Transport do lokalu wyborczego
Osoba posiadająca zaświadczenie o stopniu niepełnosprawności może - wraz ze swoim opiekunem - skorzystać z transportu zorganizowanego przez Miejskie Biuro Wyborcze. Zgłoszenia przyjmowane będą pod numerem telefonu: 71 777 78 83 w dniach:
- od poniedziałku 3 czerwca do piątku 7 czerwca 2024 r., w godz. od 8.00 do 15.00 oraz
- w dniu głosowania, w niedzielę 9 czerwca 2024 r., w godz. od 7.30 do 19.30.
Podczas zgłaszania potrzeby transportu należy podać następujące informacje:
- imię i nazwisko osoby przewożonej i adres, z którego będzie jechać;
- adres obwodowej komisji wyborczej, do której wyborca się udaje;
- numeru telefonu do kontaktu (do wyborcy lub opiekuna);
- czy przewóz będzie się odbywał w towarzystwie opiekuna;
- czy wyborca wymaga pomocy przy poruszaniu się /przemieszczaniu z domu do samochodu i z samochodu do lokalu wyborczego.
Transport do lokali wyborczych nie obejmuje dowozu osób obłożnie chorych, leżących i wymagających transportu sanitarnego. W takich sytuacjach wyborca powinien rozważyć możliwość głosowania korespondencyjnego lub przez pełnomocnika.
Kierowca nie towarzyszy wyborcy podczas głosowania w lokalu wyborczym i nie może pomagać mu w głosowaniu.
Głosowanie korespondencyjne
Głosować korespondencyjnie mogą wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
- do 27 maja 2024 r. - zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych.
- wniosek o zamiarze głosowania korespondencyjnego w formie papierowej należy składać w siedzibie Komisarza Wyborczego we Wrocławiu - Delegatura Krajowego Biura Wyborczego we Wrocławiu przy ul. Podwale 28, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 do 15.30.
- głosować korespondencyjnie można tylko w kraju.
Głosowanie przez pełnomocnika
Głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca wpisany do Centralnego Rejestru Wyborców w stałym obwodzie głosowania we Wrocławiu składa wniosek do Prezydenta Wrocławia.
W imieniu Prezydenta wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa przyjmuje Wydział Spraw Obywatelskich Dział Ewidencji Ludności - Rejestr Wyborców przy ul. G. Zapolskiej 4 pokoje 221, 222 i 223 w godzinach 7.45 do 15.45.
- do 31 maja 2024 r. - składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców
Głosowanie przy użyciu na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a
W lokalu wyborczym wyborca niepełnosprawny może także głosować przy użyciu nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a.
W dniu wyborów obwodowa komisja wyborcza wraz z kartą do głosowania wyda wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, nakładkę na tę kartę. Po oddaniu głosu wyborca obowiązany jest zwrócić komisji obwodowej nakładki na karty.
Korzystanie z pomocy innej osoby w trakcie głosowania w lokalu wyborczym
Wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, może pomagać w głosowaniu w lokalu wyborczym inna osoba, w tym także niepełnoletnia.
Pomoc ta może mieć tylko techniczny charakter; nie może ona polegać na sugerowaniu wyborcy sposobu głosowania lub na głosowaniu w zastępstwie tego wyborcy. Dopuszczalne jest, aby na życzenie wyborcy niepełnosprawnego w pomieszczeniu za zasłoną przebywała osoba udzielająca pomocy. Osobą tą nie może być członek komisji ani mąż zaufania.
Natomiast komisja jest obowiązana, na prośbę wyborcy niepełnosprawnego, do przekazania ustnie treści obwieszczeń wyborczych w zakresie informacji o komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatach i listach kandydatów.
Szczegółowe informacje (oraz wzory wniosków o udostępnienie wybranych form pomocy) znajdują się na stronie internetowej Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.
Źródło: materiały organizatorów