wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocławski uczony laureatem prestiżowej nagrody

„Historyczny atlas chasydyzmu” profesora Marcina Wodzińskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego został wyróżniony tytułem National Jewish Book Award 2018.

Reklama

Prof. Marcin Wodziński jest kierownikiem Katedry Judaistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Jego „Historyczny atlas chasydyzmu”, w opracowaniu Waldemara Spallka, to pierwsza przekrojowa analiza rozwoju chasydyzmu.

Chasydyzm to ruch religijny wyrosły z judaizmu, w którym obok prawa i tradycji istotne znaczenie mają elementy mistyczne. Narodził się w XVIII wieku na Podolu, ale szybko jego wpływy sięgnęły terenów dzisiejszej Litwy i środkowej Polski. W tej fazie najważniejszymi ośrodkami chasydyzmu były m.in. Leżajsk, Międzyrzec, Bracław, Lublin, a z czasem także Kock, Aleksandrów Łódzki i Góra Kalwaria. Dzisiaj najwięcej wyznawców chasydyzmu żyje w Izraelu i Stanach Zjednoczonych.

„Atlas chasydyzmu”: pionierskie wydawnictwo

„Historyczny atlas chasydyzmu” został nagrodzony w konkursie National Jewish Book Award 2018. Wyróżnianie się w nim wydawnictwa (w 18 kategoriach), które podejmują temat judaizmu i Żydów. Wśród warunków konkursu są zastrzeżenia: musi to być publikacja anglojęzyczna oraz wydana w USA. Dzieło prof. Wodzińskiego jest firmowane przez Uniwersytet Princeton, a na jego polskie wydanie trzeba jeszcze trochę poczekać.

Prof. Wodziński w dziewięciu rozdziałach omawia powstanie i ekspansję chasydyzmu, jego formy instytucjonalne (dynastie, dwory, domy modlitwy), emigracje, kryzys dwóch wojen światowych i Holokaustu, odrodzenie po 1945 roku, aż po współczesny rozkwit. „Atlas” to 74 wielkoformatowe mapy, 98 ilustracji, wykresy i tabele prezentują w atrakcyjnej wizualnie, łatwej do przyswojenia formie historię chasydyzmu w jego historycznej całości od początków w XVIII wieku do dziś.

– Książka Wodzińskiego pokazuje, że zdjęcie jest warte tysiąc słów, a mapa miliony. Jest to najbogatsza i najbardziej aktualna ilustrowana historia całego procesu powstawania, wzrostu, cierpienia, zdziesiątkowania w Holokauście, a następnie zaskakującej odnowy chasydyzmu we współczesnym świecie – napisał o wydawnictwie prof. Moshe Idel, znany badacz żydowskich ruchów mistycznych. – To lektura obowiązkowa dla zrozumienia tego najważniejszego aspektu judaizmu.

Natomiast prof. Zvi Gitelman, wybitny amerykański socjolog, o wydawnictwie prof. Wodzińskiego napisał, że to praca pionierska i fascynująca.

UWr/w

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl