Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Chodzi o to, by przerwać zaklęty krąg
- Na czym polega program Wrocławska Wygrana Rodzina?
- Ilu wrocławian skorzysta z programu?
- Jak i do kiedy można się zgłosić do projektu?
- Jakiego rodzaju wsparcie otrzymają rodziny w ramach programu?
- To dopiero początek
- Kto pomoże rodzinom?
- Ile to wszystko kosztuje i kto za to płaci?
Życie nie zawsze układa się tak, jakbyśmy chcieli. Bywa, że nierozwiązane problemy są „dziedziczone” przez kolejne pokolenia.
– Tradycja rodzinna to najczęściej powód do dumy. Cieszymy się, gdy możemy naszym dzieciom przekazać to, co wynieśliśmy ze swoich rodzinnych domów – mówi Anna Bytońska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. – Zdarza się jednak i tak, że to, co otrzymaliśmy od poprzednich pokoleń, w życiu nam wcale nie pomaga. Przeciwnie, sprawia, że jest ono trudniejsze. I właśnie dla rodzin, które zmagają się z taką trudną rodzinną tradycją i które nie chcą przekazać jej swoim dzieciom, jest projekt Wrocławska Wygrana Rodzina. Naszym celem jest wsparcie rodzin tak, by zaczęły radzić sobie lepiej w życiu i mogły dać swoim dzieciom lepszą przyszłość.
Chodzi o to, by przerwać zaklęty krąg
Realizujące ten projekt, MOPS skupi się na rodzinach, które doświadczają tzw. „dziedziczenia biedy” i co najmniej od dwóch pokoleń mierzą się z wieloma trudnościami, takimi jak np. bezrobocie, dorosłych, zatrudnienie w nisko płatnych zawodach, niskie aspiracje zawodowe, niski poziom wykształcenia, nałogi, przemoc domowa, złe warunki mieszkaniowe, zły stan zdrowia lub niepełnosprawność członków rodziny czy problemy opiekuńcze i wychowawcze wpływające na brak norm i niepożądane zachowania dzieci.
Dzieci, które dorastają w rodzinach doświadczających dziedzicznej trudnej sytuacji, najczęściej w dorosłym życiu powielają styl życia rodziców i przekazują go swoim dzieciom. Dlatego pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej chcą w ramach projektu przerwać ten zaklęty krąg, pomóc rodzinom zmienić ich sytuację, dać dzieciom lepszy kapitał na przyszłość, wesprzeć je w rozwoju talentów, pomóc rozwijać kompetencje społeczne.Anna Bytońska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu
Na czym polega program Wrocławska Wygrana Rodzina?
Jak informuje Anna Bytońska, Wrocławska Wygrana Rodzina to:
- Innowacyjny program, który jest realizowany tam, gdzie występuje ubóstwo oraz negatywne zjawiska społeczne, które przenoszą się z pokolenia na pokolenie.
- Jest wzorowany na Modelu Przeciwdziałania Dziedziczenia Biedy KOKON, który opiera się na założeniu, że problem dziedziczonego ubóstwa wynika przede wszystkim z oddziaływania środowiska.
- Wsparciem będą objęte nie tylko całe rodziny, ale też otoczenie, w którym funkcjonują. Odbiorcami działań będą przede wszystkim dzieci z rodzin, w których dziedziczy się biedę, a także ich środowisko.
Ilu wrocławian skorzysta z programu?
Z projektu skorzysta w sumie 16 rodzin z dziećmi z 3 wrocławskich osiedli:
- Ołbin,
- Plac Grunwaldzki,
- Przedmieście Oławskie.
Z projektu skorzystają także ci, którzy pomagają rodzinom: organizacje pozarządowe, szkoły, instytucje kultury i pomocy społecznej, ponieważ projekt zakłada współprace tych podmiotów we wspieraniu rodzin.
Jak i do kiedy można się zgłosić do projektu?
By zgłosić się do projektu należy spełniać podstawowe kryteria:
- mieszkać na jednym ze wskazanych osiedli,
- korzystać z pomocy społecznej lub borykać się z problemami społecznymi,
- doświadczać dziedzicznej biedy w co najmniej dwóch pokoleniach,
- złożyć w terminie dokumenty w jednym z terenowych biur ośrodka.
Są tez kryteria dodatkowe, takie jak: samotne rodzicielstwo czy współpraca z asystentem rodziny w wyniku decyzji sądu.
Formularze rekrutacyjne należy zgłosić do pracownika socjalnego (z zespołu, który odpowiada za rejon, w którym mieszkasz) do 31 maja 2025 r.
Uwaga:
- Mieszkańcy osiedli Ołbin i Plac Grunwaldzki składają formularz do Zespołu Terenowej Pracy Socjalnej nr 3 z ul. Nowowiejskiej 102.
- Mieszkańcy osiedla Przedmieście Oławskie do Zespołu Terenowej Pracy Socjalnej nr 5 z ul. Kniaziewicza 29.
Projekt wystartuje po 31 maja i będzie trwał do kwietnia 2027 roku.
Jakiego rodzaju wsparcie otrzymają rodziny w ramach programu?
Jak zapowiada Anna Bytońska, w ramach programu rodziny otrzymają od różnego rodzaju wsparcie, kierowane zarówno do całych rodzin jak i osobno do opiekunów i dzieci.
MOPS zorganizuje między innymi:
- warsztaty wyjazdowe, zapoznawcze, wprowadzające do projektu,
- wsparcie asystenta rodziny,
- warsztat komunikacji w rodzinie,
- usługi opiekuńcze i specjalistyczne,
- wsparcie pielęgniarki środowiskowej,
- samopomoc sąsiedzką,
- bon finansowy na realizację rodzinnego projektu.
- Rodzice będą mogli skorzystać z warsztatów z komunikacji, bycia asertywnym, finansów domowych, pierwszej pomocy.
- Dzieci i młodzież otrzymają m.in. wsparcie mentora, psychologa, kursy rozwoju talentów czy doradztwa zawodowego.
To dopiero początek
Najważniejszym celem, jaki stawia przed sobą Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, jest zmienienie sytuacji potrzebujących pomocy rodzin w taki sposób, by zaczęły sobie lepiej radzić w życiu i mogły dać dzieciom lepszą przyszłość.
Bazując na programie Wrocławska Wygrana Rodzina MOPS chce wypracować skuteczniejszy system pomocy rodzinom i w przyszłości realizować go na terenie całego miasta.
– Dzięki temu rodziny doświadczające trudności będą miały szansę na jeszcze lepszą pomoc: kompleksową, spersonalizowaną, lepiej skoordynowaną, angażującą nie tylko instytucje czy podmioty, ale całe otoczenie rodziny (np. bliższych i dalszych sąsiadów, społeczność osiedla itp.) – mówi Anna Bytońska.
Kto pomoże rodzinom?
Projekt będzie trwał do kwietnia 2027 roku Realizuje go Gmina Wrocław – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (jako partner wiodący) oraz 3 organizacje pozarządowe:
- Fundacja Ładne Historie na placu Grunwaldzkim,
- Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej na Przedmieściu Oławskim,
- Żółty Parasol i Przyjaciele na Ołbinie.
Szczegółowe informacje o projekcie można znaleźć na stronie programu.
Ile to wszystko kosztuje i kto za to płaci?
Całkowita wartość projektu to blisko 3 mln zł.
a w tym:
- wkład z Funduszy Europejskich: 2, 8 mln zł
- wkład ze środków dotacji celowej (budżetu państwa): prawie 150 tys. zł
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Społecznego PLUS, w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, Priorytet V „Innowacje społeczne (innowacyjne działania społeczne)”.
Szczegółowe informacje o modelu działania znajdują się TUTAJ.