Wyróżnienie Wrocławianki Roku otrzymują mieszkanki miasta, których nietuzinkowa i ważna społecznie działalność daje przykład innym kobietom. To już piąta edycja tego wydarzenia. Do tej pory nominowano 213 kobiet, z tego 32 otrzymały wyróżnienia w siedmiu kategoriach. W tym roku zostały one wybrane spośród 52 nominowanych, przez kapitułę złożoną z członkiń Wrocławskiej Rady Kobiet oraz laureatek poprzedniej edycji konkursu.
Rozpoznawalna wrocławska marka
Jak twierdzi Alina Szeptycka z Wrocławskiej Rady Kobiet, wydarzenie to stało się już rozpoznawalną wrocławską marką.
Naszym celem jest promowanie aktywnych, twórczych i inspirujących kobiet, które mimo swojego działania często nie są szerzej znane.Alina Szeptycka
Według Aliny Szeptyckiej celem przedsięwzięcia jest również współpraca i promowanie idei siostrzeństwa i solidarności, które są przeciwwagą dla patriarchalnej rywalizacji.
Siedem ważnych kategorii
Podownie jak w minionych latach, również w tym roku laureatki tego wyróżnienia wybrano w siedmiu kategoriach działalności – równościowej, społeczno-edukacyjnej, proekologicznej, naukowo-badawczej, artystycznej, small biznes oraz w kategorii specjalnej: Teraz Młodość – Siła Młodości.
Co roku poznajemy tu wiele wspaniałych, wartościowych, niesamowitych osób. Te spotkania są zawsze bardzo energiczne, energetyczne i zwykle bardzo inspirujące, czyli takie jak wrocławskie kobiety.Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia
Doceniono obronę praworządności
Wrocławianką Roku w kategorii działalność równościowa została Ewa Trojanowska - ikona wrocławskiego ruchu wolnościowego, propagatorka praw człowieka.
Od lat aktywnie domaga się przywrócenia w Polsce praworządności i poszanowania praw mniejszości LGBTQ+, uchodźców oraz innych marginalizowanych grup społecznych. Jak sama mówi, wierzy w niezbywalne prawo do obywatelskiego nieposłuszeństwa. Nie boi się głośno manifestować swoich poglądów, nawet gdy jest to ryzykowne.
Istotna uważność na potrzeby drugiego człowieka
W katergorii działalność społeczna i edukacyjna statuetkę otrzymała Izabela Jóźwik - wiceprezeska Stowarzyszenia Bliżej Siebie, która współtworzy i koordynuje oddolną inicjatywę społeczną Zupa na Wolności.
Dzięki niej w każdą niedzielę osoby w kryzysie bezdomności mogą na placu Wolności we Wrocławiu otrzymać ciepły posiłek. Pracuje nad kolejnymi inicjatywami, m.in. z obszaru przyjaznej cyfryzacji, aby zmniejszać wykluczenie społeczne.
Wrocław staje się coraz bardziej zielony
Zwyciężczynią w kategorii działalność ekologiczna została Agnieszka Dusza, która aktywnie wpływa na poprawę jakości życia wrocławian realizując zielone projekty.
Zainicjowała m.in. połączenie wrocławskich osiedli Zieloną Siecią Rowerowo-Pieszą. Przygotowała koncepcję utworzenia sadów osiedlowych połączonych z ogrodami społecznymi, miejsc integrujących i edukujących mieszkańców miasta. Napisała też książkę o życiu w zgodzie z naturą, a także prowadzi warsztaty ekologiczne i spacery przyrodnicze. Od 2024 r. zasiada w Radzie Miasta, gdzie kontynuuje swoją aktywność proekologiczną.
Innowacje na wysokim poziomie
W kategorii działalność naukowo - badawcza Wrocławianką Roku została dr inż. Weronika Urbańska - naukowczyni Politechniki Wrocławskiej, specjalizująca się w inżynierii środowiska, górnictwie i energetyce.
Promuje Wrocław jako miejsce wspierania nowych technologii, nauki i ekologii. Na co dzień kieruje pracami dotyczącymi recyklingu baterii Li-ion oraz wspiera prace nad eksperymentem Space Volcanic Algae (mikroglony w kosmosie), który został wybrany do zrealizowania na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jest też autorką podcastu „Eko znaczy dobrze”, dzięki czemu popularyzuje wiedzę o gospodarce odpadami.
Biznes narodzony z prawdziwej pasji
Statuetkę w kategorii small biznes (mała przedsiębiorczość) odebrała Dagna Zielińska, która pokazuje kobietom, że warto uwierzyć w swoje marzenia i konsekwentnie realizować pasje.
Od zera rozwinęła swoją firmę. Organizuje Targi Dziewiarstwa i Rękodzieła. Jej działania mają wymiar ekonomiczny, edukacyjny i społeczny. Wokół rękodzieła stworzyła społeczność kobiet rzemieślniczek i artystek, którym pokazuje, że można brać sprawy w swoje ręce.
Sztuka pomaga zmieniać ludzi
Z kolei za działalność artystyczną doceniona została Agnieszka Bresler - aktorka, reżyserka prezeska Stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan. Dzięki projektom artystycznym przywraca nadzieję i sprawczość osobom wykluczonym, odbywającym karę pozbawiania wolności.
Wykorzystuje teatr jako narzędzie zmiany społecznej, budowania wspólnoty, wzmacniania kobiet i ich głosów. W Zakładzie Karnym w Krzywańcu współtworzyła nowatorskie Centrum Sztuki Osadzonych - pierwszy ośrodek sztuki w więzieniu. Działania warsztatowo-teatralne zainicjowała również w Zakładzie Poprawczym dla dziewcząt w Zawierciu.
Wiek nie ma znaczenia, liczy się działanie
W kategorii specjalnej Teraz Młodość - Siła Młodości jury przyznało nagrodę Tetianie Zinyk, studentce Uniwersytetu Medycznego, streetworkerce, która pomaga osobom doświadczającym kryzysu bezdomności.
Jest ona koordynatorką wsparcia medycznego w projekcie Ambulatorium Uliczne oraz działa w projekcie Streetbus. Udziela pomocy przedmedycznej i prowadzi działania prewencyjno - edukacyjne związane z przeciwdziałaniem uzależnieniom od alkoholu i środków psychoaktywnych. Pomaga też uchodźcom w zakresie komunikacji i integracji.
Specjalnie zaprojektowane statuetki
Co roku statuetki Wrocławianki Roku 2024 są projektowane przez inną artystkę. Tym razem stworzyła je Agnieszka Bar.
Gali Wrocławianki Roku 2024 towarzyszył koncert Mery Spolsky, która zagrała specjalnie wybrane utwory, nawiązujące do idei kobiecej siły i solidarności.
Organizatorami konkursu są Wrocławska Rada Kobiet i Prezydent Miasta Wrocławia. Producentem wykonawczym Gali była Fundacja Jazz nad Odrą.
Galeria zdjęć
Wrocławianki Roku 2024:
- Działalność równościowa – Ewa Trojanowska
- Działalność społeczna i edukacyjna – Izabela Jóźwik
- Działalność proekologiczna – Agnieszka Dusza
- Działalność naukowo-badawcza – dr inż. Weronika Urbańska
- Działalność small biznes (mała przedsiębiorczość) – Dagna Zielińska
- Działalność artystyczna – Twórczynie – Agnieszka Bresler
- Kategoria specjalna: Teraz młodość - Siła młodości – Tetiana Zinyk