wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Aplikacja Wrocławia o tytuł Zielonej Stolicy Europy przyjęta

Wrocław złożył aplikację do Komisji Europejskiej o tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2019 roku. Właśnie została przyjęta. Łącznie o to miano walczy 14 miast z całej Europy. Tytuł przyznawany jest za działania w zakresie ochrony środowiska i inicjatywy na rzecz podniesienia standardów ekologicznych.

Reklama

- Składając aplikację mówimy Europie, że będziemy dbać o czyste powietrze i wodę, dostęp do terenów zielonych oraz przodownictwo miasta w kwestii istotnych problemów, takich jak zmiana klimatu i utrata bioróżnorodności – deklaruje prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz

Z badań wynika, że wrocławianie chcą rozwoju transportu zbiorowego, nawet kosztem ruchu samochodowego. Najważniejszym zadaniem miasta jest zaś polityka ekologiczna i budowa parków (co potwierdza także fakt, że ponad 30 procent budżetu obywatelskiego zostanie w 2017 roku przeznaczone na  zielone inwestycje).Badania zostały zlecone w związku ze strategią dotyczącą przyszłości Wrocławia do 2030 r.

W tym roku o tytuł aplikuje rekordowa liczba miast europejskich. - Cieszę się, że mogę zobaczyć rekordową liczbę zgłoszeń do tegorocznych zawodów. Coraz więcej miast zdają sobie sprawę, że inwestowanie i tworzenie ekologicznych miasta oznacza inwestowanie w jakość życia ludzi - mówi Karmenu Vella, komisarz UE. 

Kandydatury ocenia się wedle 12 wskaźników: lokalnego wkładu na rzecz zapobiegania globalnej zmiany klimatu, zarządzania transportem miejskim, terenów zieleni miejskiej, zwalczania hałasu, wytwarzania odpadów i zarządzania nimi, ochrony przyrody i różnorodności biologicznej, jakości powietrza, zużycia wody, oczyszczania ścieków, eko-innowacji i trwałego zatrudnienia, zarządzania środowiskiem na poziomie władz lokalnych i sprawności energetycznej.

Tytuł przyznawany jest przez międzynarodowe jury, w którym zasiadają eksperci w poszczególnych dziedzinach środowiska. W skład jury wchodzą przedstawiciele Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Komitetu Regionów, Europejskiej Agencji Środowiska, ICLE – stowarzyszenia Samorządy Lokalne na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju, Biura Porozumienia między Burmistrzami i Europejskiego Biura Ochrony Środowiska.

Status „zielonego miasta” dotyczy zdrowia i dobrobytu ludzi.

Nagrodę ustanowiono w 2010 roku. Dotychczasowe Zielone Stolice Europy to Sztokholm, Hamburg, Vitoria, Nantes, Kopenhaga, Bristol, Lublana, Esen i Nijmegen.Finaliści aplikacji 2019 zostaną wyłonieni w maju, zwycięzca zostanie ogłoszony w czerwcu 2017

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl