wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:05

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wzgórza we Wrocławiu. Sprawdź listę wszystkich wzniesień w mieście [MAPA]

Stolica Dolnego Śląska leży na terenie Pradoliny Wrocławskiej, co oznacza, że jest to w większości nizinny teren. Mimo tego położenia, w mieście i tak znajdziemy bogaty wachlarz wzgórz i wzniesień. Każde z nich służy mieszkańcom jako miejsce na pikniki w lecie oraz jako tory saneczkowe w zimie. Można z nich również oglądać panoramę miasta. Sprawdźcie mapę wszystkich wzgórz we Wrocławiu i poznajcie związane z nimi ciekawostki.

Wzgórza we Wrocławiu

We Wrocławiu znajdziecie aż 22 wzgórza, które są rozsiane po całym mieście. Najwyższe z nich to Wzgórze Maślickie o wysokości 157 m n.p.m. oraz Wzgórze Gajowe 155 m n. p. m. Najniższym z nich jest Szaniec Panudrów o wysokości 114 m n.p.m.

Mówiąc o wzniesieniach w mieście, trzeba pamiętać o ich wybitności, czyli to, na ile dana góra wyróżnia się spośród otoczenia. Wybitność wspomnianego Wzgórza Maślickiego to 44 metry, co oznacza, że na właśnie taką wysokość wznosi się w porównaniu do otaczającego je terenu.

W dalszej części artykułu przeczytacie kilka ciekawostek o wybranych wzgórzach, a na samym końcu sprawdzicie mapę wszystkich wzgórz we Wrocławiu!

Wzgórze Oporowskie

Znane również jako Górka Żołnierza. To miejsce, gdzie w 1968 roku został umiejscowiony Cmentarz Żołnierzy Polskich. Na szczycie znajdziecie nekropolię, która jest miejscem spoczynku żołnierzy, przymusowych robotników i ofiar wojennego terroru ze strony hitlerowskich Niemiec. Najbardziej charakterystycznym punktem wzgórza jest jego pomnik upamiętniający Żołnierzy Wojska Polskiego wybudowany na wzór husarskich skrzydeł.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu widok na Górkę Żołnierza i pomnik znajdujący się na szczycie wroclaw.pl
Na zdjęciu widok na Górkę Żołnierza i pomnik znajdujący się na szczycie

Wzgórze Gajowe

Sztucznie usypane wzgórze na Gaju. Powstało podczas wywózki gruzów ze zniszczonych w czasie II wojny światowej budynków. Nazywane jest również Wysypem. Szczyt wzgórza jest miejscem częstych spotkań i imprez dla mieszkańców. W 2017 roku skończono zagospodarowanie terenu u podnóża górki. Jednak Wzgórze Gajowe jest również miejscem o dużym znaczeniu przyrodniczym. Wykształciło się tutaj środowisko przyrodnicze, w którym żyją niespotykane dotąd w Polsce gatunki chrząszczy i pająków.

Wzgórze Andersa

Umiejscowione na wrocławskich Hubach, jest kolejnym usypanym z gruzów po zniszczonych budynkach wzgórzem. Wcześniej nosiło nazwę Wzgórze Władysława Gomółki Wiesława. Na szczycie zaplanowano również budowę Pomnika Ziem Odzyskanych, ale plany ostatecznie nigdy nie doszły do skutku. Po 1990 roku zmieniono nazwę na Wzgórze Andersa. W 2005 roku część wzniesienia rozebrano ze względu na budowę wrocławskiego aquaparku, a w 2017 roku na szczycie powstał tor do jazdy na rowerach, deskorolkach czy hulajnogach.

Wzgórze Gajowickie

Dawne wysypisko śmieci powstałe jeszcze przed wojną. Znajduje się przy ulicy Hallera w pobliżu CH Borek. Prawdopodobnie o wiele bardziej znane pod nazwą Górka Pafawag. Nazwa nawiązuje do nieistniejącego już klubu Pafawag Wrocław i stadionu znajdującego się w okolicy. Patronem zespołu była Państwowa Fabryka Wagonów. To bardzo popularne miejsce do zjeżdżania na sankach podczas zimy oraz do robienia pikników w trakcie lata. U podnóża Wzgórza Gajowickiego znajdziecie siłownię, a z jego szczytu obejrzycie panoramę Grabiszynku oraz Gajowic.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu panorama Wrocławia widoczna ze szczytu Górki Pafawag / Wzgórza Gajowickiego Tomasz Hołod
Na zdjęciu panorama Wrocławia widoczna ze szczytu Górki Pafawag / Wzgórza Gajowickiego

Wzgórze Polskie

Znane również jako Bastion Ceglarski, który powstał w 1585 roku na miejscu XIV-wiecznej Bramy Ceglarskiej. Niestety w trakcie likwidacji murów miejskich w 1807 roku został praktycznie w całości zniszczony. Na ten moment Wzgórze Polskie jest fragmentem Promenady Staromiejskiej, z której obejrzycie panoramę Ostrowa Tumskiego. Nadal możecie zobaczyć ruiny bastionu, które zostały zabezpieczone przez władze miasta. Nie są jednak dostępne do zwiedzania. W pobliżu wzgórza znajdziecie również Panoramę Racławicką.

Mapa Wzgórz we Wrocławiu

Wzgórza we Wrocławiu

Więcej wydarzeń i miejsc z Wrocławia znajdziesz na go.wroclaw.pl | Pobierz dane z Wrocław OpenData

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Powrót na portal wroclaw.pl

WBO 2024