wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Zaglądamy do kabiny projekcyjnej w Kinie Nowe Horyzonty (KULISY WROCŁAWIA)
Kliknij, aby powiększyć
Grzegorz Niedziela, kierownik techniczny Kina Nowe Horyzonty fot. Beata Turska
Grzegorz Niedziela, kierownik techniczny Kina Nowe Horyzonty

Jesteś jedną z tych osób, które siedząc w kinowym fotelu, zerkają przez ramię, by zobaczyć skąd na ekran wysącza się magia? Zajrzyj z nami do kabiny projekcyjnej we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty.

Reklama

Zacznijmy od tego, że mające dziewięć sal Kino Nowe Horyzonty nie jest jednym z wielu multipleksów, w których można zobaczyć wyłącznie filmy dostarczone tam w postaci cyfrowej.

Czasem analogowo...

W ramach różnych wydarzeń (takich jak np. cykl Akademia Kina Światowego, festiwalowe retrospektywy wielkich reżyserów albo pokazy specjalne) wyświetlane są także filmy na taśmie 35 mm, a to oznacza, że wciąż jeszcze są tu oldskulowe, głośno terkoczące projektory analogowe z wielką latarnią oraz olbrzymią ilością bloczków i rolek po których wędruje taśma filmowa.

Jest także inny sprzęt, który umożliwia takie projekcje, np. system talerzowy, czyli napędzane przez silniki wielkie platery, na których kładzie się zmontowane kopie, stoliki montażowe, sklejarki i przewijarki a wśród nich także ręczna przewijarka z wielką korbą, którą trudno czasem wyhamować.

Film przeciętnej długości to kilka kilometrów taśmy, która trafia do kina w kilku rolkach zapakowanych w osobne puszki. Na taśmie, często już bardzo sfatygowanej, poza mnóstwem pojedynczych nieruchomych klatek, zapisany jest także dźwięk w formacie optycznym. Kinooperator łączy fragmenty w całość, a potem taka ogromna, bardzo ciężka szpula ląduje na talerzu. Za pośrednictwem systemu bloczków taśma wędruje na projektor, skąd wraca na kolejny talerz, gdzie od razu jest gotowa do kolejnej projekcji.
Grzegorz Niedziela, kierownik techniczny Kina Nowe Horyzonty

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Projektory analogowe do projekcji  filmów na taśmie 35 mm fot. Oleksandr Poliakovsky
Projektory analogowe do projekcji filmów na taśmie 35 mm

W kabinie projekcyjnej, którą odwiedziliśmy, są dwa takie urządzenia. Dlaczego nie wystarczy jedno?  

– Rolki filmowe, które dostajemy np. z Filmoteki Narodowej, nie zawsze możemy skleić w całość, więc gramy je „na przejścia”: piętnaście minut na jednym projektorze, kolejne piętnaście na drugim i tak na zmianę – tłumaczy Grzegorz Niedziela.

...a czasem cyfrowo

Kino ma oczywiście także nowoczesne laserowe projektory cyfrowe Barco, które odtwarzają film z twardego dysku, a dzięki dodatkowemu systemowi umożliwiają również projekcje 3D.  W Kinie Nowe Horyzonty zamontowany jest system 3D XPAND z okularami aktywnymi. Dzięki temu rozwiązaniu projekcje 3D mogą być wyświetlane na ekranach perłowych, a nie srebrnych, które nie sprawdzają się najlepiej podczas normalnych projekcji 2D.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Jedna z kabin projekcyjnych w Kinie Nowe Horyzonty fot. Oleksandr Poliakovsky
Jedna z kabin projekcyjnych w Kinie Nowe Horyzonty

Wózki, szafy, a na dokładkę skarb i mostki

Wszystkie projektory zamontowane są na ruchomych platformach, dzięki czemu można je przestawiać w zależności od potrzeb.

– Okienko projekcyjne nie jest duże, dlatego musimy manewrować sprzętem. Jeśli na przykład chcemy zagrać projekcję z taśmy 35 mm „na przejścia”, w okienku stawiamy dwa projektory analogowe, jeśli projekcja odbywa się z kopii cyfrowej na ich miejsce wjeżdża projektor DCP – mówki kierownik Niedziela.

W kabinie jest także m.in. szafa dźwiękowa, w której oprócz dużej liczby wzmacniaczy pracują dwa procesory dźwięku Dolby. Pierwszy z nich  to nowoczesny procesor, który odpowiada za dźwięk podczas projekcji cyfrowych, drugi przeznaczony jest do projekcji analogowych.

– To skarb, bo ten procesor nie jest już produkowany, a to ostatni model, za pomocą którego możemy odtworzyć dźwięk z taśmy analogowej. Chociaż właśnie przechodzimy modernizację i montujemy nowocześniejszy sprzęt, nie możemy z niego zrezygnować – mówi Grzegorz Niedziela.

Projektory analogowe obsługuje się z kabiny, cyfrowymi można sterować zdalnie, za pomocą systemu zarządzania projekcją TMS. Jednak operatorzy i tak muszą mieć wszystko pod kontrolą, reagować na usterki, kontrolować sprzęt i wykonywać mnóstwo innych czynności. Między dziewięcioma kabinami poruszają się niedostępnymi dla widzów bocznymi korytarzami i mostkami, które widać z foyer.

Kino inne niż wszystkie

Kino Nowe Horyzonty działa od 10 lat. Jest miejscem wielu ważnych wydarzeń, w tym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, American Film Festival, przeglądów filmów z krajów azjatyckich, kina z Hiszpanii, Francji czy Włoch, różnych cykli takich np. jak Nowe Horyzonty dla Seniora czy Wózkownia (seanse dla rodziców z małymi dziećmi), a także seansów związanych z projektami edukacyjnymi.

W czasie pokazów specjalnych można tu obejrzeć filmy, których nie da się znaleźć w innych kinach, np. słynną „Deszczową piosenkę”, na którą kino zaprasza w Walentynki. W cyklu Sztuka na ekranie można tu także zobaczyć  transmisje oper z Nowojorskiego Metropolitan Opera, spektakli National Theatre w Londynie oraz arcydzieł światowego malarstwa.

Obiekt przechodzi właśnie gruntowną modernizację (obejmującą m.in. wymianę sprzętu do projekcji, remont sal, odnowienie foyer, wymianę windy oraz instalowanie nowego systemu klimatyzacji), która rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku i zakończy się latem. Kino jednak cały czas działa: remont odbywa się etapami, więc seanse odbywają się tak jak dotąd.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl