Niepełnoletni, nie będą mogli kupić popularnych ,,energetyków'' u siebie w szkole. Sprzedawcom za łamanie zakazu, grozić będzie grzywna lub nawet kara pozbawienia wolności.
Zakaz obowiązywać będzie od 1 stycznia 2024 r.
Popularne napoje energetyczna na zakazanej półce, razem z alkoholem i artykułami tytoniowymi. Na razie w placówkach oświatowych
Po kilku latach dyskusji i wielu przypadkach poważnych powikłań wśród dzieci i młodzieży podjęto zdecydowane kroki zakazujące sprzedaży napojów energetycznych wśród nieletnich. Sejm uchwalił 13 lipca nowelizację ustawy o zdrowiu publicznym. Dzięki temu zakaz dotyczyć będzie sprzedaży wszystkich napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny. Dzieci i młodzież nie będą więc mogły kupić takich napojów w automatach znajdujących się w szkołach, sklepikach szkolnych czy stołówkach.
Są słodkie i w kolorowych, niewielkich puszkach
Napoje energetyczne kuszą na sklepowych półkach kolorowymi opakowaniami. Reklamowane są często jako źródło witamin poprawiających pamięć czy dodających energii. Są słodkie. Zachęcają też poręcznymi niewielkimi puszkami, które w popkulturze i gastronomii mają szczególne miejsce.
Jeszcze kilka lat temu spotkać można je było w niemal każdym sklepiku szkolnym. Bywało, że młodzież piła ich naprawdę dużo, nie interesując się konsekwencjami. A te, były niekiedy tragiczne. Za sprawą zawartych w napojach składników jak witamin z grupy B, kofeiny, tauryny, czy ekstraktów np. z guarany, żeń-szenia, których nadmierne spożywanie powodowało nawet u kilkuletnich dzieci zawał serca.
- Składniki zawarte w napojach energetycznych mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie dzieci. Kofeina stanowi podstawowy składnik tych napojów, nie jest przy tym zalecana w diecie dzieci, gdyż ma działanie psychoaktywne. Wzrost jej spożycia przez dzieci może powodować zmiany nastroju, rozdrażnienie, niepokój, a spożycie dużych ilości (5 mg/kg masy ciała/dobę) powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto kofeina negatywnie wpływa na gospodarkę wapniową, co może powodować zaburzenia w procesie tworzenia kości. Duże spożycie kofeiny może również wpływać na długość i jakość snu dzieci - przeczytać można na stronie narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.
Grupą szczególnego ryzyka są dzieci z cukrzycą, chorobami sercowo-naczyniowymi, chorobami nerek, wątroby, nadczynnością tarczycy oraz niestabilne emocjonalnie.
Wrocław od kilku lat poprawia jakość posiłków w szkołach
Wrocław, jako pierwsze miasto w Polsce, uczestniczyło w edycji programu BioCanteens, którego głównych założeniem jest wprowadzanie w szkołach zbilansowanych posiłków z wykorzystaniem lokalnych produktów.
Od lat we wrocławskich szkołach promujemy zdrowe żywienie. Zarówno jeżeli chodzi o posiłki przygotowywane dla uczniów i przedszkolaków, jak i napoje czy przekąski sprzedawane w szkolnych sklepikach.mówi Monika Dubec z Wydziału Komunikacji Społecznej UM we Wrocławiu.
Dodaje również, że we wrocławskich placówkach realizowane są różne projekty zachęcające do zdrowego stylu życia, w których uczniowie bardzo chętnie uczestniczą. Są one elementem działań edukacyjnych promujących zdrowe nawyki żywieniowe.
Bo w jedzeniu liczą się składniki. Ważne jest ich przygotowanie (im świeższe składniki sezonowe, im bardziej nieprzetworzone, tym lepsze), zróżnicowana dieta dostosowana do potrzeb indywidualnych, ale też odpowiednie porcje i niemarnowanie żywności.