wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 06:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wspaniała czwórka

Wspaniała czwórka

Data publikacji: Autor:

Czworo naukowców z Wrocławia zostało zakwalifikowanych do grona finalistów XIV edycji Nagród Naukowych Polityki. Troje z nich, mgr Łukasz Andrzejewski, dr hab. Tomasz Niedzielski i dr Małgorzata Zakrzewska, to pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego. Dr inż., Grzegorz Soboń reprezentuje Politechnikę Wrocławską.

Reklama

W finale znalazło się w sumie 15-stu naukowców z całej Polski. Kapituła konkursu chce wyróżniać przede wszystkim tych młodych i aktywnych. Laureatów poznamy na uroczystej gali 19 października. Otrzymają jednorazowe stypendia w wysokości 30 tysięcy złotych. Po 10 tysięcy otrzymają wszyscy pozostali finaliści. Nagrody przyznaje Fundacja Tygodnika Polityka, która w 2001 roku rozpoczęła program stypendialny skierowany do młodych naukowców „Zostańcie z nami!”, Który od 2011 funkcjonuje pod obecną nazwą. Do tej pory Fundacja wsparła 227 naukowców kwotą ponad 5,3 mln zł.

Kim są wrocławscy laureaci?

Mgr Łukasz Andrzejewski – absolwent filozofii UWr, MISH „Artes Liberales” na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studiów Doktoranckich Nauk o Polityce, Filozofii i Socjologii. Pracę doktorską „Ujawnianie polityczności. Związki pomiędzy filozofią, polityką, estetyką i sztuką w Le Partage du sensible Jacques’a Ranciere’a”, napisał pod kierunkiem prof. Adama Chmielewskiego. Jego zainteresowania naukowe obejmują filozofię polityczną, antropologię medycyny, historię medycyny i zdrowie publiczne. Jest autorem książki "Polityka nowotworowa”, w której bada sposób funkcjonowania zarówno samej choroby nowotworowej, jak i pacjentów onkologicznych, od poziomu instytucji politycznych i regulacji prawnych, aż po kulturowe, głównie filmowe przedstawienia. Aktualnie pracuje nad nową książką, która poświęcona będzie miejscu, jakie psychiatria zajmuje w ramach społecznych, politycznych i ekonomicznych procesów modernizacyjnych w Polsce po 1989 roku.

Dr hab. Tomasz Niedzielski pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Instytucie Geografii i Rozwoju Regionalnego na Wydziale Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska. Kieruje Zakładem Geoinformatyki i Kartografii. Jest ekspertem z zakresu modelowania i prognozowania przebiegu zjawisk środowiskowych, ze szczególnym uwzględnieniem zastosowań metod modelowania matematycznego w hydrologii, oceanografii i geofizyce. Specjalizuje się w projektowaniu i budowie automatycznych systemów prognozujących powodzie oraz przewidujących zmiany poziomu oceanu. Z wykształcenia jest matematykiem i geografem, posiada stopnie naukowe doktora nauk technicznych w zakresie geodezji i kartografii oraz doktora nauk o Ziemi w dyscyplinie geografia. Dotychczas kierował kilkoma dużymi projektami badawczymi, m.in. Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Narodowego Centrum Nauki.

Dr Małgorzata Zakrzewska jest adiunktem w Zakładzie Inżynierii Białka na Wydziale Biotechnologii UWr. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół inżynierii białka, struktury i funkcji białek, biologii molekularnej, biologii komórki, mechanizmów przekazywania sygnału oraz bionanotechnologii. Jest absolwentką biotechnologii Politechniki Wrocławskiej. Studiowała też na Uniwersytecie w Galway. W Zakładzie Medycyny Sądowej wrocławskiej Akademii Medycznej prowadziła badania nad molekularnymi metodami diagnozowania zespołu Downa. Działalność zawodową związała z badaniami nad białkami z rodziny fibroblastycznych czynników wzrostu oraz ich receptorami. W swoich badaniach poprzez techniki inżynierii białka modyfikuje czynniki wzrostowe, tak, aby stały się odpowiednie do zastosowań terapeutycznych. Zajmuje się również wewnątrzkomórkową funkcją czynników wzrostowych, ich oddziaływaniami z innymi białkami, a także wpływem procesu translokacji na zaprogramowaną śmierć komórek. Od 2011 r. należy do Akademii Młodych Uczonych i Artystów.

Dr inż. Grzegorz Soboń pracuje na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Zajmuje się tematyką laserów i wzmacniaczy światłowodowych, laserów femtosekundowych wykorzystujących grafen oraz optycznych grzebieni częstotliwości. Jest współautorem 34 publikacji w czasopismach z listy filadelfijskiej, ponad 40 referatów konferencyjnych oraz 6 patentów w UP RP i międzynarodowego zgłoszenia patentowego PCT. Od 2009 roku uczestniczył łącznie w ośmiu projektach badawczych poświęconych laserom i wzmacniaczom światłowodowym, laserom na bazie grafenu oraz wibrometrii laserowej. Obecnie pełni rolę kierownika dwóch projektów badawczych. Jest laureatem głównej nagrody w konkursie o Nagrodę Centrum Badawczego ABB oraz dwukrotnym stypendystą programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W roku akademickim 2012/2013 otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia, a jego praca magisterska została nagrodzona w ogólnopolskim konkursie imienia Profesora Adama Smolińskiego na najlepsze prace dyplomowe z zakresu optoelektroniki.

Bej, Fot: archiwum Uniwersytetu Wrocławskiego, telewizja studencka Styk

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama