wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. IPN zaprasza na wspólne sprzątanie terenu dawnego obozu na Sołtysowicach
Kliknij, aby powiększyć
Teren dawnego obozu pracy przymusowej na wrocławskich Sołtysowicach. W kółku fragment archiwalnego zdjęcia baraków. W tle zdjęcie przedstawiające teren obozu współcześnie. IPN Wrocław / fotopolska
Teren dawnego obozu pracy przymusowej na wrocławskich Sołtysowicach. W kółku fragment archiwalnego zdjęcia baraków. W tle zdjęcie przedstawiające teren obozu współcześnie.

17 czerwca w sobotę, IPN Wrocław zaprasza do wspólnego porządkowania terenu po byłym niemieckim obozie pracy przymusowej Burgweide na wrocławskich Sołtysowicach. W latach 1940-1945 w obozie przebywało kilka tysięcy więźniów, kierowanych do prac przymusowych na terenie całego Breslau. Największą grupę wśród nich stanowili Polacy.

Reklama

Arbeitslager Burgweide rozciągał się na przestrzeni 15 hektarów, ogrodzonych drutem kolczastym. Więźniowie mieszkali w kilkudziesięciu barakach. Początkowo był obozem przejściowym. Po krótkim pobycie więźniów kierowano do zakładów pracy, gospodarstw rolnych bądź do innych obozów. Sytuacja zaczęła się zmieniać jesienią 1944 roku. Po upadku powstania warszawskiego, do Burgweide zaczęli być kierowani mieszkańcy okupowanej Warszawy. Obóz przekształcono wówczas w miejsce stałego zakwaterowania. W trakcie oblężenia Festug Breslau w 1945 roku, liczba jego mieszkańców podwoiła się do 10-12 tysięcy osób.

- Większość Auslanderów Niemcy skoszarowali w obozie w Sołtysowicach, bo nasze rozproszenie po całym mieście wydawało im się niebezpieczne. Perspektywą pobytu w obozie w Sołtysowicach byłam dosyć zaniepokojona, tym bardziej, że zaczęłam się źle czuć. Byłam w ciąży – wspominała Janina Skorupińska (1922-1997), jedna z pracownic przymusowych deportowanych do Breslau. (Cytat pochodzi z książki „Niewolnicy w Breslau. Wolni we Wrocławiu. Wspomnienia Polaków wojennego Wrocławia”.)

Zostały po nich buty, szachy, gwizdek…

Obóz zlikwidowano 7 maja 1945. O jego ofiarach przypominają dziś obelisk i krzyż ustawione przy ulicy Poprzecznej. W trakcie prowadzonych w ubiegłym roku badań archeologicznych, na terenie dawnego obozu znaleziono blisko 400 zabytkowych przedmiotów. Możecie obejrzeć je w naszej galerii zdjęć (link poniżej).

Wspólne sprzątanie w sobotę 17 czerwca

Jeśli chcielibyście bliżej poznać historię tego miejsca i pomóc je uporządkować, przyjdźcie w sobotę o godzinie 12.30 pod filię nr 19 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Sołtysowickiej 29 H.

Jak informuje IPN, udział w sprzątaniu zapowiedzieli harcerze i mieszkańcy osiedla Sołtysowice. Organizatorzy zapraszają jednak wszystkich, którzy chcą dołączyć do akcji. Na miejscu dostępne będą  rękawiczki i worki. Działki, które będą sprzątane zostaną ogrodzone taśmą.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl