Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Najwyższe Budynki we Wrocławiu
Stolica Dolnego Śląska może pochwalić się drugim najwyższym budynkiem w Polsce. Mowa oczywiście o wieżowcu Sky Tower przy ulicy Powstańców Śląskich, których mierzy 212 metrów, a 206 bez anteny na szczycie. Wyprzedza go jedynie warszawskie Varso. Jakie budynki zajmują kolejne pozycje w rankingu Wrocławia? Oto ich lista:
- Sky Tower — 212 m,
- Archikatedra św. Jana Chrzciciela — 97 m,
- Kościół św. Elżbiety — 91 m,
- Akademik Kredka — 85 m,
- Kościół św. Michała Archanioła — 80 m,
- Kościół św. Augustyna — 78 m,
- Katedra św. Marii Magdaleny — 72 m,
- Akademik Ołówek — 70 m,
- Kościół św. Krzyża — 69 m,
- Artefakt — 64 m.
Wiele z nich to również punkty widokowe we Wrocławiu i więcej o tym przeczytacie tutaj. Za to w dalszej części artykułu poznacie kilka ciekawostek, a na końcu sprawdzicie mapę najwyższych budynków we Wrocławiu.
Sky Tower
Najwyższy budynek we Wrocławiu i zarazem jeden z jego najbardziej charakterystycznych punktów. Widoczny nie tylko w mieście, ale nawet 100 kilometrów dalej od stolicy Dolnego Śląska. Jeśli odpowiednio się przygotujecie, to dostrzeżecie go ze szczytu Ślęzy, a nawet Śnieżki. Wcześniej na jego miejscu stał wieżowiec Poltegor wybudowany w 1982 roku. W 2007 roku został zburzony, a na jego miejscu powstał Sky Tower.
Archikatedra św. Jana Chrzciciela
Najważniejszy symbol Ostrowa Tumskiego we Wrocławiu. Obecna Katedra powstała w XIV wieku, a pierwsze fundamenty postawiono prawdopodobnie około 1000 roku. Na ten moment jest to drugi najwyższy budynek we Wrocławiu. W trakcie II wojny światowej straciła swoje charakterystyczne hełmy znajdujące się na szczycie obu wież, ale 14 sierpnia 1991 roku ustawiono dwa nowe, mierzące 37 metrów hełmy, które obserwujemy do dziś.
Kościół św. Elżbiety
Znany również jako Kościół Garnizonowy albo Bazylika Mniejsza. Kościół św. Elżbiety ma bardzo burzliwą przeszłość, w której zarejestrowano aż 9 różnych katastrof na przestrzeni wieków. Wieża kościoła w 1529 roku mierzyła 132 metry co dałoby bazylice drugie miejsce w rankingu najwyższych budynków. Z punktu widokowego obejrzycie panoramę wrocławskiego rynku oraz Mostek Pokutnic.
Akademik Kredka i Ołówek
Zostały zaprojektowane przez Mariana i Krystynę Barskich w latach siedemdziesiątych, a ich budowę ukończono w 1989 i 1991 roku. Stały się wtedy dwoma najpopularniejszymi i najwyższymi akademikami na Dolnym Śląsku. Przydomek „Kredka i Ołówek” wzięły się od ich bardzo charakterystycznego wyglądu, który przypomina przybory szkolne. Akademik „Kredka” mierzy 85 metrów, a „Ołówek” wznosi się na 70 metrów.
Kościół św. Michała Archanioła
Czasami jest mylony z katedrą z powodu monumentalnych, gotyckich kształtów i nagich ceglanych ścian. Obecna świątynia, powstała w latach 1862-71, ale pierwsze ślady budowli sakralnej w tym miejscu pochodzą jeszcze z około 1120 roku. W czasie budowy zawaliła się północna wieża, ukończono ją, ale jest niższa niż sąsiednia. W latach 1922-1933 w tym kościele modliła się niemiecka filozof i fenomenolog - Edyta Stein.
Mapa Najwyższych Budynków we Wrocławiu
Najwyższe Budynki we Wrocławiu
-
1Kościół św. Krzyża Plac Kościelny 1
-
2
-
3
-
4Akademik Kredka Grunwaldzka 69
-
5Akademik Ołówek plac Grunwaldzki 30
-
6Artefakt Wielka 27
-
7
-
8
-
9
-
10
Więcej wydarzeń i miejsc z Wrocławia znajdziesz na go.wroclaw.pl | Pobierz dane z Wrocław OpenData