Kaplica Chrystusowa - niezwykły zabytek
Kaplica szpitala Bethanien pochodzi z 1871 r. To jednonawowy budynek stający w ciągu zwartej zabudowy. Wyróżniają go jedynie strzeliste okna. Została wybudowana w stylu neogotyckim. W oknach zachowały się ozdobne maswerki, ale po witrażach nie ma już niestety śladu.
Leksykon architektury Wrocławia opisuje oryginalny układ wnętrza budynku. Pod całym korpusem znajduje się sklepiona kondygnacja piwniczna, a nad nią - sala zebrań ze stropem wspartym na słupach.
– Pierwotnie kaplica z wyodrębnioną częścią prezbiteryjną nakryta była odsłoniętą więźbą dachową typu wieszarowego o przekroju łuku Tudorów. Całą północną część budowli zajmowała klatka schodowa – opisuje Leksykon Architektury Wrocławia.
– Jak wynika z zachowanych fragmentów, wnęki okienne pokryte były freskami o motywach roślinnych. Ornament elewacji i stolarka wewnętrzna zdradza fascynację autora projektu zarówno angielskim neogotykiem (tudorowski strop), jak i klasycyzmem (fryz elewacji) – czytamy dalej w Leksykonie Architektury Wrocławia.
Układ i konstrukcja wnętrza (żeliwne kolumienki dolnej kondygnacji) zdradzają inspirację ówczesnym budownictwem przemysłowym.
To była piękna kaplica
W pomieszczeniach sąsiedniego, dawnego szpitala przy Traugutta powstaną mieszkania i apartamenty. Okolica zyskała wiele nowych budynków mieszkalnych, a nabrzeże Oławy trasy spacerowe.
W stanie całkowitej ruiny pozostaje jednak dawny kościół ewangelicki przy Żabiej Ścieżce. Obiekt niszczeje już od dziesięcioleci.
W powojennej historii Wrocławia był w rękach wspólnoty religijnej, czyli przez nią był użytkowany. Właścicielem obiektu pozostaje Skarb Państwa.
Galeria zdjęć
Kaplica Chrystusowa nie doczekała się remontu
Ideę odbudowy podjęto w 1983 roku dla zgromadzenia Kościoła Chrystusowego, prace nie wyszły jednak poza fazę projektu. W 1991 roku zawalił się dach budowli i kaplica do tej pory pozostaje bez dachu. Zabezpieczono jedynie ściany.
Zobacz na zdjęciach, jak obecnie wygląda kaplica, również ze środka.