktywne zawodowo mogły sprawnie skorzystać z badania, dlatego będziemy dyżurować także w wybrane soboty i niedziele, a ponieważ do przeprowadzenia badania nie jest niezbędne wcześniejsze skierowanie od specjalisty, pacjenci mają wyjątkowo uproszczoną i skróconą drogę do sprawdzenia stanu swoich płuc.
dr Mateusz Patyk

– Po wykonanym badaniu, w czasie do czterech tygodni, każdy pacjent otrzyma wynik badania TK na płycie CD z opisem radiologa, a w razie potrzeby skierujemy go do dalszego postępowania – dodaje dr Patyk.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej.

Rejestracja na badanie płuc w USK

Zarejestrować się można na trzy sposoby:

  • telefonicznie: 885 802 597 (w poniedziałki, wtorki i czwartki w godz. od 17 do 20),
  • całodobowo poprzez kalendarz elektroniczny,
  • e-mailowo: kontakt(at)badajpluca.pl.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl