wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław.pl na dzień dobry – posłuchaj, czym dziś żyje Wrocław [31.10.2022]
Kliknij, aby powiększyć
„Wrocław.pl na dzień dobry”. fot. wroclaw.pl
„Wrocław.pl na dzień dobry”.

W najnowszym odcinku „Wrocław.pl na dzień dobry” świeża dawka newsów z Wrocławia (player znajduje się na samym dole pod tekstem). W poniedziałek, 31 października – Halloween. Zobaczcie, gdzie we Wrocławiu można wypożyczyć lub kupić ciekawy strój. Dowiedzcie się jak nie dać się okraść na cmentarzu oraz jakich zasad należy przestrzegać, wybierając się na groby najbliższych. Na koniec dobra informacja – na Pilczycach powstanie skatepark.

Reklama

Przywitaj dzień z „Wrocław.pl na dzień dobry”. Dzisiejszy odcinek znajdziesz na końcu tego artykułu oraz na platformie Spotify. A o czym mówimy?

Zabawy na Halloween

W poniedziałek, 31 października – Halloween. Tego dnia dzieci i dorośli przebierają się za mroczne postaci – wampiry, kościotrupy czy wiedźmy, a na imprezach rządzi podświetlana, wydrążona dynia. W kontrze do tego zabawowego, halloweenowego „mroku” w wielu szkołach, przedszkolach, parafiach i wspólnotach katolickich organizowane są bale świętych, korowody i dyskoteki, zwane też… chrystotekami. Ich uczestnicy często przebierają się za świętych lub anioły.

Idea takich zabaw jest na wskroś chrześcijańska, bo dzień później, 1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. Wspominamy wszystkich tych, którzy poszli do nieba, a niekoniecznie zostali beatyfikowani. Dla nas - chrześcijan ta uroczystość jest podszyta radością a nie strachem. Cieszymy się, że Chrystus jest zwycięzcą śmierci.
- mówi ks. Piotr Rozpędowski

Np. Bal Wszystkich Świętych organizuje w poniedziałek, 31 października, wspólnota Wiosna Rodzin w parafii św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida (31 października o godz. 17) we Wrocławiu. „Obowiązkowe przebranie za wybraną osobę świętą. Zapewniamy świetną zabawę i poczęstunek” – piszą. Więcej o „chrystotekach” przeczytacie na www.wroclaw.pl

A ci, którzy chcą świętować Halloweeen mają każdego roku ten sam dylemat: pirat, policjant czy pielęgniarka? Za kogo się przebrać? Zobaczcie, gdzie we Wrocławiu można wypożyczyć lub kupić ciekawy strój na Halloween, ale też na Andrzejki czy zbliżający się Karnawał. Na www.wroclaw.pl znajdziecie adresy sklepów i wypożyczalni we Wrocławiu.

Zasady bezpieczeństwa na cmentarzu

Jak nie dać się okraść na cmentarzu? Co zrobić, gdy jesteś świadkiem kradzieży? W jaki sposób zabezpieczyć dom przed wyjazdem na groby najbliższych? Wrocławscy policjanci dzielą się cennymi radami, które warto przeczytać przed 1 listopada. Znajdziecie je na wroclaw.pl.

Co np. radzą policjanci? Zabierajmy ze sobą dokumenty i nie pozostawiajmy w samochodzie cennych przedmiotów jak np. torebki, laptopy itp., portfele, dokumenty, telefony komórkowe, klucze – nosimy w zamykanej wewnętrznej kieszeni odzieży, nie pozostawiajmy bez nadzoru na ławkach lub przy nagrobkach, toreb z wartościowymi przedmiotami lub pieniędzmi.

Savoir-vivre na cmentarzu

Cmentarz jest szczególnym miejscem, gdzie oddajemy się zadumie i modlitwie, dlatego ważne jest właściwe zachowanie. Nie wszyscy wiedzą o tym, że na cmentarzach obowiązuje regulamin, którego należy przestrzegać. Czego nie wolno robić?

  • Na teren cmentarza zabrania się np. wprowadzania zwierząt. Taki zapis możemy przeczytać w regulaminie. Obecność czworonoga bywa kłopotliwa dla innych osób, dlatego zostawmy go w domu.
  • Na cmentarzu, podobnie jak w każdym innym miejscu publicznym – obowiązuje całkowity zakaz palenia. Nie można również być pod wpływem alkoholu lub środków odurzających (grozi za to mandat).
  • Zrezygnujmy z głośnych rozmów towarzyskich czy telefonicznych. Pamiętajmy, że w tym miejscu należy przestrzegać ciszy. A co zrobić, jeżeli wybieramy się na cmentarz z małym dzieckiem?
  • Jeśli jesteśmy rodzicami, zadbajmy o to, aby dzieci nie zaburzały tego dnia - nie krzyczały, nie biegały po cmentarzu. Nauczmy swoje pociechy, że 1 listopada jest szczególnym dniem, poopowiadajmy im o bliskich zmarłych, żeby wiedziały przy czyim grobie w danej chwili się modlimy.
  • Niewłaściwym zachowaniem, które pokazuje brak szacunku jest również siadanie na grobie, podpieranie się czy kładzenie na nim swoich prywatnych przedmiotów, m.in. torebki. Według przesądów, dotykanie grobów bez powodu może sprowadzić nieszczęście.

Likwidacja grobów 

1 listopada i Dzień Zaduszny to moment, żeby pomyśleć o sprawach ciut przyziemnych. Sprawdźcie, czy grób waszych najbliższych jest nadal opłacony i czy nie grozi mu likwidacja. Na większości grobów we Wrocławiu likwidacja grobu jest możliwa po 20 latach od pogrzebu, o ile nie zostanie uregulowana opłata za miejsce pochówku. Decyzja o likwidacji grobu nie jest podejmowana z dnia na dzień. Najpierw administratorzy przesyłają zawiadomienia o zaległościach w opłatach. Jeśli bliscy lub znajomi nie odpowiadają, informacje o planowanej likwidacji grobu umieszczają na nagrobkach.

Likwidację grobów wymusza deficyt miejsc na nowe pochówki na najstarszych i najbardziej znanych cmentarzach, np. w Śródmieściu. Na części z nich wolnych kwater po prostu nie ma. Dlatego administratorzy muszą podejmować decyzje o likwidacji grobów, które od dawna nie są opłacane.

Na wroclaw.pl znajdziecie specjalny serwis na Wszystkich Świętych – a w nim m.in. przeczytacie, jak dojechać na cmentarze, gdzie zaparkować, ile kosztują znicze i chryzantemy, gdzie znaleźć groby znanych wrocławian, oraz zobaczycie galerię najciekawszych i najbardziej oryginalnych nagrobków na wrocławskich cmentarzach.

Skatepark na Pilczycach 

Na koniec dobra informacja dla mieszkańców Pilczyc i pobliskich osiedli. Na Pilczycach, na skwerze otoczonym ulicami Rękodzielniczą, Górniczą i Tkacką, przez wiele lat istniał betonowy zbiornik przeciwpożarowy. W połowie października rozpoczęły się prace, które zupełnie zmienią funkcję tego miejsca. Zamiast starego zbiornika, o wymiarach 20 na 31 metrów powstanie skatepark.

Skatepark będzie miał formę gładkiej, żelbetowej płyty z wyprofilowanymi przeszkodami przystosowanymi do jazdy na deskorolkach, łyżworolkach, hulajnogach i rowerach. Miejsce będzie oświetlone. Inwestycja to jeden z projektów realizowanych w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Jej koszt to 2,7 mln. Miejsce będzie dostępne dla mieszkańców w drugiej połowie 2023 roku.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl