Czym jest i na czym polega angiografia?
Angiografia to technika obrazowania medycznego wykorzystywana do wizualizacji wnętrza naczyń krwionośnych oraz organów ciała. Dotyczy przede wszystkim badania tętnic, żył i komór serca.
Standardową metodą przeprowadzenia badania jest wstrzyknięcie pacjentowi nieprzepuszczalnego dla promieni RTG środka kontrastowego, a następnie przeprowadzenie obrazowania przy użyciu technik opartych o promieniowanie rentgenowskie, takich jak fluoroskopia.
Azurion 7C20 to innowacyjny systemem angiograficzny do wykonywania pełnej diagnostyki i zabiegów z zakresu kardiologii interwencyjnej (np. koronarografii, angioplastyki naczyń wieńcowych, zabiegów strukturalnych) oraz chirurgii naczyniowej i neuroradiologii.
Funkcje aparatu zapewniają skrócony czas badania, mniejszą ilość środka kontrastowego i dawki promieniowania, na którą jest narażony pacjent. Oprócz tego, umożliwiają lekarzowi szeroką analizę naczyń wieńcowych i innych struktur serca, co przyspiesza postawienie diagnozy i wykonanie zabiegu.
System można w pełni obsługiwać z poziomu panelu dotykowego – tabletu, który jest zamontowany do stołu pacjenta. Operator może wybierać różne aplikacje w zależności od potrzeb klinicznych.
Oddział kardiologii w szpitalu im. Marciniaka
Pracownia Hemodynamiki w szpitalu im. Marciniaka wykonuje rocznie ponad 1600 zabiegów koronarografii, ponad 800 angioplastyk naczyń wieńcowych i innych zabiegów z zakresu kardiologii interwencyjnej, w tym strukturalnych.
Jestem bardzo szczęśliwy i dumny, że nasza pracownia dysponuje obecnie jednym z najbardziej nowoczesnych angiografów dostępnych na rynku. Innowacyjne rozwiązania zastosowane w aparacie przekładają się na szereg korzyści zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza wykonującego zabieg. Po pierwsze zwiększamy bezpieczeństwo samego zabiegu. Zarówno pacjent, jak i personel medyczny obecny na sali, otrzymują zdecydowanie niższą dawkę promieniowania. Redukcja dawki może sięgać nawet 50%!dr Rafał Wyderka, kierownik Pracowni Hemodynamiki, Elektrofizjologii i Elektrostymulacji Serca w szpitalu im. Marciniaka
– Można również w istotny sposób zmniejszyć dawkę podawanego kontrastu i zminimalizować tym samym ryzyko pokontrastowego uszkodzenia nerek. Lekarz zyskuje bardzo nowoczesne narzędzie, z szeregiem zaawansowanych funkcji, dzięki czemu może wykonywać skomplikowane zabiegi w zdecydowanie krótszym czasie – dodaje dr Wyderka.
Podczas zabiegu mogą być dodatkowo wykonywane różnego rodzaju analizy i pomiary badań bez konieczności przerywania zabiegu. Było to niemożliwe w przypadku poprzedniego aparatu.