Fontanny to z pewnością ulubione miejsca każdego, kto w centrum miasta ma spędzić dłuższą chwilę w lecie. Dają chwilę orzeźwienia i ochłody. Są włączane co roku 1 kwietnia. Ale zima im szkodzi.
– Właśnie zakończyliśmy tegoroczny sezon fontannowy, od dziś rozpoczną się prace przygotowawcze do sezonu zimowego. Na okres jesienno - zimowy, pomiędzy listopadem a marcem, wszystkie nasze fontanny są wygaszane i nie pracują – wyjaśnia Ewa Mazur ze ZDiUM.
Dlaczego fontanny muszą być wyłączone na zimę?
Ma to ścisły związek z pogodą i niskimi temperaturami, przy których mogłoby dojść do zamarznięcia wody krążącej w zamkniętym obiegu i uszkodzenia instalacji.
Z początkiem listopada, po spuszczeniu wody, następuje demontaż oraz zabezpieczanie zewnętrznych elementów instalacji, konserwacja silników, pomp oraz elektroniki.opowiada Ewa Mazur.
Wszystkie fontanny mają zamknięty obieg wody, co jest rozwiązaniem ekologicznym, ekonomicznym i praktycznym. Największą pojemność 35 metrów sześciennych ma fontanna na wybrzeżu Wyspiańskiego, najmniejszą - „Smoki” na placu Solnym - 1,5 metra sześciennego.
Pod opieką Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta jest 9 fontann. Są to:
- fontanna na pl. Gołębim w Rynku, nazywana przez mieszkańców fontanną „Zdrój”,
- fontanna na pl. Solnym - „Smoki”,
- fontanna na pl. Uniwersyteckim - ,,Szermierz'',
- fontanna na pl. Jana Pawła II - alegoria Walki i Zwycięstwa,
- fontanna na pl. Orląt Lwowskich,
- fontanna na ul. Szewskiej - na skwerze przy kościele p.w. Marii Magdaleny,
- fontanny przy Wybrzeżu Wyspiańskiego,
- fontanna na ul. Oławskiej,
- fontanna na odrestaurowanym ryneczku starego Psiego Pola.
Warto wspomnieć, że fontanny podlegają konserwacji nie tylko w sezonie zimowym. w ciągu ostatnich 12 miesięcy remont przeszła na przykład fontanna na pl. Gołębim. Wymieniono w niej szklane tafle. Z kolei na placu Orląt Lwowskich w fontannie uzupełniono spękania i wyłożono nową okładzinę. Ale najbardziej okazały remont i renowację marmurowego basenu przeszła fontanna Szermierz przy Uniwersytecie Wrocławskim.
– Przed rozpoczęciem kolejnego sezonu planujemy wymianę i remont urządzeń sterujących pracą fontanny na ryneczku starego Psiego Pola, które ucierpiały wskutek zalania sterowni podczas nawalnych opadów. Prace wykonamy między grudniem a marcem przyszłego roku – mówi Ewa Mazur.
Trzeba wymienić tam szafkę wraz z rozdzielnią i okablowaniem, szacunkowy koszt tych prac to 40 000 zł. Dla porównania - koszt przeprowadzonych prac przy innych fontannach w tym roku przekroczył 680 000 zł.
Wszystkie fontanny ponownie będą działać od 1 kwietnia 2024 roku.
Źródło: ZDiUM